Wpis z mikrobloga

Wyszła aktualizacja RouterOS v7.13 na Mikrotiki z nowymi paczkami WiFi, dzięki którym stare urządzenia ac w końcu mają sensowne WiFi.

Oczywiście pierwsze co zrobiłem to zaktualizowałem swojego hAP ac2 i wgrałem nową paczkę wifi-qcom-ac, i poprawa może i nie jest jakaś super duża, ale na pewno jest na plus. Myślę że większym ogranicznikiem są po prostu ściany, pozycja routera i jego moc anteny.

Teraz zastanawiam się czy by nie kupić hAP ax3 na zamianę ac2 jako głównego routera, a tego ac2 ponownie wykorzystać np. pod dodatkowy access point zasilany po PoE, o ile będzie to potrzebne jeżeli hAP ax3 będzie miał na tyle wydajne anteny że pomimo ścian dopełni zasięg.

W końcu Mikrotik poszedł do rozum do głowy i koryguje swoją piętę Achillesową porzucając własne sterowniki w imię sterowników Qualcomma, także kusi ten ax3, oj kusi, nawet jeżeli nie mam sprzętów 802.11ax. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#siecikomputerowe #mikrotik #komputery #informatyka
  • 31
  • Odpowiedz
@supra107: dzięki za info. Pamiętaj, że nowe Mikrotiki z wave2 mają CAP 2.0, który nie jest kompatybilny wstecznie. Mam jeden ax3 i trzy staruszki i ciężko spiąć ze sobą :/ No chyba, że unikasz wave2 na ax3.
  • Odpowiedz
W końcu Mikrotik poszedł do rozum do głowy i koryguje swoją piętę Achillesową porzucając własne sterowniki w imię sterowników Qualcomma


@supra107: Ciekawe ile klientów stracili w międzyczasie. Biorąc pod uwagę że takie Ubiquiti czy Aruba mają AP dopracowane do perfekcji.
  • Odpowiedz
  • 1
@mirekwirek: Jak jesteś w stanie wgrać na kontroler zarówno nową paczkę jak i starą paczkę wireless to możesz zarządzać i starymi i nowymi CAPami z jednego urządzenia.

Do tego jeżeli te staruszki są na ARMie z 16MB pamięci flash, to możesz zamienić stare paczki na te nowe z Wave2. ROSv7.13 dużo w tej kwestii pozmieniał. :)

@L3gion: Na szerszą skalę pewnie niewiele, bo Mikrotik nie samym WiFi stoi. Przewodowe routery,
supra107 - @mirekwirek: Jak jesteś w stanie wgrać na kontroler zarówno nową paczkę ja...
  • Odpowiedz
@supra107: No tak, update skasował mi ustawienia CAPsMANa ;) Pytanie czy odzyskanie configu z backupu pomoże ;)

EDIT: gorzej! cała sekcja CAPsMAN znikła. Muszę poczytać, ale nie spodziewałem się tu dużej rewolucji...

EDIT2: Ufff, teraz sekcja CAPsMAN jest w sekcji... Wireless ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@mirekwirek: Ja już nauczony doświadczeniem przed aktualizacją robię export show-sensitive file="" przed każdą aktualizacją. Raz mi aktualizacja ucegliła router a jak głupi robiłem tylko backup a nie eksport konfiguracji, więc po odkręceniu tego pod NetInstall musiałem się użerać przy przywracaniu konfiguracji. A potem jak coś pójdzie nie tak, albo jakieś ustawienia się nie przeniosą, to będą dostępne do sprawdzenia w pliku .rsc. ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: Kiedyś. Dosłownie dzisiaj pojawiła się nowa aktualizacja gdzie zmienili system paczek WiFi.
https://mikrotik.com/download/changelogs
W skrócie: Normalnie maksymalna aktualizacja będzie do 7.12.1, potem aktualizacja do 7.13 zainstaluje paczkę wireless, bo została wydzielona z podstawowej paczki, więc to na tyle duża zmiana że trzeba wydzielić taką granicę aktualizacji.

