Wpis z mikrobloga

Zamówiłam jakiś czas temu przesyłkę z używanymi grami komputerowymi od osoby prywatnej z Kanady przez #fedex. Przesyłka dostarczona ponad miesiąc temu, wartość 20 CAD, a dzisiaj dostałam do skrzynki fakturę od Fedex (nawet nie z urzędu celnego!) na kwotę 65,29zł (vat pierwotny - 37zł, opłata za zabezpieczenie należności celnych - 23zł, VAT 23% - 5,29zł).
Jakim cudem, jak przedmioty do wartości 20 CAD są przecież zwolnione z podatku? Rzekome opłaty są wyższe niż koszt zamawianego przedmiotu, i jeszcze dodatkowo płacić VAT za używane rzeczy? Poza tym, z tego co pamiętam, to najpierw płaci się cło, a dopiero potem można odebrać przesyłkę, a nie odwrotnie. Czyli to próba wyłudzenia? Czy ktoś miał podobną sytuację?
#ebay #amazon #clo #kanada #urzadcelny #kurier #import
  • 3
  • Odpowiedz
@the_Duchess: popatrz po tagu #fedex, normalna praktyka firmy fedex, z tego co wiem to zadne przedmioty nie sa juz zwolnione z opłat celnych (po za jakimis wyjatkami typu probki towaru, prezenty etc.). Fedex pewnie w ciemno odprawia paczki do 150 eur, bez kontaktowania z klientem, pozostaje kontkat z infolinia.
  • Odpowiedz
  • 0
@the_Duchess: Nic nie jest zwolnione z VATu, nie ma żadnej minimalnej wartości przesyłki. Zwolnienie dotyczy tylko cła, ale to inna sprawa.
To normalna procedura, tak jest często u kurierów.
  • Odpowiedz
  • 0
@the_Duchess
Jeżeli chodzi o VAT to przesyłki od osoby prywatnej do osoby prywatnej, nie mające cech handlowych są zwolnione z podatku VAT do kwoty 45 euro.
Tutaj zostało to potraktowane jako przesyłka komercyjna (zakup na odległość) i został naliczony stosowny podatek.
  • Odpowiedz