Wpis z mikrobloga

chce zacząć inwestować w te #!$%@? #etf ale ogrom materiałów zawsze mnie zniechęca, obejrzałem właśnie 40 min filmik i dowiedziałem się czym jest etf i dlaczego się opłaca, ale oczekiwałbym instrukcji jak dla debila, punkt po punkcie

czy jakiś mireczek może napisać jak zacząć? jaki rachunek maklerski, jaki etf, gdzie, dlaczego?

also pytanie, czy etf np MSCI World jest zarządzany w konkretnej walucie, np USD? czy kupując go musze liczyć się z kursem USD? dla mnie byłoby to lepiej, bo chciałbym część kasy inwestować w nie-PLN, i też najlepiej w jakiejś zagranicznej instytucji, żeby ograniczyć ryzyko lokalizacyjne (jeszcze tego się dowiedziałem z 40 min filmiku ( ͡º ͜ʖ͡º))

no i czy rozliczanie PIT jest trudne?
czy jak nie realizuje zysków/strat to mogę nie rozliczać?

poprowadzi mnie ktoś za rączkę jak debila?
w zamian wyślę nudesy
  • 17
  • Odpowiedz
@powodzenia: nikt Ci nie powie jaki ETF kupić, bo nikt nie zna Twojej strategii – jest to też porada inwestycyjna.

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz tutaj:
https://inwestomat.eu/waluta-notowan-funduszu-etf-nie-ma-zadnego-znaczenia/
https://inwestomat.eu/co-to-sa-fundusze-etf/

Dobór konta do strategii możesz zrealizować na podstawie: https://inwestomat.eu/ranking-kont-maklerskich-do-inwestowania/
Nie ma konieczności rozliczania PIT, jeżeli nie sprzedawałeś instrumentów.
  • Odpowiedz
Co do brokera
Jeśli IKE to tylko Bossa ( najniższe koszty)
Poza IKE, XTB
Poza Polskę, IBKR - interactive brokers
Waluta ETF nie ma znaczenia na jego kurs, ale wybierz EURO ze względu na tanie przelewy SEPA.
Czy wybierzesz SWDA, VWCE czy V80A nie ma większego znaczenia, to są bardzo podobne fundusze, a różnica jak w przypadku Pepsi i Coca-Cola
  • Odpowiedz
@EiderSeek przeczytałem to o walucie notowań i nie udało mi się do końca zrozumieć

wychodzi na to, że niezależnie od tego jaką walutę notowania wybiorę, zwrot w PLN będzie podobny. czy to znaczy, że gdyby PLN stracił na wartości prawie do zera, to pomimo posiadania ETF w np EUR, moje jednostki uczestnictwa też będą gówno warte?

zależy mi na tym, żeby część moich oszczędności była w innej walucie niż PLN i nie
  • Odpowiedz
@powodzenia: ryzyko walutowe nie wynika z waluty, w której ETF jest notowany, a z waluty/walut instrumentów, w które inwestuje (tj. jego składowych).
Masz np. ETF na S&P500, czyli największe spółki z USA – nie ma znaczenia czy wybierzesz go w EUR, GBP czy innej walucie, gdyż „składowe” tego indeksu notowane są w USD, więc Twoje ryzyko walutowe nie będzie na linii PLN -> EUR/GBP/etc. tylko PLN -> USD.
  • Odpowiedz
@EiderSeek a więc przykładowo, jeśli kupię za 100zl ETF na sp500 i indeks w tym czasie urośnie o 50%, ale złotówka umocni się do dolara też o 50%, to ostatecznie nie wyciągnę nic?

albo jeśli sp500 urośnie o okrągłe 0% a złotówka straci na wartości stukrotnie w stosunku do dolara, to stracę 99 kasy?
  • Odpowiedz
@EiderSeek czyli w zasadzie waluta notowania ETF to wyłącznie waluta “przejściowa” i natychmiast jest wymieniana na waluty z indeksu (np USD, JPY) i ekspozycja jest tylko na te waluty?

czy zatem można powiedzieć, że kupując ETF na zagraniczny indeks, zabezpieczam się na wypadek gdyby PLN został spuszczony w kiblu? bo to trochę tak, jakbym kupił trochę waluty wchodzącej w skład tego indeksu?
  • Odpowiedz
@powodzenia: „łańcuch walutowy” na powyższym przykładzie S&P500 to: PLN (twoja waluta wejściowa) -> EUR/GBP/etc. (waluta notowania) -> USD (waluta instrumentów, w które ETF inwestuje).
Z powyższego wynika prosto, że (tak jak zauważyłeś) ryzyko walutowe ponosisz na PLN -> USD, nie zaś PLN -> EUR/GBP/etc., gdyż ta waluta (EUR/GBP/etc.) jest tylko walutą konwersji.
Oczywiście zakładamy tutaj, że wymiana waluty na walutę notowania i zakup jednostek ETF następują mniej więcej w tym samym
  • Odpowiedz
  • 0
@Morgan87: w Interactive Brokers można bez ograniczeń kupować tylko europejskie ETFy, ale to nie znaczy, że jestem ograniczony do europejskich spółek, prawda?

np widzę, że jest taki holenderski ETF iShares Core MSCI World UCITS
  • Odpowiedz
  • 0
@EiderSeek: jeszcze pytanko - czy ETF kupione w ramach IKE działają dokładnie tak samo?
z tą różnicą, że mam profity z tytułu IKE no i ponoszę "ryzyko lokalizacyjne", bo wszystkie oszczędności miałbym wówczas ulokowane w Polsce?
  • Odpowiedz