Wpis z mikrobloga

Jakie jest poprawne zachowanie w takim przypadku? Niebieski to kierunek i linia poruszania sie, czerwony to sciezka dwukierunkowa. 

Mialem ostatnio taka sytacje i manewr w ktorym jade po rondzie i na przejsciu dla pieszych ze sciezka mam zrobic zwrot o 90 stopni wjezdzajac na sciezke wydaje mi sie niebezpieczny (majac za soba samochod, kolejny jadacy na przeciwnym pasie, nawet w przypadku sygnalizacji reka takiego zachowania), a co za tym idzie, byc moze nieprawidłowy. Czy takie zachowanie jest zgodne z przepisami?

Ostatecznie troche zgłupiałem w sytacji wyzej i pojechalem prosto, wjezdzajac na sciezke jakies 200-300m dalej.

#prawo #roweroweporady #rower  #gravel #rowerowywroclaw
FANZ0UN - Jakie jest poprawne zachowanie w takim przypadku? Niebieski to kierunek i l...

źródło: Screenshot 2023-12-17 at 13.57.35

Pobierz
  • 12
@FANZ0UN: lepiej byłoby zasygnalizować zjazd na chodnik i przeprowadzenie rowera na drugą stronę do ścieżki. Jak stoisz z rowerem to jesteś pieszym, wiec auta muszą Cię puścić na przejściu.

Czyli zjeżdżając z ronda nie skręcasz wszystkim pod koła, tylko w prawo od razu
zgodnie z przepisami nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych

@frutson: Masz na mysli zjezdzajac z drogi? Zaznaczylem na obrazku ze jest tam przejscie i przejazd dla rowerow, ale moze nie do konca zaznaczylem poprawnie niebieska linie na obrazku, bo nie chcialema by linie na siebie nachodzily. Mialem na mysli przejazd po sciezce (niebieska linia na czerwonej).
@moll: okay, czyli to jest poprawne, przepisowe zachowanie w takiej sytacji? Niema mozliwosc kontynuowania jazdy bez schodzenia z roweu mimo ze wjezdzam na sciezke dla rowerow?
@FANZ0UN: to jest bezpieczne zachowanie. Z jezdni zjeżdżasz na chodnik. Na chodniku nie zawrócisz w miejscu, żeby wjechać na ścieżkę, więc lepiej jak zsiadasz przejść już z rowerem przez zebrę, bo pieszego auta mają obowiązek puścić, rowerzystę - nie.

A robienie takiej popeliny jak pokazujesz na obrazku to wtargnięcie pod koła na przeciwległy pas ruchu
@moll: Patrzac na bezpieczenstwo to masz racje, ale wjezdzanie an chodnik w miejscu przejsci dla pieszych tez nie wydaje mi sie w 100% zgodne z przepisami (czesto to jedyne miejsce z obnizonym kraweznikiem, gdzie mozna to zrobic bezpiecznie dla roweru). Pozatym takie zachowanie tez moze byc niezrozumiale dla auta za mna, jesli mam pusta druga a nagle wychamowuje praktycznie do zera zeby zjechac na chodnik w takim miejscu.

Rozumie kwestie zdrowo
@FANZ0UN: że powinieneś wjechać na ścieżkę jeśli ona jest, masz możliwość wjazdu na nią i (jeśli dobrze pamiętam) jest po Twojej stronie ruchu

Tu masz skrzyżowanie DDR z jezdnią.

W sumie dobre pytanie do krawężników albo zarządcy drogi
@FANZ0UN: co do wjeżdżania na przejście dla pieszych - zależy z której strony zebry biegnie ścieżka rowerowa, możesz też przejechać zebrę i ścieżką wjechać na chodnik. I kierowca prędzej zinterpretuje Twoje machnięcie na skręt na chodnik niż na przewalenie się przez dwa pasy
@FANZ0UN: ścieżki to są w lasach. Jeśli nie ma DDR do jazdy w twoim kierunku, to nie ma DDR.
Obowiązują cię przepisy wyrażone oznakowaniem.
Czy tam gdzieś jest znak rozpoczynający DDR, oraz zakazujący wjazdu rowerem?
Nie?
No to nie ma tematu.
Jakie jest poprawne zachowanie w takim przypadku?


@FANZ0UN: Nie wiem. Ciekawe czy ustawodawca to wie :D
Ja bym jechał tak jak wykopyrek pisze: jezdnią.
Później ewentualnie szukałbym możliwości zjazdu na DDR. I tyle.