Wpis z mikrobloga

Mireczki oceńcie moją szansę pozytywnej rekrutacji #it #programista15k #programowanie #rekrutacja i #python
Chodzi o to, że po co mam marnować czas na rekrutacje, kiedy z góry wiadomo, że jestem za słaby, lepiej się w tym czasie dokształcić.

Nie będę pisał ile to poradników i książek nie przerobiłem, bo to chyba nie ma sensu, może opiszę projekty które zrobiłem na własny użytek, pomijając te jednoplikowe i trywialne:

1. Strona internetowa stworzona przy użyciu flask, mająca na celu:
a) policzenie czegoś tam używanego w pracy podając dwa parametry mamy obliczane 10 innych - czysty matematyczny kod, bez użycia czegoś zaawansowanego
b) pobranie archiwum pogody używając API i przedstawienie to w formie dzień, temp max, min, średnia. - Dla zainteresowanych prześlę link

2. Program o interfejsie konsolowym do drukowania dokumentów wcześniej nakładając na nie odpowiednie, zmieniane "nazwy zadań" w formie znaku wodnego. Dokumenty są przechowywane na dysku "klienta", ścieżki do plików są zamieszczone w bazie sqlite.
Czyli user sobie coś wyszukuje, coś tam wpisuje, prezentowane są wyniki, następnie wybiera to co go interesuje, potem wybiera treść znaku wodnego i cyk, drukują się dokumenty. Oprócz podstawowej obsługi bazy danych też nie ma jakichś cudów chyba.

3. Program do generowania i drukowania/wysyłania mailem dokumentów generowanych na podstawie podanych danych, wraz z obróbką tych danych, dużo użytego Regular expression, klas, subklas i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy o których teraz zapomniałem.

Co mnie wyróżnia (tak myślę) od innych przebranżawiających się:
Z innych umiejętności niezwiązanych z IT, no to po prostu interesuję się komputerami w zasadzie od dziecka, bardziej od strony softwarowej niż hardwarowej, byłem tym mitycznym kolesiem w rodzinie do którego każdy znosił zepsuty komputer, pytał co kupić itp. Kompy to nie jest chwilowa zajawka, raczej styl życia :>

Jestem też po studiach inżynierskich więc backgorund ścisły jakiś jest, z obecnej pracy no to na bank poznałem AUTOCAD 2D w jakimś tam stopniu i do tego dobrze się dogaduję z ludźmi.

Angielski - taki poziom, że jak uczę się czegokolwiek to bazując tylko na materiałach w języku angielskim, oglądam na przyspieszeniu więc wydaje mi się że takie B2, gorzej z gadaniem.

PS. Póki co wstrzymałem się z robieniem własnych kolejnych projektów, bo poświęcam na nie ogrom pracy, coś się uczę, ale wydaje mi się, że więcej zyskuję wiedzy przerabiając kolejne poradniki. Wyżej wymienione projekty łączyły naukę i sens jednocześnie, 2 i 3 program używam normalnie w pracy i przyspiesza mi bezsensowną robotę :)

PS2. Chodzi mi o ocenę poziomu tych projektów, czy obecnie na juniora to trzeba milion commitów + program obsługujący elektrownię atamową czy tyle starczy.
  • 26
  • Odpowiedz
@ozzi91 ziomuś, nie chcę cię martwić, ale to co napisałeś w kontekście rekrutacji to małe gówna na poziomie tutorialowych apek. Szanse raczej małe. Olej takie małe pierdy i jak chcesz podejść na poważnie to rozpisz sobie pomysł na coś dużego, daj sobie rok na spokojnie i ciśnij, bo na takie gówienka nikt uwagi nie zwróci niestety. Wstyd to w gicie pokazywać
  • Odpowiedz
@ozzi91: ale to na juniora czy na stażystę?
jak na juniora to nie ma szans. aktualnie kandydując na juniora musisz umieć tyle co mid. musisz mieć również jakieś doświadczenie (tak, da się zdobyć doświadczenie zawodowe przed juniorem).
  • Odpowiedz
@ozzi91:

