Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy jak właduję 200k w obligacje skarbowe indeksowane inflacją 10letnie, a po pół roku stwierdzę że chcę wyjąć to stracę na tym? Jest jakiś kalkulator żeby to policzyć? Chcę gdzieś włożyć pieniądze ale nie mogę ich stracić, to moje jedyne oszczędności przeznaczone na przyszły zakup mieszkania.
#obligacje #finanse #oszczednosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 11
  • Odpowiedz
@mirko_anonim nie stracisz, najwyżej możesz nie zarobić :). Przy wypłacie środków zabierają 2 zł z jednej obligacji, ale nie poniżej wartości obligacji, czyli 100 zł.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: to nie kombinuj jak to są Twoje jedyne pieniądze - czy to jest rozsądne władować w instrument finansowy którego się nie rozumie WSZYSTKIE swoje pieniądze?

a mówią że starsze pokolenie głupie, bo metodą "na wnuczka" 300k babcia oddała ^^
  • Odpowiedz
@OlekAleksander: @mirko_anonim albo podziel na pół i wrzuć 100k w 10-letnie i 100k w 3-letnie i jak będziesz musiał wychodzić częścią to sprawdzisz, jaka jest inflacja i które rzeczywiście ucinać.
Na obligacjach państwowych stracić możesz przez albo inflację za wysoką albo jak państwo zbankrutuje. Ani na pierwszy ani na drugi scenariusz się nie zanosi.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: zależy :) za 10 latki przy przedwczesnym wykupie zapłacisz 2zł za sztukę (o wartości 100zł) a za trzylatki 0.70zł. zakładając potrzebę wykupu w mniej niż 3 lata i/lub spadek inflacji poniżej tego 5.1% to trzylatki są lepsze.

EDO jest zajebiste dla długiego trzymania, kiedy zbierasz na emeryturę albo wiesz, że długo nie będziesz potrzebował tego siana, lub kiedy % z obligacji przewyższa oprocentowanie kredytu.

Mając środki z takim przeznaczeniem, mocno
  • Odpowiedz