Wpis z mikrobloga

Miraski mam pytanie, otóż mam sobie internet światłowodowy na dosyć leciwym Orange FunBox 3, ostatnio polazłem do operatora i się zapytałem o wymianę modemu na nowszą wersję, ale usłyszałem że mogę go dostać jak wezmę nowy abonament.
Z racji że średnio mi się opłaca to rozważam zakup osobnego routera z WIFI6 i tu pojawia się pytanie.
Czy jeśli mam modem/router Orange nadający jeden sygnał 5GHZ o nazwie np "ABCD", to czy mogę do tego modemu kablem RJ45 podłączyć nowo zakupiony router i sprawić aby tenże router nadawał nowy sygnał WIFI (uwzględniający już standard WIFI6) ale pod nową nazwą sieci?
tj ABCD_WIFI6 ?
#pcmasterrace #swiatlowody #swiatlowod #internet #siecikomputerowe #sieci
  • 21
@MrocznyZiemniak dzwonisz do Orange że chcesz zewnętrznego ONT- jako operator sieci muszą Ci go dostarczyć, jak będzie u Ciebie technik żeby go zamontować powiesz mu żeby zadzwonił na CKU i podał Ci hasło i login do PPPoE - ustawiasz wtedy tryb WAN na PPPoE- wpisujesz hasło i login, w konfiguracji PPPoE ustawiasz VLAN ID na 35, ewentualnie ta opcja może być w IP TV w zarządzaniu routerem
@Retsew ewentualnie jeżeli jesteś bardziej ogarnięty sieciowo to kupujesz router z wkładką SFP+, musisz wtedy pobrać jeszcze MAC routera na WANie, login i hasło PPPoE możesz sam dostać od operatora jak masz numer umowy i pesel czy cos ;)
czy mogę do tego modemu kablem RJ45 podłączyć nowo zakupiony router i sprawić aby tenże router nadawał nowy sygnał WIFI (uwzględniający już standard WIFI6) ale pod nową nazwą sieci?

tj ABCD_WIFI6 ?


@MrocznyZiemniak: możesz. Możesz też z tą samą nazwą, byleby (w obu przypadkach) nadawało na innym, odległym kanale.
@Retsew: Napisz jeszcze router z jaka wkladka (musi byc gponowa, nie kazda dziala), ze wkladke trzeba konfigurowac bo troche brzmi jakbys slyszal o calym procesie. Skad pewnosc, ze operator musi dostarczyc ont, nigdzie nie ma takiej gwarancji.
@krzywy_kanister jestem podwykonawca dla Orange, T-Mobile ITP, jak dzwonisz na infolinię i mówisz że chcesz zewnętrzny ONT to zazwyczaj dajemy, w tym miesiącu miałem już ze 2 takie dodania. No fakt, trzeba konfigurować te wkładkę i musi być gponowa, ale still da się to zrobić.

Z zewnętrznym ONT jest prościej
No fakt, trzeba konfigurować te wkładkę i musi być gponowa, ale still da się to zrobić.


@Retsew: i co, Orange albo TMobile zaczęło dawać klientom ONT w formie wkładki SFP? To by była mała rewolucja w temacie, bo do tej pory nie było tego w ogóle w ofercie.
Natomiast jeśli sugerujesz OPowi, by sam sobie taką wkładkę kupił, to... to może jednak nie sugeruj, bo to bzdura jest, jazda po bandzie
jestem podwykonawca dla Orange, T-Mobile ITP, jak dzwonisz na infolinię i mówisz że chcesz zewnętrzny ONT to zazwyczaj dajemy

@Retsew: To jaki dać argument opiekunowi z orange który twierdzi, że nie ma takiej możliwości?
jestem podwykonawca dla Orange, T-Mobile ITP, jak dzwonisz na infolinię i mówisz że chcesz zewnętrzny ONT to zazwyczaj dajemy


@KONONOWlCZ: @Retsew Tak się składa że też robię jako podwykonawca i jedyną możliwością gdzie PT może klientowi dostarczyć ONT (kiedy uzna że jest to konieczne) to:

- zlecenie naprawy usługi
- zlecenie wykonania sieci wewnętrznej
- zlecenia instalacji nowej usługi
- zlecenie przeniesienia usługi

Nigdy nie spotkałem się ze zleceniem dostarczenia samego
@NH35 ja na zleceniu wykonania sieci wewnętrznej (tym z "P" w OCLu) miałem właśnie dołożenie ONT, jak się pytałem gościa jak to załatwił to mówił że dzwonił na infolinię że chce ONT i poszło.

Może bardziej ogarnięci sprzedawcy/opiekunowie właśnie w ten sposób to ogarniaja
@NH35: @Retsew @Jarek_P
podzwoniłem i sie udało ;)
Zadzownilem do t-mobile zapytac czy u nich jest taka możliwość, i powiedzieli, że tak (musiałem się prosić ale przystali na takie warunki).
No to szybko telefon do orange i zasugerowałem, że się pożegnamy bo w tmobile wyrazili zgodę na zewnętrzy ONT.
no i ... nagle się da :) będę miał zewnętrzny ONT w orange :)
@KONONOWlCZ bo później przychodzą uszkodzenia, bo sobie coś klient w sieci wewnętrznej namieszał - nas sieć wewnętrzna nie interesuje, jak przychodzi takie uszkodzenie to podłączamy modem od operatora, robimy pomiar przez aplikację ewentualnie przez laptopa programem DiagFULL (certyfikowany speedtest)
@Retsew: to jeszcze podpytam XD
Mam plany rozbudowy sieci w mojej lokalizacji, w 2025 ma być światło 5gb.
Jak Wy to rozwiązujecie ? tzn. jaki hardware na końcu światła jest montowany - co obsłuży takie prędkości?
Mam skrętki kategorii 7a, więc teoretycznie mógłbym takie prędkości ogarnąć (tylko karty sieciowe wymienic i pozakładać końcówgi gg45 itd)
@KONONOWlCZ musisz mieć urządzenia testowe z softem testowym, do tej pory widziałem że testują XGpona we WRO na jakimś nowszym osiedlu, ale to są tylko testy na razie.

Obecne urządzenia Homeboxy, Funboxy, i inne takie obsługują max 2.5Gbit na 1 porcie, także jeżeli byś chciał na tym puścić 5gbit to nie ma opcji. Te 5Gbit będzie pewnie tylko po to, żebyś mógł mieć na 4 portach 1Gbit pełny cały czas.

No chyba