Wpis z mikrobloga

Czy naprawdę dostaje się alerty z banku jak płaci się dużą sumą?
Ja raz zapłaciłem kartą za komputer, zapłaciłem 3000 Euro, aż przy kasie bali się, że nie przejdzie moja transakcja, ale dałem im kartę i wszystko przeszło, więc coś w tym jest, że ludziom nie przechodzi transakcja.

Ale jak, ja żadnego alertu nie dostałem z banku, nawet przy takiej dużej płatności, co jest, czemu kasjerka się bała? Choć przeszło bez problemu.

Jeszcze taksówkę zamówiłem tą kartą.

#pieniadze #ciekawostki #banki
  • 11
@aptitude: To zależy, każdy bank sobie robi to po swojemu. Ja na przykład miałem telefon jak robiłem przelewy przy kupnie mieszkania, pani się przedstawiła, powiedziała, że widzi taką transakcję i czy ją potwierdzam
To zależy, każdy bank sobie robi to po swojemu. Ja na przykład miałem telefon jak robiłem przelewy przy kupnie mieszkania, pani się przedstawiła, powiedziała, że widzi taką transakcję i czy ją potwierdzam


@slawek887: Ciekawe, jak ja płaciłem za mieszkanie, to nikt z banku nie zadzwonił aby potwierdzić transakcję, ale ciekawe, że coś takie istnieje.
@scriptkitty: @slawek887 W ogóle cały czas obserwują nas? Wiem, że dla naszego dobra, ale serio obserwują? Czemu nikt do mnie nie zadzwonił, jak płaciłem za komputer? To było 3000 Euro.

A transakcja przeszła jak masełko. Nawet pinu nie musiałem podawać.
@slawek887: @scriptkitty Ale to jest przerażające, nawet takie duże sumy nie wymagają pinu, a co jak ktoś ukradnie mi kartę? Bedzie mógł kupować co chce, jedynie z banku nie może wypłacić kasy bo zawsze pin jest wymagany i bardzo dobrze!

Czemu można płacić kartą bez pinu? Ale to wina MasterCard pewnie.
Jak nie miałem MasterCard to zawsze wpisywałem pin przy każdym zakupie.
@aptitude: Tak, jak pisałem - każdy bank ma swoje procedury, swoje wyszukiwanie podejrzanych (lub nie) transakcji oraz w każdym banku mógł nastąpić jakiś błąd ludzki lub komputerowy, który powinien coś zgłosić, a tego nie zrobił.

Jeżeli mowa o jednostkowym przypadku, to nie ma co robić reguły, że "wtedy dzwonią, a wtedy nie", bo zawsze się znajdą sytuacje, w których to nie pasuje.

Czemu można płacić kartą bez pinu? Ale to wina
Jak wyżej - każdy bank i operator mają swoje procedury, tu nie ma wspólnej zasady dla każdego operatora, każdego banku i każdego klienta


@slawek887: No ale ja nigdy nie dostałem telefonu z banku, nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, ja zawsze płacę bez problemu, tylko przez kasjerkę dziwnie mi się zrobiło, że chce taką dużą sumę kartą zapłacić, dlatego wtedy zacząłem się tym tematem interesować.

Zawsze myślałem, jak mam kasę
To raczej odpowiednie algorytmy wykrywające "podejrzane" transakcje. Bank po prostu chce minimalizować również swoje ryzyko.


@scriptkitty: A to akurat ma sens, że jakieś algorytmy to wykrywają, ale ciekawe, że nigdy u mnie nie wykrył zagrożenia, nawet przy zakupie czegoś za 3000 Euro bo normalnie nigdy nie robię takich dużych zakupów.