Wpis z mikrobloga

@glos_zenady: imo nic się zbytnio nie ruszy w tym roku, delikatnie odbicie budżetów z jednej a z drugiej trend AI działa megaaa niekorzystnie na rynek. umocnienie pln zmniejsza opłacalność zatrudniania polaków z perspektywy korpo, a z naszej oznacza pogorszenie stawek. czy to znaczy że senior nie ma szans na dobrą pracę(>35k)? nie, ale:

- będzie miejsce na rynku dla 5% dobrze płatnych seniorów, zamiast 20-30% jak w czasie covidu
- szukanie
@glos_zenady: obecnie jak chcesz zmienić pracę to szykuj się na 3-miesięcny 5-6 godzinny maraton zakuwania teorii programowania, baz dancyh, sieci, podstawy devOps, i security, algorytmów i przerobienia setki zadań typowo pod rekrutacje. Do tego jeszcze system design, architektura, optymalizacja kosztów chmury, orchestracja.

Jakby tego było mało - nawet jak jesteś backendowcem to orają cię z frontendu, jak jesteś frontend to orają cię z backendu, a jak jesteś fullstackiem to orają cię
@glos_zenady: jeszcze jeden trend: firmy które przeszły jakiś czas temu na "skeleton crew" pod względem IT, powoli zauważają jak projekty zaczęły się sypać i że wypadałoby urealnić ilość głów w zespole ¯\(ツ)/¯

średni czas od decyzji managera o #!$%@? projektu zwolnieniami do #!$%@? się projektu i rozmycia odpowiedzialności wynosi 6-12 miesięcy, bo widziałem to kilka razy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ktoś analizował tak bez heheszków rynek czy słuchał znawców co do obecnej stagnacji w IT?

Jak myślicie - ile prawdy z tym końcem eldorado? Naprawdę nie ma co liczyć na znaczący przyrost ofert i płac w najbliższym roku czy 2 latach?


@glos_zenady: z zajebiście zeszło na bardzo dobrze. Piszę z perspektywy seniora+
@villager: To indeks, poza tym zwolnienia to zwykła korekta po niskich stopach procentowych i rekordowym zatrudnianiu każdego z ulicy. Gdyby zerknąć na wykres zatrudnienia po korekcie, to liczba zatrudnionych osób cały czas wzrasta. Widziałeś, aby duże firmy po layoffach zatrzymywały zatrudnienie? No właśnie.
to ja jako po prostu senior widzę, że 2 lata temu mogłem bez problemu złapać 30k, ofert było multum, a teraz chcąc mieć te >30k b2b to nie zbiorę chyba nawet kilkunastu ogłoszeń ze wszystkich popularnych jobboardów


@glos_zenady: jaka technologia?
@glos_zenady: ja moge troche powiedziec jak to obecnie wyglada w gamedevie, bo dość specyficzna branża IT. Do połowy minionego roku ofert za dobry hajs dla programistów było całkiem sporo (zagraniczne studia, praca zdalna - oczywiscie oferty dla senior/expert, a ja skromny poczatkujacy mid). Potem w połowie roku jebło i nagle projekty zaczely sie zamykac calkowicie/pauzowac, redukcje etatow na potęgę, przerzucanie ludzi wewnatrz wielkich studio zeby tylko sie ich nie pozbywac. Obecnie
@nad__czlowiek no już bez przesady. Byłem w tym roku dla sportu na 3 rekrutacjach z ofert linkedinowych i wszystkie lajtowe. Rozmowa o projektach, które zrobiłem itd. Na wszystkie pozytywny feedback, ale nie zmieniałem bo podoba mi się obecna praca. Czasem chodzę na rekrutacje, żeby być na bieżąco z rynkiem i nie widzę jakiegoś wielkiego wzrostu wymagań. Stanowiska na które aplikowałem do głównie data scientist i ai engineer
@nad__czlowiek wiesz co, wydaje mi się że to normalna zmiana trendów. W IT zawsze był jakiś przedziwny boom na aktualnie modne tematy lub technologie. I to się zmienia płynnie. Jedne rzeczy są aktualnie popularne a inne nie. 3-4 lata temu, mimo że Data Science było bardzo popularne na świecie to jednak ofert nie było wiele.

Chociaż z drugiej strony javowcow i frontowców jest teraz cała masa. Zwłaszcza po spamie butkampowym w czasie