Wpis z mikrobloga

Mirko z #majsterkowanie #dom #ogrzewanie może.
Mam na placu 1000l jacuzzi które poprzedni właściciel ogrzewał elektrycznie, przez cały rok. Od razu gdy to przejąłem wyłączyłem i spuściłem wodę. Teraz zastanawiam się jak to ekonomicznie ( czytaj tanio ( ͡º ͜ʖ͡º)) ogrzewać.
Mam miejsce na dachu garażu na którym myślałem założyć kolektory słoneczne - ale takie do basenu, są takie plastikowe. https://kochamymeble.pl/ogrzewanie-sloneczne-kolektor-sloneczny-mata-grzewcza-do-basenu,id17931.html
Tu gdzie mieszkam idzie to dosyć tanio dostać.( Używane)

Zastanawiam się jaka powierzchnię trzeba było by pokryć żeby zagrzać tę wodę do jakichś 36-40 stopni. Czy Mirki mogą pomóc?( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Zawsze mogę to eksperymentalnie zrobić, ale może ktoś ma pomysł jak to oszacować.

Myślałem żeby nie robić żadnego bufora, tylko zrobić obieg "otwarty"- grzać wodę bezpośrednio która jest w jacuzzi. Jedynie co mam jeszcze z tyłu głowy to co zrobić gdy woda się za mocno zagrzeje- ale to myślę żeby w razie czego upuszczać wody i dolewać zimnej.
#basen też taguje.
  • 4
@19ludwik91: sa kalkulatory ktore licza ile kwh trzeba zuzyc aby podgrzac x litrow wody do zadanej temp. Porownaj to z moca grzewcza tych mat i wyjdzie ci ile ich bedziesz potrzebowal, tylko te moce podaja w warunkach labolatoryjnych, nedziesz musiad dodac jakis margines. Problem jest ze sloncem, dzis podgrzejesz a jutro beda chmury i nie podgrzejesz w zadowolajacy sposob
  • 0
@Wychwalany pompa ciepła bierze prąd jakby nie patrzeć.
Oczywiście, wtedy byłaby możliwość grzania (prawie) cały rok ale miałoby to swoją cenę. Moim zdaniem kolektor słoneczny jest rozwiązaniem o wiele mniej kosztownym ( i w montażu i w utrzymaniu)