Wpis z mikrobloga

W jakim kierunku się rozwijać? Studiuję infę i mam kilka miesięcy doświadczenia w frontendzie, ale nie chcę w nim pracować do końca życia. Chciałbym pracować w czymś co wymaga pokminienia. Lubię matmę i algorytmy. Myślałem o ML ale tam jest wysoki próg wejścia i mało pracy. W cybersec jest mało programowania, a dużo wiedzy technicznej z sieci itd. Blockchain jest ciekawy, ale jest to bardzo mały rynek i chyba nie ma tam za bardzo pracy, zwłaszcza dla juniorów. Co myślicie? Czy jest jakaś gałąź IT, w której jest dużo "trudnego" programowania oraz która się rozwija i w której jest praca i można dobrze zarobić? #programista15k #it #programowanie #pracait #praca
  • 20
  • Odpowiedz
@Mannequeen zaraz Ci ktos napisze np. jezyk COBOL.ktory jest trudny, ale dobre pieniadze w tym sa. Ale ofert pracy w tym jezyku to kilka ogloszen na chyba cala Polske i trzeba po drodze jescze wiele innych rzeczy umiec
  • Odpowiedz
@Mannequeen: Akurat w ML jest od cholery pracy, nawet w Polsce. A wysoki próg wejścia to zaleta.

Jeśli chcesz coś "trudnego", to polecam warstwę fizyczną nowoczesnych sieci bezprzewodowych, np. Wi-Fi lub 5G.
  • Odpowiedz
@Mannequeen to co teraz wybierzesz wcale nie oznacza że z tym będziesz żyć całe życie XD sama zaczynałam będąc full-stackiem ale mi to się nie podobało i poszłam w bazy danych, po drodze próbowałam trochę testów automatycznych i frontów oraclowych, a ostatnio myślę o byciu programistą Salesforce i to wszystko się zadziało w jakieś 10 lat. Nie wiadomo co będę robić za kolejne 10 lat. Jak już poznasz jakąś technologie dobrze komercyjnie
  • Odpowiedz
@Mannequeen: Szkoda marnować czasu na frontend o ile nie chcesz być fullstackiem. Sam frontend to szkoda czasu, niski próg wejścia, dużo kandydatów, 95% z tych kandydatów i tak jest bezwartościowa, ale na pozycję entry level twoje CV może zginąć wśród innych, bo dla HR po gownostudiach przeglądanie CV to często za ciężka praca.
  • Odpowiedz
@Mannequeen: poszukaj sobie ofert z c++/rust/python które nie mają w nazwie web/backend/fullstack, może coś cię zainteresuje. Jak lubisz aż tak bardzo matmę to będziesz stworzony do engine/graphics developerki, tylko żebyś nie wracał z podkulonym ogonem na front ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
@Mannequeen: Studiujesz nauki informatyczne. Podstawy podstaw tego jak przekazywana jest informacja w maszynach z układem dwójkowym i Twoje zmartwienie jest, że nie lubisz front endu, czyli dziedziny gdzie stosujesz się język znaczników HTML i jakiś debilny Javacript? Serio? Studiujesz teorię informacji?!
  • Odpowiedz
@Mannequeen: Polecam R&D tak zwane. Przejrzyj oferty od Nvidia, Intel, Samsung, Google, Nokia może itp. to zobaczysz czego potrzebują, ale z tego co kojarzę to da się znaleźć coś z AI, implementacją matmy na CUDA, albo jakieś computer vision
  • Odpowiedz
@Mannequeen: tradycyjnie najwięcej algorytmiki, struktur danych, nietrywialnej optymalizacji (łącznie z niskopoziomową nawet do poziomu asemblera) jest w systemach baz danych. I pracy jest bardzo dużo. Np w tej chwili praktycznie każda baza chce robić wyszukiwanie wektorowe. Wcześniej był też wysyp Nosqli, więc rynek jest ciekawy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Fury_Warrior: Poczytałem i mega ciekawe się wydaje, zwłaszcza że się bardzo interesuję tradingiem :D Pracujesz w tym? Próg wejścia się wydaje wysoki, ale na tyle mnie to zainteresowało że chyba będę się w tym rozwijać
  • Odpowiedz
@Mannequeen: niestety slicznotko, za krotki jestem na to. Pracowalem kiedys w warszawskim goldmanie przy HFT ale bardziej stawialismy infrastrukture i siec w siedzibie klienta. Fajne to bylo bo mozna bylo pojezdzic po swiecie. Najfajniejszy assignment byl w tokio zeby zasetupowac kable i zakonczyc caly projekt. Duzo sie nauczylem i tez duzo fajnych ludzi poznalem z tego swiata i niestety jestem za krotki z matmy. W takim wielkich korpo fajna pozycja jeszcze
  • Odpowiedz
@Mannequeen: Jeżeli chodzi o najlepsze firmy HFT to po pierwsze dobrze jest byc na topowej uczelni. Poza tym jeżeli chcesz w ogóle dostac rozmowe to najlepiej jest zainteresowac sie competetive programming, jezdzic na jakies konkursy programistyczne itp.
  • Odpowiedz