wez aplikuj na wszystko co sie rusza, a nie sie zastanawiasz czy twoj projekcik jest dobry xd rekruter nawet nie bedzie mial czasu na twojego githuba wchodzic, tylko na wykopie ci najpierw doradza, ze najpierw masz przez 2 lata pisac software do obslugi statku kosmicznego i dopiero wtedy mozna myslec o stazu xd
  • Odpowiedz
  • 0
@cppguy: bardziej chodzi o to, że dostając się nawet, nie chciałbym kogoś zawieźć, taka cecha charakteru bo najlepiej to by było zrobić jak piszesz, liczyć na szczęście a w robocie - jakoś to będzie
  • Odpowiedz
@ozzi91:

nie chciałbym kogoś zawieźć


miras, musisz sie tego branzowego chamstwa i lecenia w #!$%@? jeszcze nauczyc.. spokojnie, wejdziesz do tego ajti, 2 miesiace nie mina i bedziesz na daily wymyslal jak z nut.. ale zaplikuj na 2 oferty juz dzis.. na moja odpowiedzialnosc
  • Odpowiedz
obecnej pracy no to na bank poznałem AUTOCAD 2D w jakimś tam stopniu i do tego dobrze się dogaduję z ludźmi.


@ozzi91: Z tego co piszesz wynika, że już pracujesz w jakiejś technicznej branży, być może zgodnej z Twoim wykształceniem. Sugeruję, aby zamiast całkowitego przebranżowienia się, ewoluować w stronę digital transformation i SWE w ramach swojej dyscypliny. Zaplecze w postaci kontaktów i doświadczenia w konkretnym sektorze jest bezcenne. Z pewnością istnieją
  • Odpowiedz
@ozzi91: jak szukasz pracy to szkoda czasu na robienie projektow bo za duzo to czasu zajmuje i nikt na to nie patrzy. Naucz sie rozwiazywac zadania typu leet code i wykuj top 100 pytan na juniora z rzeczy typu http, sql, solid itd. + zrob sensowne resume z zachodniej templatki i zacznij od razu aplikowac nawet jak jeszcze sie nie nauczyles tego co napisalem wczesniej. Powinno cos wpasc po jakims czasie
  • Odpowiedz
@ozzi91: z tymi projektami to zależy na jaką firmę trafisz. Wykopki ci każą robić profesjonalny program przez rok xD a później nikt na to nie spojrzy nawet a ty "zmarnujesz" dziesiątki godzin życia.
Generalnie nie polecam zadawania pytań na tym portalu, bo większość tu to odklejeńcy. Sami robia jakiś gówno projekt w zespołach po kilkaset osób, a tobie każą zrobić samemu drugi spotify. Sprawdź sobie ilu ludzi zatrudniają do głupieg oodtwarzacza
  • Odpowiedz
ale to na juniora czy na stażystę?

jak na juniora to nie ma szans. aktualnie kandydując na juniora musisz umieć tyle co mid. musisz mieć również jakieś doświadczenie (tak, da się zdobyć doświadczenie zawodowe przed juniorem).


@ly000: czyli junior ma być Chadem czy ci te wasze midy to takie pi*dy?
  • Odpowiedz
no to po prostu interesuję się komputerami w zasadzie od dziecka, bardziej od strony softwarowej niż hardwarowej


klasyka wszystkich przebranżawiających się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@spiegelglas: głównie staże, w tym m. in. w trakcie studiów. ale mogą też być: drobne zlecenia (wykonanie jakiejś wizytówki, postawienie sklepu, napisanie pluginu itd. za niewielkie pieniędzy). projekty zespołowe z grupą znajomych (np. koledzy skrzyknęli się, że będą robić grę i robili to przez pół roki). udział w kołach naukowych. commity w projektach open source. znam również kilka osób, które brało udział w uruchamianiu startupu na studiach (zgarnęli na to dofinansowanie).
  • Odpowiedz
@ly000: piszesz o studentach, o tematach "okołostudenckich" głównie. A OP jest już po studiach, pewnie pracuje i po godzinach "uczy się" IT. W jaki sposób mógłby zdobywać expa przed juniorem (oprócz przykladu "drobne zlecenia")?
  • Odpowiedz
@spiegelglas: po studiach jest its over. Na studiach masz odbyc praktyki zawodowe no i na targach pracy mozna konkurowac glownie wsrod studentow.
Do tego programy stazowe skierowane do studentow.
Poza tym jedynie wlasny projekt, a potem ewentualnie mozna cos podzialac w projektach open source.
  • Odpowiedz