Wpis z mikrobloga

zakup nieruchomości w usa w roku 1970 i w roku 2023
średnia cena domu 15000 $ vs 436000$ (cena zwiększyła się 29 razy)
średnia cena najmu: 108$ vs 2000$ (cena zwiększyła się 20 razy)
średnie zarobki 9000$ vs 56000$ na rok (zarobki zwiększyły się sześciokrotnie)

W 1970 roku w usa kończyłeś szkołę szedłeś do pracy przez 3 lata mieszkając z rodzicami i odkładając większość wypłaty kupowałeś dom. Tak przynajmniej pokazują statystyki. Teraz wyobraźcie sobie taką sytuację kończycie studia mając 23 lata od 22 roku życia pracujecie mieszkacie z rodzicami i w wieku 26/27 lat kupujecie za gotówkę dom nie mieszkanie tylko dom bez żadnego kredytu XD i było to 50 lat temu niby przez ten czas rozwinęliśmy się technicznie, ale budowa domów cofnęła się w rozwoju skoro jest to dużo droższe niż 50 lat temu.

#nieruchomosci
  • 75
@zeszyt-w-kratke

Warto też dodać, że populacja USA od tego czasu według statystyk wzrosła o około 70% (+ ok. 140 mln), liczba chętnych na zamieszkanie tam jest też diametralnie większa niż wtedy, no i pytanie jak zmieniła się liczba ludzi przypadających na jedno gospodarstwo domowe.
Do lat 70 USA jechały na silniku bycia fabryką świata i udział tzw 1% najbogatszych był bardzo niski. Od lat 70 udział1% w dochodzie narodowym zaczał dynamiczni rosnąć, kosztem całej reszty. Inflacji cen nieruchomości się nie udało ukryć, natomiast inflacje produktów ukryto poprzez import z chin.


@wuwuzela1: Na początku lat 70-tych USA porzuciły też standard złota. To uwolniło bankom i najbogatszym nielimitowane tworzenie wirtualnych pieniędzy w systemie. Mniej więcej wtedy drastycznie
@zeszyt-w-kratke:

niby przez ten czas rozwinęliśmy się technicznie, ale budowa domów cofnęła się w rozwoju skoro jest to dużo droższe niż 50 lat temu.

Podstawowy błąd logiczny a przy okazji pomijanie wielu czynników.
Po pierwsze, rozwinęliśmy się technicznie i co? Kto powiedział, że nowa technologia ma być tańsza od starej? Obecny standard życia wymaga wiele więcej niż 50 lat temu.
No i sprawa druga, absolutnie kluczowa jeżeli mówimy o cenach.
Czemu
porównałeś też powierzchnię domu z 1970 i z 2023?


@PanKapibara: Pojedź sobie do Stanów i pojedź na jakieś przedmieścia dużego miasta. Na starych osiedlach zobaczysz średniej wielkości domy z wolnostojącym garażem otoczone sporym ogrodem. Nowoczesne, amerykańskie domy są faktycznie zazwyczaj większe ale za to stoją na mikroskopijnych działkach, gdzie za domem masz symboliczny ogrodek 5x5 metra, a budynki są tak upchnięte że możesz sobie z sąsiadem rękę przez balkon podać.

Więc
@BurzaGrzybStrusJaja: tak jakby, o to właśnie chodzi OP-owi. Że kiedyś można było mieszkać, bo do tego służył dom i po to się nim handlowało, a dziś nie można mieszkać, bo się nim spekuluje. Dla wzbogacenia i ceny są wywindowane do kosmicznego poziomu. Natomiast nie ma sensu mówienie o tym, czy porównanie danych lat do siebie jest bardziej czy mniej adekwatne od porównywania innych - z natury rzeczy jedne porównania wypadają bardziej
Nie znam się na architekturze Stanów, ale patrząc na polskie realia to jest dosyć spora różnica


@BurzaGrzybStrusJaja: roznica jest... o #!$%@?. Co prawda w Kanadzie, ale to dokladnie ten sam system budowania, a nawet "lepszy" pod wzgledem norm niz USA. Domu sprzed lat 90tych wg owczesnych norm to bardziej taki szalas.
Ocieplanie? A po co, mozna przeciez grzac caly czas taniutkim gazem/pradem xD wentylacje? No przeciez wszedzie przeciagi to jest wentylacja.
Do tego dodaj jeszcze że obecnie household ma dwie wypłaty, a nie jedną, są rozwinięte instrumenty finansowe takie jak kredyt hipoteczny czy REITy i na nieruchomościach ludzie robią biznes co na pewno też mocno wpływa na cenę, a w szczególności jej wahania. Ludzie przestali kupować nieruchomości żeby w nich żyć tylko żeby spekulować


@BurzaGrzybStrusJaja: czyli jak zwykle, wolny rynek nie działa. Przynajmniej nie dla większości populacji
@MG78 bo gdy na zachodzie był boom budowlany, większość narodu mieszkała na wsi w drewnianych chałupach (obszar przedwojennej Polski) lub w poniemieckich przedwojennych miasteczkach, a w miastach w przeludnionych kamienicach i nieliczni w pierwszych blokach z wielkiej płyty, u nas ten boom zaczął się później i trwa do dziś dlatego polskie domy są nowocześniejsze.
czyli jak zwykle, wolny rynek nie działa. Przynajmniej nie dla większości populacji

@szybki_zuk: to nie kosmici czy repatlianie mają pieniądze ulokowane w nieruchomościach tylko zwykli ludzie z wielu różnych krajów. Np. W swoim czasie tak popularne na wykopie Skandynawskie fundusze inwestycyjne, które miały wykupić cały betonowy skarb Polski mają pieniądze głównie od swoich obywateli. 30% udziałów w szwedzkiej firmie Heimstaden, która posiada w Polsce ponad 4500 mieszkań, ma uwaga - Szwedzi
własne M tylko dla elyty i spadkobierców (też elyty)

rozmnażanie tylko dla elyty


@ol_Io: mam wrażenie, że większość ludzi w tym wątku próbuje jakoś usprawiedliwić dlaczego są #!$%@? w dupe przez rząd, banki i deweloperów, zamiast po prostu przyznać tak jesteśmy #!$%@? w dupe, bo 50 lat temu obywatel państwa kapitalistycznego za 2 lata oszczędzania kupował dom bez kredytu gdzie mógł założyć rodzinę xD "no ale technologia, tam się inaczej buduje,