Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam, #pytanie #pytaniedoeksperta z dziedziny #podatki #prawo #ksiegowosc #darowizna
Mówiąc po krotce:
Mam czwórkę rodzeństwa, rodziców i chciałbym wesprzeć ich finansowo. Wstępnie myślałem o jednorazowych darowiznach, ale od jakiegoś czasu noszę się z ustawieniem cyklicznych regularnych mniejszych przelewów i szukam odpowiedniej formy, żeby uniknąć przyszłych prawnych problemów na tle podatkowym. Mianowicie, chciałbym, żeby czwórka rodzeństwa i rodzice (jako jeden podmiot) dostawali ode mnie miesięczny przelew w kwocie 2 tysięcy złotych kazdy. Wychodzi 5 przelewów po 2 tysiące. Według mojej wiedzy, zakładając że kwota wolna od podatku dla 1 grupy to 36 z groszem, wynika, że po 3 latach każda kolejna darowizna musiałaby zostać zgłoszona do urzędu, zgadza sie? Jest jakaś możliwośc załatwienia tego "raz a dobrze", żeby ułatwić sobie tą kwestię? Średnio mi się widzi kwestia pilnowania tych wszystkich terminów i weryfikowanie złożonych oświadczeń. Wstępne założenie jest takie, że przelewy te wychodzilyby bezterminowo, ale różnie w życiu bywa, więc załóżmy, że pytanie dotyczy scenariusza, który trwałby 10 lat.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
@mirko_anonim: limit 36 tys dotyczy jedynie obowiązku zgłoszenia (przez obdarowanego), ale podatku wciąż nie ma w najbliższej grupie pokrewieństwa niezależnie od kwoty.

Limit obejmuje ostatnich 5 lat, także trzeba zgłaszać tylko jeśli było to w sumie powyżej tego limitu. Można zgłaszać zawsze i poniżej tego limitu więc przy stalych przelewach chyba bym się nie bawił w liczenie, tylko zawsze zgłaszał. Ale ogólnie to nie jest Twój obowiązek tylko tych którzy dostają.
@mirko_anonim: Rodzeństwo i rodzice to grupa 0, a więc będzie zwolnienie z opodatkowania bez względu na wartość darowizny. Jedyne wymogi to udokumentowanie darowizny na przelewie bankowym lub przekazie pocztowym i zgłoszenie przez otrzymującego darowiznę do US druku SD-Z2. Nie trzeba zgłaszać każdej darowizny z osobna. Jeśli będą one cykliczne to można zgłosić ,,zbiorczo" na jednym druku wszystkie otrzymane darowizny w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Oczywiście kwota wolna dla 1 grupy wciąż
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @zakopiak: wiem, że to obowiązek tych którzy dostają, ale choćby z tego powodu, że to moje pieniądze do nich idą, chciałbym żeby poszły tam gdzie chce, a nie żeby przez ich zaniedbanie (poprzez nienależny podatek) zasiliły nieudolne złodziejskie państwo. Dlatego szukam w miarę możliwości czegoś, co w jakiś sposób zabezpieczy "drogę" moich pieniedzy z punktu a (mojego portfela) do punktu b (portfela obdarowanych)