Wpis z mikrobloga

Chcę zrobić prosty termometr na kilka termopar i dwa wyświetlacze segmentowe. Jeden będzie stale pokazywał x dane a drugi wyświetlacz będzie pokazywał resztę temperatur z poszczególnych termopar, przełączane jednym przyciskiem.

A WIĘC, jakie arduino najlepiej się do tego nada? Wyświetlacze chcę zasilać z arduino. Potrzebuję jak najmniejsze arduinko, także wybieram chyba głównie między nano, pro micro i pro nano, chyba że są jeszcze jakieś do max 2cm szerokości. Jest się co zastanawiać czy brać pierwsze lepsze bo do takiego zastosowania każde się nada?
#arduino
crazy88 - Chcę zrobić prosty termometr na kilka termopar i dwa wyświetlacze segmentow...

źródło: _ASDASDASD

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@crazy88: Są mniejsze, ale liczba portów Cie limituje. Mało podałeś, co to za termopary, jakie masz wyświetlacze. Może masz coś z wyższej półki i komunikuje się po i2c i liczba portów nie jest problemem.
  • Odpowiedz
  • 0
@lukaszw_: A bo jeszcze nie zdecydowałem się w 100%
Jako ten główny zdecyduję się na coś takiego (4 segmenty) https://pl.aliexpress.com/item/1005006315340868.html
A na te inne temperaturki coś w tym stylu, wolałbym 3 segmenty ale nie mogę takiego znaleźć https://pl.aliexpress.com/item/1005004852285898.html

Nie muszę takiej taniochy brać. Jeśli będzie problem z ilością wyprowadzeń chętnie dołożę, najważniejszy aspekt to jak najmniejszy rozmiar (szczególnie na szerokość)

Termpary też w sumie nie wiem jakie, coś z rozdzielczością od
  • Odpowiedz
@crazy88: Na jeden wyświetlacz potrzebujesz [7-8 + Ilość znaków] nóżek jak zrobisz multipleks. To już z 13 minimum, do tego wejścia termometrów, ten przycisk - ciasno się robi. Na Allegro jest pełno wyświetlaczy na 1,2,3,4 znaki i większe pewnie też. Albo lepiej weź gotowe moduły - szukaj w google "4x 7 segment moduł", masz piękne gotowce sterowane po I2C albo inny cyfrowy, tylko 2 piny i zasilanie.
  • Odpowiedz
@crazy88: Czujniki DS 18b20 można podłączać pod jeden pin, tylko w tym rozwiązaniu trzeba odczytać adres każdego czujnika i później użyć go w swoim programie. Wyświetlacze MAX7219 można łączyć równolegle do 8 sztuk, wiec 3 piny do tego wystarczą. Czyli łącznie potrzeba 4 pinów. Tak jak pisze @kutafonixor Może ESP8266 by wystarczyło. Tylko, że wyświetlacz jest na bodajże od 4-5V z hakiem, a ESP na 3.3, więc pewnie trzeba by użyć
motonita - @crazy88: Czujniki DS 18b20 można podłączać pod jeden pin, tylko w tym roz...

źródło: ESP8266_01X

Pobierz
  • Odpowiedz
będzie to działać na dwóch różnych interfejsach czy lepiej poszukać identyczne?


@crazy88: Tak, będzie działać. Tylko więcej pinów będzie zajętych przy dwóch różnych interfejsach.
  • Odpowiedz
Można użyć esp8266

Tak jak pisze @kutafonixor Może ESP8266 by wystarczyło.


@motonita: @kutafonixor: No ale co z SPI i I2C, ani jeden ani drugi nie występuje w tym module. Znaczy sam układ na płytce pewnie ma, ale nie ma tych pinów wyprowadzonych (no chyba że softowo zrealizować któryś interfejs). Te piny co są wyprowadzone, to mają jeszcze jakieś "restrykcje". Moim zdaniem to za dużo kombinowania by było, nie wiem czy
  • Odpowiedz
@stivenus: Przy wyświetlaczu ze sterownikiem MAX7219 potrzeba 3 linii danych CLK, DIN i CS, ostatnio się tym bawiłem i DIN i CS dowolnie zmieniałem w programie po podłączeniu 2 wyświetlaczy ze wspólną linią CLK i działało, no ale tak jak piszesz, nie mam pewności czy na tym małym ESP8266-01 bo taki dokładnie ma symbol da się zdefiniować te piny, żeby wszystko działało. Nie chce mi się tego sprawdzać, bo za dużo
motonita - @stivenus: Przy wyświetlaczu ze sterownikiem MAX7219 potrzeba 3 linii dany...

źródło: MAX7219%207-Segment%20Display%20Interfacing%20with%20NodeMCU_

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@stivenus: ogólnie czym różni się interfejs spi od i2c? Są jakieś ograniczenia przy którymś w moim przypadku? Pójdę chyba w Pro micro jak planowałem na początku i dwa takie ekraniki spi https://pl.aliexpress.com/item/1005006315340868.html w tym że jeden cztero segmentowy a drugi trzy do tego jeden przycisk i łącznie ~jakieś~ 4 termopary

Chcę żeby po zmianie wyświetlanej temperatury na krótko pojawiał się napis od czego ona jest, np. napis OIL na sekunde i
  • Odpowiedz
@crazy88: Każde kolejne urządzenie na SPI wymaga dodatkowej nóżki SlaveSelect, bo nie ma adresacji urządzeń. Na i2c cały czas używasz dwóch do komunikacji bo moduły mają adresację.
  • Odpowiedz