Wpis z mikrobloga

Kupuję z różową mieszkanie . Mamy wspólną kasę gdzie część jest na moim koncie część na jej. Sprzedających mieszkanie jest 2 i po połowie dostają należność. Pytanie czy możemy przelać im kasę z osobnych rachunków (ja płacę należną połowę jednemu sprzedającemu żona połowę drugiemu) czy powinniśmy przelać kasę na wspólne konto i z niego wykonać takie transakcje? Czy przelewając środki na wspólne konto to już jest #darowizna #bk2 ?
  • 22
@Gravedanger: nie robicie tego przez notariusza? ja wolę przy większych pieniądzach mieć porządną umowę a samego notariusza możesz spytać o takie kwestie.
Odnośnie własnego konta to nie jest darowizna ale jak macie rozdzielność, to nie wpłacasz na własne konto tylko na konto żony i nie wiem czy to nie będzie darowizna... jeśli tek to nie jest ona obarczona podatkiem ale należy ją zgłosić.
Niemniej o tym też poinformowałby notariusz ;)
@voldi @Zulf podpisaliśmy akt notarialny przygotowany przez notariusza. Podczas podpisywania zreflektowałem się że środki na mieszkanie mamy na prywatnych kontach (część na moim i część na żony) i kiedy zapytałem notariusz o to czy możemy zapłacić z dwóch rachunków nie była w stanie na to odpowiedzieć . I to jest moje pytanie do wykopu czy ktoś może wie/miał taką sytuację.
Pytanie czy możemy przelać im kasę z osobnych rachunków (ja płacę należną połowę jednemu sprzedającemu żona połowę drugiemu) czy powinniśmy przelać kasę na wspólne konto i z niego wykonać takie transakcje?


@Gravedanger: A po kiego grzyba? Nie wiemy jaką masz umowę... Zazwyczaj (chyba) w takiej umowie określa się po jakim czasie maksymalnie trzeba przelać pieniądze na konto (lub w tym przypadku dwa konta). Równie dobrze może to przelać twój kuzyn, babcia,
@saviola7 tak jak piszesz są podane 2 numery kont oraz termin przelania należności . Jak tak napisałeś że co za różnica kto przeleje to rzeczywiście ma to sens ale chciałem się upewnić.
@Gravedanger: Wybacz ale skoro notariusz nie jest w stanie na to odpowiedzieć, prawnik specjalizujący się właśnie w tej sferze prawa to albo notariuszowi nie należą się pieniądze albo tutaj nie dostaniesz właściwej odpowiedzi.
Zresztą w takiej opcji dla mnie logiczne by było, że nie należy kombinować skoro prawnik nie wie... tylko należy zrobić to tak aby zminimalizować możliwe konsekwencje, to znaczy zapłacić z 1 konta najlepiej wspólnego, bo nie wiem jakie
@Gravedanger: Dobra mistrzu zadzwonilem do kogo trzeba i sie troche podpytalem. Macie rozdzielnosc majątkową z zona? Sprzedajacy to kto to jest? Tez malzenstwo z 2 kontami, czy jacys udziałowcy ?
@Zulf nie jestem zadowolony z notariusz ale jedyna przyjęła nas szybko bo tym jak notariusz od umowy przedwstępnej wyjechała nam z najbliższym terminem za 1,5 miesiąca. Serdecznie Ci dziękuję za pomoc!
@Gravedanger a z ciekawosci ile placisz za notariusza? Bez PCC

A porada nie jest stricte od prawnika czy kogos z papierami, ale od osoby bedacej ponad 30 lat na rynku nieruchomosci w pl, wiec powinno byc git ;)
@Gravedanger:Ja mam "swojego" notariusza, miasto wojewódzkie, do 400-500k mieszkania robi mi akt za 1k brutto plus sadowa ale to grosze sa. Wprawdze sporo ich tam u niego klepnalem, ale patrzac na wiedze Twojej pani notariusz to 3,5k to chyba sporo, chyba ze bierzesz kwadrat za ponad 1M, bo oni to jakos procentowo licza z maksymalnie okreslona stawka. Jak nie idziesz w milony to za taki stan jej niewiedzy bym sie targowal