Wpis z mikrobloga

Interesuję się pompą ciepła - będę potrzebował raczej większej niż mniejszej (w okolicach 18 kw i więcej).
Myślałem nad zamontowaniem pompy gruntowej ale tak patrzę sobie na pompy powietrzne i taka NIBE deklaruje że ma SCOP 5 przy pompie powietrze-woda.
A kosztuje gdzieś z połowę tego co gruntowa więc zacząłem się zastanawiać. Na ile te scop5 jest realne przy tego typu pompie a na ile marketingowcy odlecieli?
Może jest tu jakiś użytkownik pomp tego producenta albo ktoś kto po prostu zna te pompy i mógłby napisać swoją opinię?

Myślę nad rezygnacją z gazu i stąd pomysł na pompę ciepła

#ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem #pompaciepla
  • 39
@robertx jak masz możliwość robić gruntowa to taka rób. Ja zrobiłem powietrzna i przy -17 COP waha się od 2 do 2.5. Acz ja od razu zakładałem że -15 i niżej odpalam pięć na drzewo i wspomagam :)
Mija to kołton 15 kW
@robertx: Pompa ciepła dobre rozwiązanie jeśli planujesz jakieś panele fotowoltaiczne i dobre ocieplenie domu, ale zapasowe ogrzewanie sobie zostaw, bo jak przywali -10 to może Ci się trochę zimno w domu zrobić.
@robertx: SCOP=5 może wiesz co to znaczy? Może wiesz ile kosztuje 1kWh z gazu a ile 1kWh prądu? A może powiesz mi użytkownikowi pompy ciepła ile wynosi COP przy zewnętrzej temperaturze 0*C? Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania nie będziesz musiał pytać na forum ogólnym o swoje wątpliwości.
  • 0
@nophp: No właśnie chodzi o to zeby to było niezawodne i bezobsługowe/przez internet bo to ma być w domu w którym docelowo nie będę mieszkał a będzie wynajęty.
Dom duży i stary z grzejnikami żeliwnymi ale 35 na zasilaniu to w zimę max co potrzeba
Współczynnik 5 osiągniesz w okresach przejściowych jesień wiosna. Przy takiej zimie jak jest obecnie ilość dni z powyżej 3,5 nie będzie duża, a przy większych mrozach zmieści się w przedziale 2-2,5 tak jak pisał poprzednik. Teraz kwestia podejścia do liczenia. Jak masz panele i rozliczenie pół roczne to średnia wartość wychodzi sensownie. Pompa solanka-woda mimo droższej inwestycji jest bardziej stabilnym rozwiązaniem pod kątem zmiennych temperatur zewnętrznych czyli dolnego źródła. Wszystko kwestiw budżetu
@robertx przy tych cenach gruntowej, ja bym tego nie robil. Scop 5 to na wiosne, latem przy ogrzewaniu cwu bedzie wiekszy. Srednio w zime to mi wychodzi kolo 3,5. 18 kw potrzebujesz przy jakiej temperaturze na zewnatrz? bo to wyglada jakbys mial chate okolo 350-400m
@nophp przy -10 wlaczy sie grzalka i bedzie tak samo cieplo w domu jak przy kazdej innej temperaturze
  • 1
@goodlife1: No właśnie mam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dom ok 375m2, bardzo ciężki i akumulacyjny ocieplony 10 cm styropianu grafitowego, nowe okna 3 szybowe wszędzie. Grzejąc gazem średnio mi wychodzi ok 30k kwh na sezon, 18 kw to do rozgrzania wody w obiegu od zera jest potrzebne czyli raz na sezon w zasadzie i do grzania cwu, w pozostałym czasie piec sobie chodzi na najniższym możliwym poziomie
@robertx ale punkt biwalentny obliczyles?

