Wpis z mikrobloga

Pytanie do tych co byli w związkach z osobą innej narodowości. Byliście w stanie wytrwać długo w takim związku gdzie wy mówicie po polsku, druga osoba w innym języku a ze soba rozmawialiście jeszcze w innym, a wasz poziom tego języka jest komunikatywny ale nie idealny. Tak że rozmawialiście w języku który nie był dla żadnego z was językiem ojczystym?

I jakie to języki były? Sam jestem w podobnej sytuacji tylko że narazie to zwykła znajomość i się zastanawiam czy ma to sens.

#rozowepaski #niebieskiepaski #zwiazki #podrywajzwykopem #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow
  • 14
@FeyNiX Ja rozmawiałam po angielsku i mam kilku znajomych, dla których wspólnym językiem w związku też jest angielski. Akurat problemów na tym tle nikt nie ma, normalnie się gada. ¯_(ツ)_/¯
No chyba, że dla obu stron ten angielski mało komunikatywny, to chyba gorzej wtedy jest.
Większy problem był jak psa każdy uczył komend po swojemu. xD
@alfka zakładając że ty i twoi znajomi język ojczysty to Polski to w jakich językach rozmawiali ich partnerzy?

U mnie także właśnie narazie angielski i jest komunikatywny, pisać też potrafię choć zależy od dnia mam zawiechy ale to rzadko. Z tym że nie lubię tego języka i ile mogę staram się nie rozmawiać.

Znam nawet bagienny East Yorkshire.

Możesz napisać coś więcej? Zaciekawiło mnie to
@alfka co do psa to mam znajomych, małżeństwo Polaków oboje którzy są na emeryturze i mieli psa, wtedy miał już z 10-15 lat i mieszkał całe życie z nimi w Niemczech to gdy przyjeżdżali do Polski nawet na dwa miesiące to spędzając czas z tym psem musiałem do niego po niemiecku wołać.

Teraz mieszkam w UK I spędza u mnie dużo czasu kot sąsiada to nauczyłem go aby reagował na komendy po
@FeyNiX francuski, arabski, fiński, turecki, holenderski, hiszpański...
I nie, dla moich znajomych z językiem ojczystym nie jest język polski.

Skoro nie lubisz się danym językiem posługiwać to nie wiem jak go ugryźć. W zasadzie to dlaczego nie lubisz?
@alfka możesz jeśli pamiętasz podać przykłady takich związków kto z kim i w jakim języku?

Co do angielskiego to mnie po prostu męczy, muszę się bardziej skupić. Jeszcze pół biedy jak rozmawiam z kimś kogo ojczystym językiem angielski nie jest ale szczególnie na początku znajomości ukierunkowanej na związek jest ciężko bo trzeba skupić się i na języku i na całej sytuacji.

Ja na codzień rozmawiam po angielsku w robocie bo muszę ale
@FeyNiX np. fiński-arabski, hiszpański-turecki, francuski-hiszpanski.

Zależy na czym ci zależy. ¯_(ツ)_/¯
O ile mówienie gramatycznie poprawnie uważam za przydatne i dość ważne, tak akcent... Nikogo w sumie nie interesuje i każdy ma jakiś. Zresztą, no przepraszam bardzo, ale przeciętnych Brytyjczyków to też ciężko o jakąś wirtuozerię gramatyczną posądzać.
Aczkolwiek powiedziałabym, że skoro się na tym aż tak mocno skupiasz, to być może język nie jest na tak swobodnym poziomie i jednak z
@alfka ciężko jest samemu określić na jakim jest się poziomie ale potrafię odmieniać przez przypadki i zachowuje ciągłość (zależy od dnia bo jak zmęczony to bywa ciężko) ale też w pełni rozumiem co do mnie mówią i czasami służę jako pomoc w tłumaczeniu gdy ktoś z rodaków ma problem się dogadać.

Ja mam dobrą koleżankę która jest z Litwy więc teoretycznie po sąsiedzku ale rozmawiamy po angielsku i z tego co zauważyłem
@FeyNiX No spoko, ale rzeczowniki w języku angielskim nie odmieniają się przez przypadki. ;)
Szczerze mówiąc to z opisu dla mnie wynika, że nie mówisz po prostu na poziomie, który pozwala na taką naprawdę swobodną komunikację (czyli bez aktywnego myślenia co/jak chce się poprawnie powiedzieć). Przyjdzie z czasem.

Co do moich znajomych, jedni są małżeństwem, drudzy się szykują i trzeci też już narzeczeństwo. ¯_(ツ)_/¯
Ale jak powiedziałam, dla żadnej z tych osób
@alfka odnośnie mnie to chodziło o te czasy. Szczerze mówiąc to nie wiem jak to nazwać ale kiedyś jak aplikowałem o robotę napisałem że język angielski podstawowy to mi gość (Anglik powiedział) że mówię całkiem dobrze i więcej niż podstawowy, a było to w 2019 roku. Odnośnie płynności to tak to jest jak się w jednym momencie słyszy kilka dialektów indyjskiego, rumuński, polski i rosyjski, nie wspomnę o innych językach. Poza tym