Wpis z mikrobloga

Nie wiem ile dziś było stopni w nocy, ale chyba minus 15. Pierwszy raz pojawił się lód na oknach dachowych, od środka. Wilgotność w mieszkaniu wynosi 45-55% Są to okna 2-szybowe marki Dobroplast. Z ogrzewaniem poddasza nie mam problemu, ale w nocy lubię nie więcej niż 18 stopni. Często skrapla się na nich wilgoć. Próbuję zrozumieć zjawisko. Niska temperatura na zewnątrz, niska wewnątrz w nocy, kiepska wentylacja, kiepskie okna? #remontujzwykopem #okna
Jonn - Nie wiem ile dziś było stopni w nocy, ale chyba minus 15. Pierwszy raz pojawił...

źródło: temp_file3530319396507666609

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Jonn:

Próbuję zrozumieć zjawisko.


Okna dachowe to gówno, zamykam temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak serio to poprostu zimno i dwuszybowe nie izolują na tyle żeby przy tej temp wewnętrzna szyba była powyżej punktu skraplania. Jeszcze inaczej, masz 55% wilgotność dla 18 stopni ale dla temp szyby jest to już ponad 100%, powietrze przy szybie się ochładza to i "mieści" mniej wilgoci która nie ma innego
  • Odpowiedz
@Jonn: Mam to samo, z tym że zjawisko jest o wiele mniejsze jak nie zasłaniam rolet wewnętrznych. Dziś pierwszy raz od kilku lat miałem właśnie taki lód w narożnikach. Wilgotność ok. 40-45%. U mnie niestety w oknach veluxa po kilku latach pojawił się problem, że w narożnikach, tak jak twoim zdjęciu, zaczął odchodzić lakier i drewno lekko podgniło. Ponowne lakierowanie nie pomogło. Na innych oknach gdzie w ogóle nie używam rolet
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Radkovich: widziałem coś takiego u znajomego, który zdecydował się na okna drewniane. Przykro, szczególnie że wymiana okien dachowych to chyba znacznie większa operacja niż zwykłych.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@ZielonaOdnowa: dziękuję Ci za odpowiedź. I tak cieszę się, że nie zdecydowałem się na drewniane - już by puchły od wilgoci. Może kiedyś wymienię na 3 szybowe (o ile w ogóle są), jednak operacja wymiany okien dachowych jest chyba znacznie bardziej skomplikowana. W tym roku planuję jednak wymianę pokryć dachowych, więc może to była by dobra okazja. Myślisz, że gra jest warta zachodu i wydatków jeśli tak niskie temperatury to jednak
  • Odpowiedz
@Jonn:

Myślisz, że gra jest warta zachodu i wydatków jeśli tak niskie temperatury to jednak u nas już rzadkość?


Moim zdaniem nie. Jeśli jest możliwość to zlikwidować dachowe wogole, jeśli nie to wymiana chyba niewiele zmieni, ale można porównać parametry.
  • Odpowiedz
@Jonn: w życiu w żadnym domu nie zdecydowałbym się na drewniane okna. Mi np. niektóre po 11 latach zaczęły się w niektórych miejscach rozwarstwiać (rozklejać), badziewie veluxa.
  • Odpowiedz