Wpis z mikrobloga

Średnia dobowa temperatura z dziś to 4.7°C, Na dworze zimno, wietrznie, mokro i nieprzyjemnie. Zero słońca. Wspominam o tym bo to uśrednione, typowe warunki dla sezonu grzewczego. Średnia temperatura sezonu grzewczego to jakieś 4.5°C

Pompa dziś wyprodukowała 51.20kWh ciepła a zużyła 9.90kWh prądu.
więc z prostej kalkulacji wychodzi, że COP za dzień dzisiejszy to 5.171 przypominam, że ogrzewam 280m2 a nie schowek na miotły 90m2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ktoś tu pisał, że pompy powietrze-woda nie opłacają się w naszym klimacie czy mi się wydawało ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pompaciepla #budowadomu
KONONOWlCZ - Średnia dobowa temperatura z dziś to 4.7°C, Na dworze zimno, wietrznie, ...

źródło: EKOGROSZEKxD

Pobierz
  • 13
@KONONOWlCZ: mam porównanie ze znajomymi, u mnie koszt pelletu to średnio 600pln/msc, znajomy dom trochę mniejszy ale budowany w latach 2005-2008, gorsza termoizolacja, bardzo podobnie ogrzewanie pompą, drugi znajomy dom prawie identyczny jak mój średnio 400-450pln na miesiąc.
W przyszłym roku chyba zmieniam na pompe jak się wyrobie z kasą.
Pomijając że bezobsługowo to u mnie powinno wyjść zwyczajnie taniej ogrzewać pompą, tym bardziej że na podłogowe nawet przy -15 na
@KONONOWlCZ: W okolicach 2018-2020 było tak że grzanie gazem kosztowało podobnie co powietrzną pomp ciepła. Pompa wygrywała jak sie ustawiło grzanie tanim prądem

u mnie cały rok mam powyzej 5 stopni i COP ~5 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zibizz1 - @KONONOWlCZ: W okolicach 2018-2020  było tak że grzanie gazem kosztowało po...

źródło: brine-in

Pobierz
@zibizz1: Myślałem, że trzyma te 5-6 stopni. To w sumie elegancko.
Miałem w głowie przez moment taką koncepcję, że w sezonie jesiennym (albo wiosennym) gdy na dworze jest 10-15 stopni ale już/jeszcze grzać trzeba, to że pompa gruntowa wychodzi gorzej niż powietrze-woda - wszak tam na dole jest zimniej niż na powietrzu :)
Taka luźna rozkmina ;)
@KONONOWlCZ: No latem powietrzna wychodzi lepiej niż gruntowa bo jednak średnia temperatura dolnego źródła jest z 10 stopni większa ale mniej trzeba grzać więc w skali roku to nie jets taka duża przewaga, może gdy ktoś zuzywa hektolitry ciepłej wody latem
@inko-gnito: czy ja wiem... może trochę się chwalę, może trochę prowokuję do dyskusji (czasami liczę, że ktoś się odpali jak poczyta o schowku na miotły 90m2) ;) może trochę rzeczywiście racjonalizuje (aczkolwiek tu nie miałem raczej jakiegoś wielkiego wyboru - nie ma i nie będzie u mnie gazu, więc trudno "racjonalizować wybór" jak wyboru się nie miało hehe). Nie ukrywam, że siedzę na wykresach dzień w dzień. Nie robię tego z
@KONONOWlCZ: u mnie niestety też nie ma nitki z gazem, więc poszedłem w pellet. Długo liczyłem opłacalność pompy ciepła (wtedy jeszcze nie było dotacji dla domów nowo budowanych) i wychodziło mi, że różnica w cenie pozwoli mi nakupić pelletu na 6-8 lat. I widzę, że dużo się nie pomyliłem.
@inko-gnito: Teoretycznie też mogłem pójść w pellet więc w sumie jakiś tam wybór miałem. Jednak budując nowy dom wiedziałem od razu, że nie chcę żadnych kominów, żadnej kotłowni, pieca itd. Miałem tego dosyć po długich latach przerzucania węgla w domu rodzinnym. Ja wiem, że dzisiaj są podajniki, sprzątania jest tyle co nic (zwłaszcza po pellecie) ale jednak niesmak po latach szychty przy piecu, śmierdzenia dymem i smarkania sadzą zadecydował ;)

Najważniejsze
@KONONOWlCZ:
"Jednak budując nowy dom wiedziałem od razu, że nie chcę żadnych kominów, żadnej kotłowni, pieca itd."

Rozumiem, że nie masz w domu ŻADNEJ wentylacji, a pompę ciepła i cały osprzęt zamontowałeś w salonie lub sypialni? ( ͡ ͜ʖ ͡)
@KONONOWlCZ: wiem. Tylko się z Tobą drocze, bo piszesz teksty, które słyszałem od handlarzy pompami ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki itp.
Nie powiem, marketing mieli opanowany w stopniu niezłym. Tylko, że trafili na mnie, a ja nie lubię jak mi ktoś nawija makaron na uszy. Jak mi mówili, że w nowym domu, mając pompę ciepła, nie będę potrzebował kotłowni, to pytałem ich czy zamierzają mi ją instalować w sypialni przy łóżku. Szybko orientowali