Do tego paczka wifiwave2 została podzielona na dwie, i na starszych urządzeniach ARM, jak choćby ten cAP ac, można zamienić starą paczkę na nową
  • Odpowiedz
@supra107: No właśnie jestem gotów przejść config od nowa, bo stary CAPsMAN trochę mnie denerwuje w kwestiach m. in. roamingu.

Ale próbuję się połapać w tym, trzeba będzie poczytać. A nie widzę właśnie wave2 jak to było kiedyś.

Devices with compatible radios also require either the 'wifi-qcom-ac' driver package (for 802.11ac chipsets) or the 'wifi-qcom' driver package for 802.11ax and newer chipsets.


Czyli jadę z 'wifi-qcom-ac' i jak rozumiem mam wave2.
mirekwirek - @supra107: No właśnie jestem gotów przejść config od nowa, bo stary CAPs...

źródło: Zrzut ekranu 2023-12-15 o 16.37.14

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: Jak na ax3 masz wgraną paczkę wifiwave2 to pewnie po aktualizacji z WinBoxa będziesz miał paczkę wireless i wifi-qcom, z resztą daj znać ale powinno być właśnie tak, wydzielenie paczki wireless z podstawki i zamiana paczki wifiwave2 na wifi-qcom bo sprzęt ax.

wifi-qcom-ac to Wave2 dla urządzeń ac, a wireless to stare WiFi które wcześniej było częścią głównej paczki. Wrzucasz wifi-qcom-ac do RAM disku, ustawiasz paczkę wireless na odinstalowanie, restartujesz
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: Czyli wyrzuciło stary pakiet wireless i od razu wstawiło tylko nowy pod Wave2. U mnie hAP ac2 po aktualizacji wydzielił tylko stary pakiet wireless, i pewnie u Ciebie zrobi tak samo. Potem będziesz musiał zrobić podmiankę wireless na wifi-qcom-ac i będziesz miał Wave2 na ac. ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: Od razu weszła paczka wifi-qcom-ac, może ma to związek z tym że Twój cAP ac jest złączony z CAPsMANem i ROS bierze to pod uwagę przy aktualizacji. Zgaduję że od razu załapał konfigurację Wave2 z kontrolera?
  • Odpowiedz
Od razu weszła paczka wifi-qcom-ac


@supra107: Nie, nie. Podgrałem ją już ręcznie. Domyślnie była wireless. Ten AC był kontrolerem CAPsMANa dla innych ac, bo przecież nie mógł współdziałać z ax3 i wave2 wcześniej.

Ale widzę, że nie ułatwili jeszcze życia i trzeba kontroler w wierszu poleceń konfigurować. Wcześniej było GUI. Choć żyjemy już w czasach Infrastructure as a Code. Jest terraform dla Mikrotika? ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: W nowym menu WiFi powinno być menu Remote CAP, i to jest obecny konfigurator CAPsMANa w GUI.

Swoją drogą, jeżeli ax3 jest kontrolerem CAP 2.0 to teraz ten cAP ac powinien się móc sparować z CAPsMANem z ax3, bo nie ma już starego CAPa tylko ten nowy.
  • Odpowiedz
W nowym menu WiFi powinno być menu Remote CAP, i to jest obecny konfigurator CAPsMANa w GUI.


@supra107: Właśnie widzę (bo wcześniej bez sensu było stawiać mi CAPa ma ax3), że to robi się praktycznie tak, że konfiguruje się WiFI i tylko na końcu odznacza CAP i tyle.

Swoją drogą, jeżeli ax3 jest kontrolerem CAP 2.0 to teraz ten cAP


@supra107: No właśnie o to w tym chodzi :)
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: No to tamten filmik od Mikrotika tłumaczy, teraz CAPsMANa konfigurujesz graficznie w WiFi > Remote CAP, cAP ac parujesz z kontrolerem na ax3 i powinno się samo zgrać. :)
  • Odpowiedz