Wpis z mikrobloga

Dokładnie 55 lat temu, w wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1968 roku, statek misji Apollo 8 wszedł na orbitę Księżyca. Wtedy też wykonano to unikatowe zdjęcie. Pierwszą w historii kolorową fotografię wschodu Ziemi nad księżycowym horyzontem.

Autorem fotografii był astronauta William Anders. Chwilę wcześniej wykonywał czarno-białe zdjęcia powierzchni Księżyca za pomocą zmodyfikowanego aparatu Hasselblad 500 EL z obiektywem 250 mm. Gdy zobaczył Ziemię, poprosił pilota modułu dowodzenia Jima Lovella o rolkę kolorowego filmu. Chwilę później uchwycił na niej jedno z najważniejszych zdjęć programu Apollo.

Jakieś 50 lat później przyznał, że ta chwila podcięła jego wiarę w boga: “Wszystko kręci się wokół papieża i gdzieś tam jest wielki superkomputer, który dba o to, czy Billy był wczoraj grzecznym chłopcem? To nie ma sensu. Mógłbym przybić piątkę z Richardem Dawkinsem”.

Co ciekawe, tak zwany “Earthrise” da się sfotografować jedynie ze statku, który porusza się po księżycowej orbicie. Dla osoby, która stoi na powierzchni Srebrnego Globu, Ziemia zawsze będzie znajdować się w tym samym miejscu nieba i nigdy nie zajdzie, lub nie wyłoni się znad horyzontu w potocznym tego słowa rozumieniu.

#kosmogadka

---
#kosmos #eksploracjakomosu #ksiezyc #ciekawostki #zainteresowania #historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #fotografia #nasa #usa #technologia #nauka
elektryk91 - Dokładnie 55 lat temu, w wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1968 roku,...

źródło: NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
(Czyli tam gdzie usa nie udało się?)


@GenLufa: Czekaj, czekaj... a czy Amerykanie kiedykolwiek próbowali tam lądować, że twierdzisz, że im się to "nie udało"?
  • Odpowiedz
  • 29
@GenLufa: Ich sonda wylądowała tam w 2019. Żaden kraj wcześniej tego nie zrobił, ponieważ nie dawało to wiele korzyści, a znacznie utrudniało komunikację z Ziemią. Większość sond i tak była wysyłana po to, by badać przyszłe miejsca lądowań ludzi. Chińczycy byli więc pierwsi, ale była to osiągnięcie nie wiele trudniejsze od lądowania na "przedniej" stronie Księżyca.
  • Odpowiedz
@elektryk91: co nie zmienia faktu że na ciemnej stronie księżyca jest o wiele lepsze mi3jsce na przyszłość, to kłamstwo że to nic nie daje.
Nie ma ziemskich zakłóceń.
Brawo chiny!
  • Odpowiedz
co nie zmienia faktu że na ciemnej stronie księżyca jest o wiele lepsze mi3jsce na przyszłość, to kłamstwo że to nic nie daje.


@GenLufa: Najlepsze miejsce dla założenia załogowej bazy jest zlokalizowane w pobliżu biegunów Księżyca, czyli tam gdzie potencjalnie można uzyskać dostęp do wody.

Piszesz nam tu o "braku ziemskich zakłóceń", co ma znaczenie w zasadzie tylko dla przyszłych obserwacji astronomicznych. Samo lądowanie na odwrotnej stronie Księżyca technicznie nie różni
  • Odpowiedz
piszesz coś o tym że nie ma sensu zakładać bazy na ciemnej stronie księżyca


@GenLufa: Nigdzie nie napisałem, że "nie ma to sensu". Jeśli twierdzisz inaczej, wskaż fragment. Zrozumiałeś w ogóle co do ciebie napisałem?

Trochę się doksztalc, potem wróć.


@GenLufa: Jak na kogoś kto nie potrafi poprawnie używać słowa "satelita", oraz ma nikłe pojęcie o historii astronautyki (dopytywanie się o podstawowe daty i inne kwestie), to apelowanie o dokształcanie
  • Odpowiedz
Nie ma ciemnej strony Księżyca... Każde jego miejsce (z małymi wyjątkami) jest 2 tygodnie w słońcu i 2 tygodnie w cieniu.
Jest strona bliższa, którą widać z Ziemi i strona dalsza, której nie widać.
  • Odpowiedz
  • 1
@elektryk91 Gdzieś czytałem, że jak najbardziej na księżycu można zaobserwować wschód/zachód Ziemi. Odchylenia Księżyca od sztywnej pozycji względem Ziemi są większe niż jej wielość kątowa widziana z powierzchni naszego satelity. Więc wystarczy być gdzieś na krawędzi stron Księżyca aby to zaobserwować. Jak znajdę źródło to przytoczę.
  • Odpowiedz
@elektryk91:

Dla osoby, która stoi na powierzchni Srebrnego Globu, Ziemia zawsze będzie znajdować się w tym samym miejscu nieba i nigdy nie zajdzie, lub nie wyłoni się znad horyzontu w potocznym tego słowa rozumieniu.


@S0Cool:

Gdzieś czytałem, że jak najbardziej na księżycu można zaobserwować wschód/zachód Ziemi. Odchylenia Księżyca od sztywnej pozycji względem Ziemi są większe niż jej wielość kątowa widziana z powierzchni naszego satelity.


Chodzi przypuszczalnie o librację. Największa
  • Odpowiedz
że nie ma sensu zakładać bazy na ciemnej stronie księżyca

@GenLufa:

Po pierwsze nie ma ciemnej strony. Po drugie, aby mieć teleskop bez zakłóceń z Ziemi, to nie trzeba lądować i instalować na Księżycu. Dużo lepszy i 1000 razy tańszy jest teleskop Hubbla czy Webba na orbitach.
  • Odpowiedz