Wpis z mikrobloga

Chociaż z Kingdom Come: Deliverence można nauczyć się więcej o średniowieczu niż ze wszystkich razem wziętych podręczników szkolnych, to jednak udało mi się znaleźć wpadkę dotyczącą ścięcia mieczem.

Osoby skazane na tę karę śmierci nie kładły głowy na pieńku (wg Jędrka ze Zamku Chojnik #!$%@? mieczem głowy leżącej na pieńku byłoby po prostu niewykonalne), tylko stały, siadały na taborecie lub klęczały

Kara miecza nie przynosiła ujmy (skazaniec zachowywał swój honor i można było go normalnie pochować na cmentarzu). Początkowo była zarezerwowana dla szlachetnie urodzonych, jednak z czasem wykonywano ją również na osobach z niższych stanów.

Ścięcie mieczem wymagało nie lada umiejętności od kata, więc dokonywał go mistrz katowski (musiał zdać egzamin cechowy w tym zakresie) – jednym cięciem pomiędzy trzecim a czwartym kręgiem oddzielał głowę od tułowia tak, aby przy okazji nie okaleczyć reszty ciała. Miało być szybko i bezboleśnie. W teorii. W praktyce egzekucja mogła się skończyć dopiero po kilku czy kilkunastu cięciach (skuchy kończyły się trafieniem w bark, ramię, szczękę lub poharataniem szyi). Zdarzało się, że niekompetentny kat był linczowany przez gawiedź (także typ w KC:D może mówić o sporym szczęściu).

Jeśli chodzi o sam miecz katowski – został odwzorowany poprawnie. Był on cięższy i wyglądał inaczej niż miecze bojowe (i szczerze mówiąc niezbyt nadawał się do walki, także mecze katowskie w Diablo to fantazja lub #!$%@? mózgowe ludzi Blizzarda). Jego ostrze miało krótsze zbrocze (lub wcale do nie posiadało), było szersze i było ono cieńsze, a zakończenie miecza było płaskie lub półokrągłe (nie miał ostrego sztychu), w związku z czym środek ciężkości znajdował się w innym miejscu - był przesunięty bliżej tępego (pseudo)sztychu. Zdarzało się, że miecz katowski miał „branżowe” ozdobniki – czaszki, motywy religijne, info o właścicielu lub najbardziej znanych zdekapitowanych, znak kuźni, w której powstał lub herb miasta do którego należał.

#gry #rpg #kingdomcomedeliverance
#historia #sredniowiecze #ciekawostki
Aerthevizzt - Chociaż z Kingdom Come: Deliverence można nauczyć się więcej o średniow...

źródło: Zrzut ekranu 2024-01-04 174040

Pobierz
  • 18
@PodniebnyMurzyn: Misja Parę groszy na stary sznur nie jest dostępna od samego początku (odblokowuje się pod rozwinięciu fabuły wątku głwonego i wykonaniu innej misji związanej z katem: Trudna Miłość. W skrócie - przybity kat z Ratajów przybity pije w oberży i żali się, że szykują się 3 egzekucje ważne egzekucje - szlachcica zbója (typ na screenie), mordercy psychopaty i pospolitego rozbójnika-mordercy, a rządca ściągą bardziej znanego kata z Kuttenberga, miejscowy boi
@Aerthevizzt: jest sporo rycin gdzie scinali na pienku. Tylko nie takim jak do ciecia drewna tylko o wiele wezszym by glowa zwisala. Ale na takim jak z gry tez by przeszlo tylko trzeba by ofiare bardziej do przodu przesunac
#!$%@? mieczem głowy leżącej na pieńku byłoby po prostu niewykonalne),


@Aerthevizzt:
Chodzi o kąt pod którym kat wykonuje zamach, tak? Że miecz porusza się po łuku, a pieniek jest powierzchnią równoległą do podłoża, więc trudno byłoby wziąć zamach tak, żeby miecz w momencie zakończenia ruchu był idealnie równolegle ustawiony?
@oddalenie: @Pan_Kielonek @Imbeer @Kaczkoman

W przypadku ścięcia mieczem to co Jędrek mówi ma pokrycie w źródłach historycznych
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Katu Hansowi Crafftowi baron przekazał trzy dukaty, zachęcił go do śmiałej posługi i poprosił o śmierć na siedząco. (...) a miejscu kaźni przy dźwiękach werbli generał wstąpił na drewniany, obity na czarno szafot i zasiadł na taborecie. (...) Po dekapitacji ciało pozbawione głowy wciąż siedziało.

Podziemna Trasa Turystyczna miasto Kłodzko