Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do zakupu dysku HDD bo potrzebuję na backup (2TB starczy), i po zrobieniu researchu okazuje się, że muszę kupić WD BLACK albo WD GOLD (cena 600 zł lub więcej za 2TB) bo wszystko tańsze to syf.
To tak jak szukanie słuchawek na forum dla audiofilów, słuchawki poniżej 2000 złotych to zabawka której nawet dziecku nie dasz.
#komputery
  • 15
  • Odpowiedz
@Major303: Wpis tuż poniżej Twojego mówi to co miałem napisać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Loteria, przy kopiach bardziej trzeba się martwić o ilość a nie jakość. Jak to będzie zimna to tym bardziej nie ma parcia na super jakość, ta jest najbardziej potrzebna jak dysk pracuje non-stop.
supra107 - @Major303: Wpis tuż poniżej Twojego mówi to co miałem napisać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@mati1990: Na razie trochę oszczędzam i robię kopie na zasadzie oryginał na dysku wewnętrznym, kopia na HDD podłączonym zewnętrznie. Ale w przyszłości bym chciał zainwestować w jakiś mały domowy serwer, bo to nie są nawet duże koszty.

@supra107 To biorę WD BLUE SMR bo tani i do widzenia.
  • Odpowiedz
@Major303: SMR radzę omijać, weź WD Blue CMR na zimną kopię i będzie git. Ja taki mam i mam kopię. Zapominam ją aktualizować ale jest druga kopia danych na szafce, działa i czasami się przydaje. xD
  • Odpowiedz
@Major303: https://www.howtogeek.com/803276/cmr-vs.-smr-hard-drives-whats-the-difference/
Tak w skrócie, SMR to przekombinowanie które ma dodatkowe wady, a CMR to klasyczny sposób zapisu i odczytu danych na talerzowcach. W tej kwestii martwisz się tylko o to żeby było CMR.

Wesje Blue, Red, Gold i inne to już wybierasz w zależności od tego do czego ma być dysk i jak będzie pracować, lub w zależności od tego który jest szybszy albo cichszy. Ale jeżeli chodzi o niezawodność
supra107 - @Major303: https://www.howtogeek.com/803276/cmr-vs.-smr-hard-drives-whats-...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107: SMR jest dużo tańszy. Około 70 złotych, ale jak mówimy o dyskach w cenie 250 złotych, to jednak jest to spora różnica. Nie wiem czy SMR zrobi aż tak kolosalną różnicę do zastosowania jako "casualowy backup". Ale do NAS to się to podobno nie nadaje.
  • Odpowiedz
@Major303: No ja bym unikał tak w ogóle. To jest tańsze bo można więcej wcisnąć na jeden talerz więc dysk SMR będzie miał jeden talerz a CMR dwa, więc ten CMR będzie droższy, ale no, wiadomo. Chociaż żeby mieć taką pewność.
  • Odpowiedz
@Major303: Zwykły RED z CMR starczy, aby nie SMR i nie seagate konsumencki :D
Najważniejsze w dysku to gwarancja, żeby w razie rozwalenia się, chociaż koszt nowego nie dochodził, zresztą z HDD łatwiej odczytasz część danych niż z SSD zanim zdechnie całkiem. No chyba, że weźmiesz z SMR, wtedy to zgodnie z nazwą - "Shingled" dachóweczki z danymi lecą jak na wietrze jedna po drugiej xd.
https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/tutorial/PMR_SMR_hard_disk_drives
  • Odpowiedz
@Major303: mam u siebie dwie sztuki Hitachi HUA723020ALA641 2TB 7200RPM 64MB, jeden ma 25773 godzin a drugi 21723 godzin.
Wysiadły w międzyczasie już dwa razy WD Black, Seagate ST2000DM001, inne dwa Seagate 500GB i 750GB, i jeszcze jakiś samsung.
Także te hitachi kozak.
  • Odpowiedz