„18kw to do rozgrzania wody w obiegu jest potrzebne”

Kilka lat juz z pompami pracuje ale takiej rewelecji nie slyszalem. W tym wypadku wg mnie dodatkowe pompy obiegowe. Jesli w sezonie piec wobie chodzi na 5kw a chcesz zamontowac 18 to bedzie mocne taktowanie na sprezarce

Najlepiej to wez jakiegos prawdziwego fachowca do audytu. Tylko uwazaj bo w tej branzy jest duzo oszutsow i bajkopisarzy
  • 0
@goodlife1: Dlatego wziąłbym pompę inwerterową. W obiegu mam 800-1000l wody której temperaturę cały czas podtrzymuję przez całą zimę tj wychodzi 35, wraca 33 piec dobija do 35 i wypycha dalej tak w skrócie
przy tych cenach gruntowej, ja bym tego nie robi


@robertx: Dziś realne różnice między gruntową a powietrzną są mniejsze niż kiedyś. A skoro chcesz jak najmniej problemu to zdecydowanie gruntowa.
@mirekwirek zajmuje aie tym zawodowo gruntowka to x2. Zalezy tez od miejsca w ktorym sie mieszka bo w okolicach WRO, czyli najcieplejsze miejsce w Polsce powietrzna pompa bierze 3500kwh gruntowka wzielaby okolo 2000 z tego co liczylem wiec praktycznie zadna korzysc lepiej dolozyc za ten hajs panele. Dodatkowo jakby cos siadlo pod ziemia to koszty naprawy sa duze.
zajmuje aie tym zawodowo gruntowka to x2.


@goodlife1: Nie zajmuję się tym zawodowo ale rok temu biorąc wycenę dla znajomych różnica nie była x2. Aczkolwiek ci co zajmowali się sprzedażą tylko powietrznych taki kit wciskali właśnie (ciebie o to nie posądzam).

Ja @robertx nie zależnie polecam wziąć od 2 czy 3 instalatorów wycenę na gruntową, chociażby dla porównania. To nic nie kosztuje. Znajomi już mieli brać powietrzną, ale wystarczyło niewiele dołożyć
  • 0
@mirekwirek: @goodlife1 Jeśli zdecydowałbym się na gruntowa to jak to wygląda z miejscem na odwierty? Jest jakieś konkretne w którym powinno być czy mogę to sobie zrobić po prostu pod budynkiem w kotłowni przewiercając się przez chudziaka i tam wgłąb ziemi?
@robertx zalezy czy kolektorowa czy glebinowa.

Glebinowa w skrocie mniej wiecej jak napisales ale pojemnosci gruntu cieplnego to ci okresli firma od odwiertu, zgloszenie odwiertu chyba ponizej 40m, no i raczej to beda dwa lub trzy odwierty oddalone od siebie o 8 metrow przy tak duzej pompie

Tak jak pisalem wczesniej, najlepiej pogadac z prawdziwym fachowcem. Żadnych nażelowanych handlowcow nie zapraszaj.

@mirekwirek ostatnio liczylem to klientowi to sonda pionowa wyszla wiecej niz
@robertx pompa powietrze woda wyszła mi 43 tys zł (7kw Panasonic) poważnie myślałem o gruntowej ale wychodziło w okolicach 70-75 tys zł, wybrałem tańszą opcję i do tego doszły panele, gruntowa ma lepsze parametry w niskich temperaturach ale tych niskich pomiędzy -10 stopni a -20 dla mojej strefy jest mniej niż 1% czasu w całym roku, w tym roku gdy były niskie temperatury w domu było ciepło, pompa wspomogła się grzałką ale
@robertx: SCOP 5 - ciężkie do uzyskania. Ale przy nowszych domach widywałem 4,7 - można uzyskać takie wyniki ale są dwa warunki:
- dobra izolacja budynku
- dobrze wykonana instalacja ogrzewania podłogowego
- maksymalnie prosty układ hydrauliczny.

Ale skoro myślisz o 16kW mocy, to podejrzewam że nie o takim budynku rozmawiamy.
Jeśli masz już gaz to go nie wyrzucaj. Będziesz miał fajny układ, w którym pompa ciepła zamiast odpalać grzałki uruchomi
@robertx nie wywiercisz w domu bo wiertnica się nie zmieści;)

Rozkuwasz chudziak I robisz wyjście na zewnątrz z metr pod powierzchnią gruntu i odwierty na zewnątrz. Bez zezwolenia do 30m, z projektem geologicznym do 100, lub nielegalnie ile chcesz. Odwierty 3m od działki i z 3 m od budynku (wygoda wykonania i ryzyko podmycia fundamentu) od siebie 6m a najlepiej 10m. W zależności od gruntu potrzeba 20-40m odwiertu na kW mocy cieplnej.