Wpis z mikrobloga

Mirki pewnie wielu z was już rozważało ten temat, więc prościej będzie zapytać was niż samemu googlować ʕʔ Bardziej opłacalne jest wzięcie kredytu z wysoką ratą na krótszy okres czasu, czy z niska ratą na dłuższy okres czasu i nadpłacać i spłacić go wcześniej?
I jaka/czy jest zauważalna jest różnica w całościowym koszcie?

#kredyt #nieruchomosci
  • 10
  • Odpowiedz
  • 1
@kozerus: pytam bo teoretycznie mniejsza rata ma tą zaletę, że potencjalnie daje większy spokój psychiczny i zastanawiam się czy koniec końców wychodzi to dużo drożej, zakładając że nadpłaca się tyle ile by się płaciło w krótszym kredycie (przy "podstawowej" większej racie)
  • Odpowiedz
@Nullek: część odsetkowa wychodzi tak samo w obu przypadkach - tylko jeśli masz niższą ratę to musisz pilnować rygoru stałego nadpłacania, rata będzie się też zmniejszała co miesiąc, więc każdego miesiąca trzeba będzie nadpłacać o parę złotych więcej (jeśli nadpłacasz w celu dalszego obniżania raty zamiast skrócenia okresu)

Bo jeśli nie będziesz nadpłacać to tak, przy niższej racie strata będzie bardzo duża w skali całego czasu trwania kredytu - gdyż wolniej
bero33bb - @Nullek: część odsetkowa wychodzi tak samo w obu przypadkach - tylko jeśli...

źródło: uselessredcircle

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@bero33bb: co masz na myśli, że trzeba będzie nadpłacać o parę złotych więcej? Czy to że płacąc cały czas taką samą ratę, kwota podstawowa będzie się zmniejszać, więc nadpłata będzie rosnąć? Tj. zakładając że cały czas place tą samą kwotę i np na początku dajmy na to 1k kredytu 1k nadpłaty, później 900kredytu i 1.1k nadpłaty, ale sumarycznie cały czas 2k??
  • Odpowiedz
@Nullek: tak, na ogół banki same sobie pobierają ratę w takiej wysokości jaka jest obliczona w harmonogramie, nie płacisz jej przelewem, więc żeby wychodziło zawsze 2k musisz nadpłacać "ekstra" co miesiąc. Bo jeśli tylko zrobisz stałą nadpłatę 1000 zł miesięcznie, to np. całościowo zapłacisz 2000 zł w pierwszym miesiącu, 1980 w drugim, 1950 w trzecim i tak dalej.
  • Odpowiedz