Wpis z mikrobloga

Podobieństwa między pandemią 2009 roku, a Covidem są zdumiewające.

Szacunek dla ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, która stwierdziła, że:

nie będzie szczepionek, aż uznam, że są bezpieczne


Uratowała w ten sposób wiele osób, a głównie dzieci przed poważnymi powikłaniami w wyniku wadliwej szczepionki Pandemrix.

Ofiarami gównie dzieci


Prowadzone obecnie liczne badania m.in. w Finlandii, Szwecji oraz Irlandii dowodzą, że w wielu przypadach chorobę wywołała szczepionka Pandemrix. Zastosowano ją u ponad 30 mln osób w 47 krajach na przełomie 2009 i 2010 r., gdy wybuchła świńska grypa wywołana wirusem H1N1.


Jak wynika z badań, ofiarami narkopleksji są przede wszystkim dzieci oraz młodzież. Nie do końca jest jasne, w jaki sposób szczepionka prowadzi do zachorowań. Przypuszcza się, że wywołuje ona w komórkach nerwowych mózgu agresywną reakcję układu odpornościowego, który je wyniszcza.


Jak zapewnia Instytut im. Paula Ehrlicha szczepionki Pandemrix nie stosuje się obecnie w UE. Ale Europejska Agencja Leków EMA dopiero w lipcu 2011 zaczęła odradzać podawanie Pandemrixu osobom poniżej 20. roku życia. W Niemczech w tym okresie Pandemrix zastąpiły uniwersalne szczepionki sezonowe przeciwko grypie.


https://www.dw.com/pl/szwecja-p%C5%82aci-odszkodowania-ofiarom-szczepionki-przeciwko-%C5%9Bwi%C5%84skiej-grypie/a-19257185

Władze Kanady wycofały część szczepionek, bo wywoływały one niepokojące skutki. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o "nietypowej liczbie reakcji alergicznych".


Rzecznik WHO Thomas Abraham informuje, że władze w Ottawie wycofały partię szczepionek Pandemrix koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline i prowadzą badania, by ustalić przyczyny uczuleń. Nie podano liczby przypadków alergii.


Brytyjski producent leków GSK powiedział w czwartek, że jego poprzednia szczepionka przeciwko pandemii grypy, która wykorzystywała niektóre z tych samych składników, co obecnie opracowywane szczepionki przeciwko COVID-19, nie była powiązana ze wzrostem liczby przypadków narkolepsji.


Rzecznik GSK powiedział, że "nauka poszła do przodu", odkąd pojawiły się obawy dotyczące powiązań między narkolepsją a szczepionką H1N1 o nazwie Pandemrix, która została opracowana podczas pandemii grypy 10 lat temu.


GSK stwierdziło, że dostępne dane naukowe sugerują obecnie, że "rzadkie występowanie narkolepsji podczas pandemii grypy w latach 2009-2010 zostało wywołane przez organizm mylący białko w dzikim typie wirusa grypy H1N1 z ludzkim białkiem istotnym w regulacji cyklu snu".


https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-gsk-vaccine-exclus-idUSKBN2341HM/

Abraham podkreślił, że na obecnym etapie WHO nie zaleca zachowywania szczególnej uwagi wobec tych szczepionek i nie zmienia dotyczącej jej zaleceń. - Najpierw musimy zrozumieć, co się stało w Kanadzie - oznajmił.


#koronawirus #covid19 #szczepienia