Wpis z mikrobloga

Hej Mirki taka sytuacja:

Klient nabył usługę jako osoba fizyczna i dostał rachunek. Po 2 miesiącach przypomniał sobie, że prowadzi działalność gospodarczą i wystąpił o wystawienie faktury korygującej zmieniającej dane nabywcy z osoby fizycznej na firmę.

Czy w tym przypadku jest przepis, który obliguje mnie do spełnienia jego żądania czy mogę go olać?

#firma #jdg #ksiegowosc
  • 11
  • Odpowiedz
@Adriian321 "106b ust. 3 ustawy o VAT umieścił przepis, nakazujący sprzedawcy wystawienie faktury na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Wystarczy, że nabywca zgłosi to żądanie w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty"
  • Odpowiedz
@TakiTaki: o.O A ak sie to ma do sytuacji jak kupujesz cos w jakims sklepie i masz info ze jak chcesz fakture to masz powiedziec PRZED nabijaniem na paragon?

Mnie to nie dotyczy ale z ciekawosci pytam bo jakis czas temu costam wlasnie w ta strone pozmieniali.
  • Odpowiedz
@gorzki99 "W wielu sklepach czy kawiarniach z początkiem stycznia można przy kasie zauważyć informację, że o chęci otrzymania faktury należy powiadomić przed wystawieniem paragonu. To skutek zmiany przepisów podatkowych, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia. Teraz faktura może być wystawiona do paragonu tylko wówczas, gdy na paragonie będzie NIP nabywcy. To oznacza, że chęć otrzymania faktury do paragonu trzeba zgłosić przed wystawieniem dokumentu z kasy fiskalnej tak, aby sprzedawca mógł wprowadzić NIP
  • Odpowiedz
  • 0
@TakiTaki: Tylko tutaj nabył jako osoba fizyczna, a teraz wystąpił, że chce fakturę na firmę. Dokument przewidziany w art.106b ust. 3 ustawy o VAT już dostał.

W chwili sprzedaży nie informował, że prowadzi działalność i nie miał uwag po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Teraz jest koniec roku i pewnie chce sobie wygenerować koszty.
  • Odpowiedz
Z doświadczenia wiem, że to też kwestia dogadania się.


@TakiTaki: Dogadania sie? Co bys nie zrobil to zlamiesz ktorys przepis. Cos tam kiedys czytalem ze skarbowka czasem robi "podchody" zeby uwalic tych co lamia przepisy.

czyli w takiej sytuacji zawsze moga cie uwalic?
  • Odpowiedz