Wpis z mikrobloga

Mam pytanie o wydruk sporego billboardu. Dowiedziałem się, że klientka chce by jej portret wisiał na reklamie na całym boku budynku. Nie bawiłem się wcześniej przygotowywaniem plików pod takie wydruki, dlatego mam pytanie: jaką rozdzielczość powinien mieć plik by było okey? Po przykadrowaniu będę miał jakieś 4000px na dłuższym boku (pionie). Będę musiał dostarczyć plik do druku oraz pliki jpg na potrzeby FB/IG, dlatego pytanie jak się do tego zabrać? Zacząć edycję w CMYKu czy klasycznie i dopiero na końcu zapisać w np TIFF dla drukarni i jpg dla klientki?
Czy klasycznie obrobione zdjęcie JPG w wysokiej rozdzielczości można po prostu przekonwertować do TIFF? Zaczynam czytać fora i ludzie piszą, ze wysłali PSD ale ich drukarnia cofnęła, że plik do poprawy - mając PSD sami nie potrafią nanieść poprawej by było dobrze? Czy też kolory zmienią się jakoś znacząco, że wolą się tego nie podejmować?

#reklama #wydruki #photoshop #fotografia #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 6
  • Odpowiedz
  • 0
@AbaKowner: Nie wiem gdzie będzie robiony druk, a co wejdę na stronę jakiejś drukarni to mają nieco inne wymagania. Szukam więc złotego środka, czegoś najbardziej uniwersalnego.
  • Odpowiedz
@chomik3:
po pierwsze, wymiary podaj w cm lub m
projekt przygotowujesz w skali 1/10 przy maksymalnej możliwej rozdzielczości (czyli zmniejszasz format 10x a rozdzielczość nadajesz z palca najwyższą, na jaką pozwoli zdjęcie - nie zdziw się, jak przekroczy np 1000)
jak robiłem wielkie formaty to plik do druku albo jpg albo pdf, tiff pewnie też przejdzie ale polecam dwa pierwsze

pamiętaj, że billboardy są w rozdzielczości 72 lub zbliżonej, bo większa
  • Odpowiedz
@chomik3: baner 12x4m drukowałem już przy 25 dpi (bo tam było minimum 8m po prostej od chodnika)
baner na budynek pójdzie nawet i na 15 dpi, bo jednak patrzysz z daleka.

a jak będzie za mało rozdzielczości zdjęcia, to Nero AI resize pomoże :)
  • Odpowiedz