Wpis z mikrobloga

Jak właściwie wykonuje się otwory nieprzelotowe w ściance rury czy tulei od wewnątrz? Nie chodzi mi tu o te wpusty prostopadłe do otworu, ani np. wpusty podłużne, równoległe , które są wykonywane już od krawędzi takiej tulei przez całą jej długość tak jak przy różnych wałach napędowych, tylko takie które zaczynają się wewnątrz i tam kończą niezależnie czy mają formę okrągłą czy podłużna. Dajmy na to mamy jakąś tulejkę o średnicy powiedzmy 3cm długą na pół metra z otworem o średnicy 1cm i chcemy na samym środku wykonać otwór w jej ściance od wewnątrz o głębokości 0,5cm, czyli nie przebijający ścianki, bo ma to być np. gniazdo na jakąś kulkę na sprężynce w pręcie, który będzie wchodził w tuleję. Domyślam się, że dziś coś pewnie można zrobić jakimiś precyzyjnymi metodami elektroerozyjnymi czy jak to się tam inaczej nazywa, ale tradycyjnie jak to robiono? A może nie robiono bo0 nie było potrzeby?
#cnc #obrobkametali #toczenie
  • 9
@gorzki99: Ja bym prędzej zamontował tą kulkę łożyskową, a potem zamontowałbym śrubkę. Ale ja bym nie szlifował, tylko ukrył w tulei, gdyby trzeba było to ponownie rozkręcić.
@niecodziennyszczon: otwory wiercone od wewnątrz tulei w stronę jej zewnętrznej średnicy możesz wykonać przy pomocy głowicy kątowej. Pod warunkiem, że głowica zmieści się w otwór wraz z narzędziem. Na pewno nie w przypadku otworu o średnicy 1cm :)

Można również wiercić od zewnątrz i zaślepić otwór poprzez wprasowanie w jego niepotrzebny koniec zaślepki (stosowane w elementach układów hydraulicznych i smarnych). Inna opcja wiercisz otwór od zewnątrz do osi. Koniec otworu (od
@Tooroo: Rozumiem. O taką odpowiedź mi chodziło. A w przykładzie z kulką miałem na myśli zastosowanie je w pręcie, który poruszałby się wewnątrz tulei, a nie o kulkę w ściance tulei. Ja tego oczywiście robić nie będę, ani nie potrzebuje takie tam teoretyczne rozważania mnie naszły nad technologią takich rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)