Wpis z mikrobloga

#telefony #smartfon #pytanie #pytaniedoeksperta #android #iphone #problemypierwszegoswiata

Mam iPhone 14 pro, na jakiego Androida zmienić?

;tldr w budżecie 2500 (max 4000), niezły aparat, stosunkowo mały, nie Huawei/Samsung a w miarę możliwości alternatywa dla Pixeli.

Dlaczego zmiana? Od lat tylko iPhone, ale muszę mieć Windowsa (praca, gaming), ekosystem jako argument pada.
Hotspot nadal nie jest ogarnięty i tak, mogę kablem, ale mamy 21 wiek. Żeby wysłać tego posta musiałem znowu się łączyć bo zerwało.
No i ta nieszczęsna siri o której na końcu, a podstawowa funkcja, z której korzystam minimum kilkanaście razy dziennie.

Co brać?
1. Chociaż 90 Hz bo się przyzwyczaiłem i lubię. Tak, wiem, ludzkie oko widzi 30 klatek na sekundę. Tak, 24, rozumiem. 90 a najchętniej 120 Hz.
2. Dobre aparaty, a konkretnej dobre zdjęcia, zoom optyczny 0,5-3x, łapanie ostrości bliskich przedmiotów. iPhone 13 sobie nie radził, 15 zwykły obstawiam też co jest paranoją w tym budżecie.
3. Mały, w sensie może niekoniecznie Asus Zenfone 10 ze względu na krótkie wsparcie, ale taki Pixel 7/8 zwykły (wielkościowo) to max
4. No właśnie, wsparcie. Żeby jednak te kilka lat było.
5. Usługi Google - nie Huawei; nie Samsung przez Exynosy i... a nie będę opowiadał dwóch nieudanych prób przejścia właśnie na Samsungi. Nie Pixele - tak, sam jeszcze niedawno polecałem, testowałem, wszystko super, ale jak widzę masowe problemy z brakiem dystrybucji w PL - szukam innej opcji możliwie chociaż jeśli nic się nie znajdzie właśnie Pixel będzie.
6. Budżet 4000, chętniej 2500 ze względu na szybkie spadki cen Androidów. Nie przeszkadzają mi używki w stanie bdb ale dobrze, żeby model nie był starszy niż 2 lata i jeśli będzie jeszcze mniej niż 2 lata wsparcia to i tak odpada.
7. Klasyczna budowa, nie ma potrzeby składaka chociaż w tym budżecie i tak nie wiem czy cokolwiek bym dostał.

Co z tą siri? Dzisiaj się przelało. O ile toleruję siri po angielsku, tak była rano dyskusja. Zdziadziała już z rok temu, np. zamiast mówić alarm który chcę wyłączyć, że nie ma takiego, "wyłączyła", a w rzeczywistości był i nie wyłączyła, albo nie było, a np. 5 minut później ale twierdziła, że wyłączyła. Dzisiaj przeszła samą siebie. Telefon trzymam ze 2 metry od łóżka ale mikrofon w moją stronę, zero problemów.
- Siri turn off all the alarms. (doceniam, że nie ma hey siri i czekanie tylko od razu siri + komenda)
- You have four alarms...
- Turn them all off.
- You have four alarms...
- Disable all the alarms
- You have four alarms...
- TURN OFF ALL THE ALARMS
- Calling XYZ

Co brać?
  • 17
@Eshirael: Chyba nie ma telefonu, który sprosta Twoim wymaganiom, a już na pewno nie w kwocie 2500, a jeśli jest to sam się dowiem jaki to telefon, mimo że przesiadki z iphona nie planuję. Nie prościej zainstalować asystenta Google i używać jak Siri i zamiast Siri?
  • 0
@Forrestpl: Jak wywołam asystenta google na odległość, bez dotykania telefonu? W tym rzecz. Telefon leży. Jak będę miał go w ręce to już wklikam co potrzebuję. A tak pytam o pogodę, przypomnienia, dzwonienie na głośniku, od biedy wysyłanie smsów bo ogarnia tylko po angielsku, pytanie o utwór, jakieś informacje. Nie korzystam z żadnych usług Apple.

No i zarówno w budżecie 2500 jak i 4000 mieszczą się Pixel 7 i 8, ale
@Eshirael Ja się cały czas waham między s23 a pixelem 8. Jedyna rzecz która mnie odrzuca od s23 to rozmyte zdjęcia przy robieniu fotek dokumentów i ogólnie z bliska. (banana blur).
  • 0
@Forrestpl: mogę wywołać swoją motywację, żeby robić wszystko ręcznie i wewnętrzną mewę, żeby nie denerwować się zrywającym hotspotem. Można kombinować, ale to ma działać. Nie ma w tym filozofii. Biorą grubą kasę za sprzęty i albo ktoś chce z nich korzystać, albo gdzieś indziej jest lepiej.
@Eshirael: Nie ma takiego telefonu, który spełni twoje wymagania.
Z mniejszych telefonów jest bardzo udany s23, który ma dobrą baterie i procesor (czyli największa wada samsungów została naprawiona).
Z mniejszych jest jeszcze zenfone 10 i Xiaomi 13/14. Z tym, że 13 nie robiła wybitnych zdjęć (chyba, że aktualizacja coś poprawiła) a 14 mają niby problem z grzaniem się.
Poza tym bardzo ciekawym telefonem jest Honor Magic 5 pro. Topowa bateria wsród
  • 0
@kerri: masz rację. Ominęło mnie z s23 i na razie wygrywa. Zenfone 10 mimo mniejszego wyświetlacza jest praktycznie tej samej wielkości, nie widzę sensu. Był jeszcze pixel, ale potencjalne problemy z gwarancją, awaryjność - odpada. Biorę s23 prawdopodobnie 256 dla szybszej pamięci.

Dzięki wszystkim!
@Piotr3k79pl: Wiem wiem, ale różne głosy są o snapie 8 gen 3. Jedni twierdzą, że miał być bardzo udany a coraz więcej głosów jest, że nie będzie dobrym następcą s8g2.
@Eshirael: Google asistant to tez nie poziom czowieka, mam "doniczke" (ale nie wiem czy on nie procesuje zapytan w chmurze) i w telefonie. Sensu wydawania 4k na telefon nie widze, to dodatek a nie narzedzie nr 1 u mnie. Realme 9 czy cos, za 2 lata kupisz nowy a stary sprzedasz, 1/4 budzetu. I tak sie poobija i bateria juz bedzie troche nie taka jak kiedys to zmienisz. Moje 3 grosze
  • 0
@marsjanin2012: doceniam ale to jakbym pytał kupić nowego golfa R czy Seat Leon fr a Ty mi na to kup 15-letnie polo bo mniej spali i mniej straci na wartości bo dla Ciebie takie auto to nie jest priorytet. Możliwie szeroko rozpisałem moje oczekiwania względem telefonu, Twoje potrzeby proszę zostaw na Twój dylemat.
@Eshirael: ale 15 letnie polo to nokia 3310 ale nic, kup co chcesz ja ci napisalem ze te wszystkie asystenty to durne buty i to bylo glownym przekazem, od tego zaczalem, reszta moje 3gr. Niedawno zreszta pisalem jaki ten asystem jest glupi.