Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Założyłem konto #ike i #ikze w #bos (#bossa), podpisałem zgody dot. zagranicznych transakcji, chcę inwestować w globalne #etf (bo niskie ryzyko w skali 10-30 lat, a wyższy zysk - tym bardziej bez podatku Belki - niż na obligacjach, które kupiłem osobno).

1. Mogę przelać środki w złotówkach lub dolarach (mam obie waluty), chcę inwestować w globalne ETFy, więc chyba korzystniej będzie przelać dolary, także zważywszy na ich aktualnie dość niski kurs? Niektórzy piszą, że można przelać tylko złotówki - jak to jest?

2. Jeśli można przelać dolary - jak przeliczyć roczne limity na IKE i IKZE, wg dziennego kursu NBP, wg kursu NBP z 1.12, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy jeżeli przeleję USD na podane numery kont, to nie muszę się martwić, że dojdzie np. do automatycznego przewalutowania na złotówki?

3. Jak uwzględnić różnice między IKE i IKZE przy wyborze inwestycji? Zastanawiałem się np. nad:

45%: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF
30%: iShares MSCI ACWI UCITS ETF
25%: V80A

Pytanie, czy są dostępne w BOSSA na IKE i IKZE, czy tylko w DM BOS/BOSSA poza tymi kontami... Do tego słyszałęm u trudnościach w dostępności amerykańskich ETFów w EU, już mi się to wszystko miesza. #pytanie #inwestycje #inwestowanie #fundusz #fundusze #akcje #gielda



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Założyłem konto #ike i #ikze w #bos (#bossa),...

źródło: IKE-680x333

Pobierz
  • 8
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @Jimmy_PoP

1. Dzięki, a na IKZE?
2. Kupię. Czy to znaczy, że muszę przelać na IKE i IKZE środki w złotówkach, a następnie zostaną one przewalutowane?
3. Mam już EDO i zarabiam w dolarach. Czy wtedy V80A ma sens? Mam ~30 lat do emerytury.



· Akcje: Odpowiedz