Wpis z mikrobloga

pytanie:
załóżmy że mam puste pomieszczenie (tj. wypełnione powietrzem) w którym panuje temperatura Tin i wiem że pojemność cieplna masy powietrza w pomieszczeniu wynosi C, włączam tam wentylator o mocy P na czas t, jaka będzie temperatura powietrza w pomieszczeniu po tym czasie? (pomijając przenikanie ciepła przez ściany)

korzystając z zasady zachowania energii Q = Pt = C*deltaT=C(Tout-Tin)
=> Tout = Tin + Pt/C, czyli Tout > Tin, zatem wentylator ogrzał pomieszczenie, gdzie tu jest błąd w rozumowaniu?

#fizyka #matematyka #pytanie
  • 10
  • Odpowiedz
@yungdupa: nie wiem co ty mi za pytania wgl zadajesz kolo myslisz ze ja jakis epstein czy inny tesla zeby ci takie cos trudnego rozwiazac? zapyttaj mi sie lepiej cos latweog?
  • Odpowiedz
@yungdupa: Aby obliczyć końcową temperaturę powietrza w pomieszczeniu po włączeniu wentylatora, należy skorzystać z podstawowych zasad termodynamiki. Wentylator, działając w pomieszczeniu, przekazuje energię do powietrza głównie poprzez pracę mechaniczną. Ta energia jest zamieniana na ciepło, które z kolei podnosi temperaturę powietrza.

Zakładając, że cała moc wentylatora (P) jest przekształcana na ciepło (Q), możemy użyć równania:
[ Q = P \cdot t \]
gdzie \( Q \) to energia cieplna (w dżulach),
  • Odpowiedz
@yungdupa: wyprowadzenia wzorów to sobie daruję, ale jak wentylator może zmniejszyć temperature w pokoju? Można nim, poprzez zwiększenie przepływu powietrza chłodzić jakieś powierzchnie, w takim zamknietym obiegu wytworzy się jeszcze ciepło z silnika i może stąd to ogrzanie
  • Odpowiedz
ciepło właściwe powietrza to jest 1005J/kg*K. 1kg powietrza to jakieś 0,8m3. Czyli te obliczenia chyba bym pasowały dla pomieszczenia 0,8m3 i pod warunkiem że wiatrak 100w oddaje w ciepło


@Strigiformesman: Masz rację. Aby dokładniej obliczyć temperaturę w większym pomieszczeniu, musimy uwzględnić rzeczywistą pojemność cieplną powietrza, która zależy od jego masy. Ciepło właściwe powietrza wynosi około 1005 J/kg·K. Dla 1 kg powietrza, które zajmuje około 0,8 m³, możemy przeliczyć pojemność cieplną dla
  • Odpowiedz
@yungdupa
Dodanie energii (elektrycznej/mechanicznej) do układu adiabatycznego można chyba potraktować jako wprost dodanie tam ciepła. Więc energia zużyta przez wentylator, końcowo podnosi temperaturę powietrza
P*t=ΔE
(Tout-Tin)*C=ΔE => Tout=Tin+ΔE/C

Przy założeniu, że C [kJ/K]
  • Odpowiedz
@mobii: czy Ty te posty przy pomocy ChataGPT piszesz? Tym razem przyjmujesz pomieszczenie o kubaturze 10 m^3, czyli o wymiarach podłogi mniej więcej 2x2 m. To bardziej większa szafa/mały kibel niż pomieszczenie, do którego wkłada się wiatrak.
  • Odpowiedz
@mobii: niestety chat właśnie tak rozwiązuje zadania z matematyki/fizyki. Bardzo ładnie i starannie wszystko opisuje, ale w środku wali kompletne babole. Jak mu na to zwrócisz uwagę, to bez mrugnięcia okiem się poprawia i wali zupełnie inny błąd. Jak mu napiszesz, że nieprawdą jest to, co napisał dobrze, to też przeprosi tym razem napisze źle.
  • Odpowiedz
wklejam to co napiszles do gpt


@mobii: coś mi tu śmierdziało botem. Nikomu nie chciało by się w piątkową noc pisać takich elaboratow odnośnie zmiany temperatury, nawet na wykopie. I to jeszcze używając symboli stopnia Celsjusza
  • Odpowiedz