Wpis z mikrobloga

cześć
Podobno Chełmno ma najlepszy widok na Świecie ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Chciałbym Wam pokazać dzisiaj Świecie, które włączyłem do projektu "Miasta stojące murem". W kontekście murów jest trochę nietypowe, ponieważ mury nie otaczają centrum z rynkiem, tylko znajdują się poza główną częścią miasta w najstarszej części Świecia. Wynika to z tego, że w przeszłości miasto zostało przeniesione z terenów zalewowych w bezpieczniejsze miejsce,

Zapraszam na znaleziska

Kilka ciekawostek o Świeciu:
- Mury obronne w Świeciu powstały w XIV wieku i miały długość około 950 metrów. W całej linii obwarowań znajdowało się 19 baszt wykuszowych. W 1441 roku całość murów została dodatkowo wzmocniona palisadą. Do miasta prowadziły prowadziły trzy bramy miejskie Mostowa (Grudziądzka) po stronie północnej, Chełmińska od południa, a także Zamkowa na północnym wschodzie. Do dzisiaj przetrwało około 300 metrów obwarowań oraz kilka baszt wykuszowych, które zobaczyć można w okolicy starego kościoła farnego.
- Stary kościół farny w Świeciu nosi wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława, aczkolwiek spotkałem się z określeniami kościół św. Stanisława. Znajdziecie go na Starym Mieście między Wdą, a Wisłą. Najstarsze części świątyni, tzn prezbiterium zakrystia i podstawa wieży zostały zbudowane na początku XV wieku, a dopiero w II połowie tego samego stulecia powstał korpus nawowy i część wieży. Ostatecznie kościół poświęcono w 1521 roku, ale prace związane z budową kontynuowano również w II połowie XVI stulecia. Świątynia przetrwała wojny pomiędzy Szwecją i Polską i w XVII stuleciu przebudowano ją na styl renesansowy (pierwotnie powstała w stylu gotyckim). Znacznie zniszczenia przyniosła II wojna światowa, ale w latach osiemdziesiątych XX wieku świątynię odbudowano.
- Zamek krzyżacki w Świeciu powstał w stylu gotyckim w latach 1335-1350 i pełnił ważną rolę obronną dla Krzyżaków. W 1337 roku pojawiła się tam broń palna, a była to dopiero druga warownia, która otrzymała takie uzbrojenie. W okresie wojny trzynastoletniej zamek uległ częściowemu zniszczeniu, ale odbudowano go. Od początku XVI wieku aż do roku 1772 pełnił funkcję siedziby miejscowych urzędów. W II połowie XVI wieku przebudowano go na styl renesansowy, a sto lat później warownia uległa pożarowi, w wyniku czego rozpoczęto jego rozbiórkę. Została ona potem przerwana, a po II wojnie światowej częściowo odbudowano zamek. Obecnie trwa jego remont.
- Rynek położony jest w centrum Śródmieścia, które powstało w drugie połowie XIX wieku podczas przeprowadzki mieszkańców ze Starego Miasta. Otoczony jest kamienicami pochodzącymi z tego samego okresu. W jego północnej pierzei stoi ratusz z jasnej cegły w stylu wiktoriańskim zbudowany w 1879 roku.
- Obok Urzędu Miasta w Świeciu znajduje się niewielki park miniatur przedstawiający budowle z północnej Polski. Są tam zamki, kościoły, ratusze oraz domy.

https://wykop.pl/link/7301113/swiecie-kujawsko-pomorskie-projekt-miasta-stojace-murem

#antekpodrozuje #polska #kujawskopomorskie #swiecie #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #architektura
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej :)
antekwpodrozy - cześć
Podobno Chełmno ma najlepszy widok na Świecie ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Chci...

źródło: 069

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@antekwpodrozy: dlatego gdy wjeżdżam do centrum swojej gminnej mieściny(właściwie wioski, bo po Powstaniu Styczniowym straciła prawa miejskie) to w duchu uśmiecham się, bo drzewa się ostały, mam nadzieję że żaden gminny prominent nigdy nawet nie śmie śmieć wycinać drzewka i kostkować trawniki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@antekwpodrozy sorry, ale to całe Świecie to jakiś relikt postkomuny. Jak się przejeżdża przez to miasto to można dostać deprechy. Pamietam za gowniaka (lata 80) jak tam #!$%@?&€?ło z Celulozy. Zresztą pół Świecia siedzi obecnie w Trójmieście.
  • Odpowiedz