Wpis z mikrobloga

Dzisiaj na grupce z Norwegii widziałem ceny paliw poniżej 17nok/l (ok 6,5L po dzisiejszym kursie). #!$%@? jest to jak taki Norweg zarabiający średnio ok 18k PLN brutto może kupić w ciągu miesiąca (biorąc pod uwagę zarobek brutto) ponad 2,5x więcej niż Polak zarabiający nasza średnia krajową.

To jak ostatnio obczajalem ceny za iPhone 15 pro, i różnica w cenie pomiędzy Norwegia a Polską w oficjalnym sklepie wynosiła coś ok 800zł na korzyść Norwegii. Taniej zatem wyniesie wypad samolotem na weekend do Oslo w formie city breaka, kupno tam iphone'a i powrót do kraju, niż kupienie tego samego telefonu po prostu w Polsce.

Smutne trochę jest to życie w Polsce jak popatrzy się na siłę nabywczą w Polsce.

#norwegia #paliwo #polska #zalesie
  • 9
  • Odpowiedz
Dzisiaj na grupce z Norwegii widziałem ceny paliw poniżej


@AryanWonderBoi: Dziwi cię to?!

Norwegia jest największym producentem i eksporterem ropy naftowej w Europie Zachodniej. W 2022 roku kraj produkował ok. 1,9 mln baryłek ropy dziennie.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: Poprawie tylko Twój wpis w tym, ze średnia krajowa w Norwegii to ok. 630k przed podatkiem który w Norwegii jest wysoki. Jeśli np masz ok 30% podatku to zostaje ci z tej wypłaty na złotówki jakieś 13k złotych. Ceny mieszkań i ogólnie życia w Norwegii są o wiele wyższe niż w Polsce, choć wiadomo stosunkowo jest to lepiej i polskie ceny poszły do góry. Ale życie w Norwegii przez ostatnie
  • Odpowiedz
Taniej zatem wyniesie wypad samolotem na weekend do Oslo w formie city breaka, kupno tam iphone'a i powrót do kraju, niż kupienie tego samego telefonu po prostu w Polsce.


@AryanWonderBoi: raczej nie do konca, bo z lotniska musisz do Oslo sie jakos dostac, plus gdzies przenocowac, cos zjesc - aczkolwiek roznica w cenie boli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ceny mieszkań i ogólnie życia w Norwegii są o
  • Odpowiedz
@chybajade: a autobus na Oslo kosztuje prawie 900 kr miesiecznie, a ze dużo osób pracujących w Oslo mieszka w Bærum/Lørenskog/Lillestrøm to dojazd z tej strefy na Oslo kosztuje dużo ponad 1500 kr :D To są zajebiscie wysokie ceny biletów które tylko idą do góry, a tylko przez miesiąc przed wyborami w Oslo był rabat na bilety
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: No z połowy pensji robaka, z pracy w której mogłem znać angielski na całe 2% mogłem sobie kupić nowego iPhone ot tak. To tak jakby w Polsce z połowy minimalnej można było kupić tj około 1200zł
  • Odpowiedz