Wpis z mikrobloga

Serwus Mirki,
wbiłem 30 lvl, i uznałem, że najwyższa pora zainteresować się #oszczedzanie
W temacie #inwestycje #finanseosobiste jestem totalnie zieolony, dlatego pytanko mam do #wykopinvestment od czego zacząć żeby samemu odłożyć na #emerytura bo na zus nie liczę (#jdg here) Ogarniać to samemu z wiedzy z netu czy olać i szukać jakiegos ogarniętego doradce inwestycyjnego?
miesięcznie mogę na inwestycje poświęcić 5-10k pln

#pieniadze #gielda
  • 30
OP pyta co zrobić z 5-10k miesięcznie.

Za tę kwotę niewiele ogarniesz.


Po prostu kupuj obligacje skarbowe


@Filipterka25: Coo? xDxD po pierwsze to taka kwota wystarczy aby w dekadę się ładnie ustawić. A po drugie to nie polecaj zielonkom instrumentów czysto spekulacyjnych.

obligacje skarbowe (i tak musisz - podstawa KAŻDEGO portfela

... z lat 30. XX wieku.
Nie bawię się w spekulacje i nie polecam.


@Bejro: I dlatego polecasz crypto, i odradzasz obligacje skarbowe. Z takimi tu siedzimy.

Po uśrednieniu 5% BTC + 50% SP500 + 45% wybrane akcje USA z najlepszym ROA i P/E w ostatniej dekadzie pewnie dałoby ponad 100% zysku rocznie.


@Bejro: Uwzględnij zmiany kursu USDPLN, wyciągnij potem ile jest rocznego zysku - się zdziwisz. Potem porozmawiamy o tym czy wykres idzie w lewo
-Niech rączki bolą od nawet próby dotykania się GPW i polskich spółek.


@Bejro: kurczę, a ja od października 2022 regularnie wrzucam w ETF na WIG20 i w sumie nie narzekam.
@Krupier: Gratulacje akurat idealnie od dołka. 70% na indeksie jakiegoś państwa może i jest fajnym wynikiem ale znaczy jednak, że albo mamy do czynienia z bańką, jest tam inflacja, albo panuje tam niesamowita zmienność - lub połączenie. Wyklucza to taki indeks z pasywnego portfela gdyż jest to albo spekulacja albo hazard.
Wyklucza to taki indeks z pasywnego portfela gdyż jest to albo spekulacja albo hazard.


@Bejro: to BTC też powinieneś wykluczyć, a jednak polecałeś opowi.
Uwzględnij zmiany kursu USDPLN


@Filipterka25: USD-PLN od 10 lat jest w stałym trendzie wzrostowym więc zadziała to jedynie na korzyść inwestycji. Nie chce mi się liczyć bardziej złożonych parametrów ale 95% SP500 + 5% BTC kupione na koniec 2014 daje około 25x zwrotu do teraz czyli prawie 38% uśrednionego YoY w PLN. Ale dobra implementacja magic formula też da z 20-40% YoY więc ta liczba może wzrosnąć.
@Krupier: No nie chyba nie wiesz w oparciu o jakie zasady buduje się portfel. Ale dajmy przykład. Liczysz na 30% wzrostu w kolejnym roku bo tyle zrobił teraz twój WIG. Dla WIGa musisz dać ekspozycję 100%. Ryzykujesz powrót do dołka czyli spadek o 40%. Dla BTC to samo, chcesz 30%, historycznie liczysz na wzrosty o 100% (konserwatywnie) czyli masz ekspozycję 30%. W przypadku powrotu do dołka ryzykujesz 60%*30%. Czyli dla tego
USD-PLN od 10 lat jest w stałym trendzie wzrostowym więc zadziała to jedynie na korzyść inwestycji.


@Bejro: Indeks idzie w prawo, no chyba że serio zakładasz wybicie na jakieś 5 zeta z hakiem za kilka lat i kręcenie się latami gdzieś w 4,3-5,3.

Nie chce mi się liczyć bardziej złożonych parametrów ale 95% SP500 + 5% BTC kupione na koniec 2014 daje około 25x zwrotu do teraz czyli prawie 38% uśrednionego