Wpis z mikrobloga

Mirki z #informatyka #komputery #siecikomputerowe mam ogromną prośbę. Chcę skonfigurować sieć domową na 3 kompy stacjonarne i 4 laptopy, docelowo może więcej. Później chcę tez do tego podłączyć NAS. Gdzie mogę znaleźć jakieś dobre artykuły / filmy jak to zrobić?
Wiem, że jest tego bardzo dużo, ale pytam bo to nie moja branża i nie wiem które są coś warte, a w których pieprzą głupoty - na moim poziomie tego nie odróżnię.
Obecnie mam w domu mesh WiFi 6 oparte na 3 szt. Tenda MX12 AX3000. Dodatkowo mam rozpuszczone po domu kable ethernet cat. 5e, wszystkie schodzą się w jednym miejscu. Chciałbym z tego coś sensownego zmontować. Ew. jeśli któryś z Was się tym zajmuje to chętnie zapłacę za poprowadzenie mnie :)
  • 15
@mbasasello: coś konkretnego bo ogólnie na razie tutaj niema wiekszych rzeczy do omawiania czy szukania, kupujesz 8portowego switcha spinasz kompy + router + nas (jaki wlasnoręcznie zrobiony czy gotowiec synology/qnap) stawiasz udział smb i tyle
Ja wcale nie twierdzę, że tu jest coś dużego. Dla Ciebie na pewno to jest proste, ja natomiast nie mam pojęcia co to jest "udział smb", ani jak to postawić :)
@mbasasello: ciężko tutaj o coś się zaczepić żeby wytłumaczyć, masz już jakiś router? ile ma gniazd do lanu? ile ma być wszystkich urządzeń podpiętych po kablu? laptopy wszystkie po wifi czy któryś też kabel?
@mati1990 Laptopy wszystkie po WiFi. Mam w tej chwili switch 8-portowy i na min rozprowadzenie te kable, ale i tak wszystko leci po WiFi. Mam 2 albo 3 routery walające się gdzieś w domu, każdy na 5 gniazd.
@mati1990 Ręcznie nie konfigurowalem, więc chyba z DHCP, cokolwiek to znaczy :) Na wszystkich urządzeniach mam net, ale ten WiFi. Nie wykorzystywałem do tej pory kabli.
Co do NAS to rozumiem, że ten trudniejszy to konfiguracja na jakimś starym kompie, a tańszy to "gotowiec"?
@mbasasello: nie za bardzo rozumiem, mówisz o pociągniętych kablach, a nagle mówisz że nie używasz kabli.
Pomieszałeś :)
1)
tańszy
postawiony na starym najlepiej lapku jak nie potrzebujesz dużo dysków - jest mniej prądożerny
- trudny w konfiguracji, no i ma swoje chimery

2)
droższy
gotowy qnap/synology
konfiguracja kilkoma kliknięciami, mniej humorzasty (lubi się przyciąć ale stanowczo mniej niż samoróbka)
@mati1990 Bo w trakcie budowania domu po całym domu zostały rozprowadzone kable Ethernet. Na strychu się schodzą i tam mam też do ciągnięty kabel od dostawcy internetu. Kiedyś, jak jeszcze miałem WiFi na 1 routerze to podpiąłem to wszystko pod switch, żeby mieć internet na kablu w środku domu do podpięcia tegoż routera WiFi. Teraz do tego samego kabla, do którego był podpięty router WiFi jest podpięte jedno z 3 "stanowisk" mesh.
@mati1990 A co do NAS to chyba w gotowca pójdę, myślałem żeby zrobić 2 dyski spięte w RAID1, do backupu, przechowywania ważniejszych rzeczy i kolejne 2 w RAID0 na jekies bieżące pierdoły, które nawet jak przepadną to nic się nie stanie.
@mbasasello: spiąłbym kablami wszystkie komputery, telewizory jak dla mnie wifi to jest tylko dodatek do sieci.
tu masz jak zarobić kable:
https://www.youtube.com/watch?v=8099TGF0CcY
tu masz jak zarobić gniazdka:
https://www.youtube.com/watch?v=XGuq_3dQg9w

potrzebujesz nóż cronera + zaciskarke + tester i śrubokręty

spróbuj się zalogować na router, jest twój czy od isp,urządzenia stacjonarne jak tv czy komputery dla porządku ustawiłbym je jako wpisy statyczne po ip:
router 192.168.0(1).1
zostawił do 0.10 przerwę na serwery i przełączniki
@mati1990

@mbasasello: spiąłbym kablami wszystkie komputery, telewizory jak dla mnie wifi to jest tylko dodatek do sieci.

tu masz jak zarobić kable:

https://www.youtube.com/watch?v=8099TGF0CcY

tu masz jak zarobić gniazdka:

https://www.youtube.com/watch?v=XGuq_3dQg9w


potrzebujesz nóż cronera + zaciskarke + tester i śrubokręty


spróbuj się zalogować na router, jest twój czy od isp,urządzenia stacjonarne jak tv czy komputery dla porządku ustawiłbym je jako wpisy statyczne po ip:

router 192.168.0(1).1

zostawił do 0.10 przerwę na serwery i