Wpis z mikrobloga

Empirycznie przychylam się do opinii o #!$%@?ści obecnego rynku. Przez ostatnie 2 miesiące składałem niezobowiązująco CVki do co jakichś ciekawszych ofert, wyszło jakieś 10-15, nie liczyłem. 3 lata expa z hakiem, robię w #dataengineering. Składałem na oferty gdzie móglbym liczyć przynajmniej na 120 zł/h i był w miarę pasujący mi stack.

W tym roku nie odbyłem jeszcze żadnej rozmowy technicznej XD

Wszystkie oferty z job boardów, na LinkedInie coś tam przychodzi, ale nie mam nic ciekawego. Chyba na razie dobiłem sufitu zarobkowego, w obecnej pracy się nie rozwijam w ogóle, ale średnio mi się widzi zmieniać za taką samą lub mniejszą stawkę.

#pracait #programista15k
  • 20
  • Odpowiedz
@ElMatadore

a po co komu data engineer

mnie się ciężko pracowało z datą engineerami

najczęściej zna tylko Pythona w zakresie dwóch bibliotek (panda a drugie chyba numphy)

przerabiać sqla na jsona i to poszatkować jakoś czy pomerge'ować to każdy z ulicy umie

i taki data engineer ma blade pojęcie o IT ogólnie, nie kuma storage'u, sieci, infrastruktury, tylko zapycha klaster

koniec boomu DE i dobrze
  • Odpowiedz
@karetpoker: no jest wielu ludzi w działce którzy się przebranżowili z jakichś korpoprac i nie nadrobili zaległości z IT mimo X lat expa. Sam się nie uważam za jakiegoś majstra, ale sporo ludzi co w tym siedzi tak wygląda.

Z tym, że data engineering to jest w #!$%@? szeroka działka i spotkasz zarówno technicznych jak i niezbyt technicznych ludzi.
  • Odpowiedz
@karetpoker: jestem w stanie w to pełni uwierzyć. W poprzedniej pracy nie wysetupowali mi w ogóle Gita na projekcie i nasze "wersjonowanie" opierało się o GCS XD szybko odszedłem bo i hajs się nie zgadzał
  • Odpowiedz
@ElMatadore: W sumie jestem trochę zdziwiony, osobiście robię bardziej w BI i faktycznie na rynku i jest tak o, natomiast odnoszę wrażenie ze jeśli chodzi o DE to jest wyśmienicie. Praktycznie w każdej branży farma/banking/automotive widzę zatrzęsienie ofert dla DE, stawki zdecydowanie powyżej 120
  • Odpowiedz
@Berrcikk: oferty są, ale dla ludzi którzy mają te 5+ lat expa i najlepiej 2+ expa w konkretnym cloudzie.

Dla chłystka takiego jak ja, który midem jest od roku, jest jak widać. Do tego w obecnej firmie naprawdę nie mam niczego wielkiego do pokazania, bo cały stack jest wyabstraktowany do tego stopnia, że klepię same SQLe i configi nie za bardzo tykając konkretne serwisy. I błędne koło się kręci.
  • Odpowiedz
@Berrcikk: aha i już kilka razy napotkałem na oferty, gdzie pisali, że wymagają powiedzmy 3 lata doświadczenia, po czym już HRka stwierdzała, że "szukamy kogoś z większym doświadczeniem", "te doświadczenie w ogłoszeniu jest trochę za niskie" itd. XD no autentycznie tak wyglądały wszystkie screeningi, jakie miałem XD
  • Odpowiedz
@cppguy: no dla tego co robię odpowiednikiem byliby jacyś BI devowie albo analitycy danych, niby nie mają za ciekawie, ale mój znajomy PBI Dev bez większej spiny znajduje robotę za lepsze hajsy i to bez jakiegoś wielkiego ogarniania innych tematów. Fakt, że ma z 2 lata więcej expa i prawie wszystko w PBI.
  • Odpowiedz
@ElMatadore: 120zl/h po 3 latach? 20k netto b2b To stawka dla solidnego mida/początkującego seniora 5-6 lat stażu minimum. Czytacie jakieś wypociny mitomanów na 4programmers z wątku o zarobkach a potem się ośmieszacie na rozmowach o pracę. GZ, a potem się dziwicie czemu rekruterzy patrzą się na was jak na pajaców prosząc o mocno zawyżone stawki względem umiejętności xD
  • Odpowiedz