Wpis z mikrobloga

#szyfrowanie #kryptografia #facebook #messenger

Na fali wdrażanych ostatnio aktualizacji wprowadzających szyfrowanie end-to-end na Messenger, mógłby mi ktoś obeznany w temacie wyjaśnić pewną kwestię?

Mianowicie:
Załóżmy scenariusz, że posiadam laptopa i telefon. Na obydwu urządzeniach mam wyłączone zapisywanie wiadomości w lokalizacji zdalnej ("bezpieczna pamięć", jak nazywa to Facebook). Jak rozumiem, oznacza to, że konwersacje prowadzone na jednym urządzeniu, nie będą widoczne na drugim, z powodu właśnie tej wyłączonej synchronizacji.
Teraz załóżmy, że znajomy wysyła mi wiadomość. Dostaję ją więc zarówno na komputerze, jak i na telefonie. Czy to znaczy, że dopóki jej nie odczytam, będzie widoczna na obydwu urządzeniach, a w momencie, w którym na jednym z nich ją odczytam, z drugiego zniknie, przynajmniej do momentu ewentualnego uruchomienia synchronizacji?

Brzmi to dla mnie trochę nielogicznie i zapewne czegoś tutaj nie rozumiem, dlatego byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi to wyjaśnił - najlepiej prosto i łopatologicznie, na przykładach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 3
  • Odpowiedz
@lech1991 Szyfrowanie end-to-end polega na tym, ze wiadomość przed wysłaniem jest szyfrowana na twoim urządzeniu, przesyłana na serwer i deszyfrowana dopiero na urządzeniu odbiorcy. W procesie najpierw wykorzystana jest wymiana kluczy miedzy dwoma osobami (Diffie-Hellman), po ustaleniu klucza szyfrowana jest danym algorytmem i odszyfrowywana tym samym kluczem o odbiorcy. Chociaz znajac standardy facebooka, uwazam że to wielka ściema, ze na messengerze jest stosowane end-to-end
  • Odpowiedz
@lech1991: to "wylaczone zapisywanie w lokalizacji zdalnej" oznacza ze kopia wiadomości nie jest zachowywana u facebooka. W twoim przypadku nie zniknie, będzie w magazynie na obu urządzeniach.
  • Odpowiedz