Wpis z mikrobloga

Hej Mircy, pomoże ktoś zdiagnozować problem? >.>

Mam dużo symptomów #niedoczynnosctarczycy - ciągłe zmęczenie, senność, mogę spać po kilkanaście godzin bez problemu, bardzo sucha skóra od wielu lat, suche włosy, zimne dłonie i stopy, lekka chrypka (?), apatia, większość objawów depresji (brak smutku, przygnębienia i tego typu rzeczy), problemy z pamięcią i koncentracją. Dodam, że mam jeszcze zdiagnozowane #adhd, także może coś się pokrywać.

Rok temu badałem TSH (samo) i wyszło mi 4.2, teraz badania powtórzyłem:
TSH: 1.48, fT3: 4.03 (ref. 2.02 - 4.43), fT4: 1.40 (ref. 0.93 - 1.71)
Za kilka dni mam prześwietlenie tarczycy. Skąd taka różnica TSH? Jest sens robić badania przeciwciał? anty-tg, anty-tpo, TRAb, tylko to w sumie ~160zł kosztuje xD
Dostałem sporo badań, 5 fiolek krwi mi pobrali, jedyne co wyszło nie tak, to trochę podwyższona bilirubina i cholesterol (chociaż chudzielec ze mnie). ChatGPT stwierdził, że takie różnice TSH się zdarzają.

#niedoczynnosctarczycy #tarczyca #medycyna #endokrynologia #lekarz #leki #zdrowie #hashimoto
  • 16
  • Odpowiedz
@Kamero: ale jaki masz problem?
Masz niedoczynność i jak endokrynolog zleci przeciwciała to idź zrób. Tylko, że wizyta u niego będzie pewnie droższa niż te badania. Pociesze Cię, że robi się je tylko raz.
  • Odpowiedz
  • 0
@Krzyszy: Mam zamiar, ale najpierw chcę zrobić porządne badania, żeby nie chodzić wielokrotnie tylko po to, żeby dostać skierowanie.

@__-- A to tego nie wiedziałem, myślałem, że będę musiał powtarzać przeciwciała przy przyszłych badaniach. Robiłaś wszystkie 3 (a-tpo, a-tg, TRAb)? Bo w niektórych miejscach piszą o samym a-tpo, a-tg.

@Anthermil: No w sumie raczej jem za mało xD
  • Odpowiedz
Robiłeś badanie tsh rano przed jedzeniem za pierwszym i drugim razem? Powinno się robić zawsze mniej więcej o tej samej porze rano. Często dużo wyższe tsh wychodzi zimą, ale u Ciebie jest na odwrót, więc dziwnie. Chyba, że miałeś tsh zbijane lekami?
  • Odpowiedz
  • 0
@anamorfoza: Nie brałem leków, pierwsze badanie miałem październik 2022, drugie kilka dni temu. Szczerze, to nie wiem czy na czczo robiłem rok temu, ale według informacji które posiadam, to nie ma zbytnio znaczenia. Witamina d3 w normie
  • Odpowiedz
@Kamero: to że jestes chudy to nie znaczy, że nie możesz mieć podwyższonego cholesterolu, przedewszystkim zrobił bym pakiet badań podstawowych (morfologia, glikemia profil, lipidogram to robiłeś, ogólne moczu, sód, potas, kreatynina, alt, ast), do tego badania chormonalne tak jak już robiłeś i konsultacja wyników z internistą a najlepiej endokrynologiem
  • Odpowiedz
  • 0
@paakcer: Wszystko co wymieniłeś zrobiłem i mieści się w zakresach. Do endokrynologa się zapiszę niedługo, ale nie chcę specjalnie tracić wizyty, żeby usłyszeć "zrób te i te badania jeszcze raz" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kamero: nie musi nie miescic się w granicach żeby działo się cos niepokojącego. najlepiej zrobić badania kilka dni przed planowana wizytą i zabrać na wizyte te badania jak i poprzednie
  • Odpowiedz
@Kamero: rok temu miałeś bardzo wysokie TSH. Ocenia się nie tylko normę ale i wiek pacjenta. Szkoda, że nie pociągnąłeś diagnostyki. To już jest podejrzany wynik. Pewnie by wyszła niedoczynność. Teraz idziesz w stronę nadczynności. Do kompletu będzie konieczne USG i przeciwciała. Łap ściągę.
https://okiemdoktorluizy.pl/endokrynologia/czy-hormony-tarczycy-trzeba-przyjmowac-do-konca-zycia/ Być może to Hashimoto i będziesz się bujał od nadczynności do niedoczynności.
Zwykły rodzinny zobaczy wyniki i powie Ci co dalej. Endokrynolog to jak wyjdą Ci
  • Odpowiedz
  • 0
@Jowo: Niestety wtedy myślałem, że skoro TSH jest w progu, to dobrze, dlatego nic nie robiłem. Jutro mam USG, jak odbiorę zdjęcie to zapiszę się do endokrynologa, przed terminem zrobię znowu badania + przeciwciała. Ważę 58kg (i zawsze w sumie było podobnie), morfologia wyszła git, żelazo, potas, sód też. No i mimo ADHD to ja akurat jestem bardzo spokojny. Dzięki za pomoc
  • Odpowiedz
@Kamero: wizyta na NFZ to u mnie w okolicy 80 km ponad rok oczekiwania. Prywatna to już od miasta zależy, ale też się czeka. Ja czekałam 3 tygodnie . Siostra kiedyś czekała 2 miesiace. Zależy od miejsca. Ważne żeby zrobić komplet badań. Tylko to daje pełen obraz razem z objawami. Trzymam kciuki żebyś się dowiedział co Ci jest jak najszybciej.
Już na USG Ci powiedzą jaka jest struktura, czy są guzki
  • Odpowiedz
  • 0
@Jowo: Wróciłem z USG, brak guzów, miąższ normalny, wszystko ok. Tylko, że objętość wynosi ~7ml xD A ja mam 183cm, 57kg. No to robię przeciwciała i się gdzieś zapisuję
  • Odpowiedz
To strasznie szczupły jesteś i ta tarczyca mikro jest. Chociaż moja siostra ma wyciętą ale zostały kikuty i one produkują i odrastają. Nawet teraz musiała z dawki leków zejść, bo swoje hormony ruszyły. Znam też panią która 30 lat temu miała wycięta i przeszła na wegetarianizm i nie potrzebuje leków, bo wyniki ma dobre. To super. Endokrynolog będzie miał już pełny obraz co jest. Powodzenia
  • Odpowiedz