Wpis z mikrobloga

@Niedobry: Nie do końca, zrujnowali swój kraj o wiele wcześniej, dokładnie przed połączeniem górnego i dolnego Egiptu, a potem przez naleciałości podbitych plemion afrykańskich :D Ale ogólne to upadli przed podbój, jak każde inne wielkie imperium. To samo czeka Europę, i nawet już się dzieje :D
@Pshemeck: hmmm, od czasów Narmera do Ptolemeuszy to 2700 lat, a może i więcej. I tych plemion afrykańskich to nie było tam dużo, raczej mieli import ludów semickich. Izraelici, Hyksosi wpadli na 100 lat w odwiedziny, Fenicjanie. Taki zrujnowany kraj co przetrwał prawie 3000 lat to niezły wynik...
@Rasteris: Zdecydowanie źle się wyraziłem, jak zwykle. Zrujnowali swój kraj zanim połączyli górny i dolny, co nie znaczy że mieli się rozpaść, ale blisko było, sam przyznasz :) Hykosi z drugiego okresu? Owszem, ale czy to na pewno było 100 lat ;)? Nie wiem jak to było między małymi i wielkimi, więc nie będę się wypowiadał. Wielu twierdzi, że za czasów Seneda dokonał się prawdziwy rozpad, ale nie mnie to oceniać.
@Pshemeck: Hyksosi rządzili Egiptem około 100 lat. O samych dziejach predynastycznych wiemy niewiele. Towarzysze Horusa to raczej enigmatyczne jest. No górny z dolnym musieli się równo bić co jakiś czas. I przez tyle lat to musiały być wzloty i upadki. Już samo utrzymanie się tyle lat to niespotykany sukces. Chiny potrzebują do tego wyniku jeszcze 700 lat jakieś. Porównaj nawet z taką Syrią, gdzie było kilka państwowości.
Egipt nie wytrzymał naporu
@Rasteris: Dzięki wielkie za tak obszerną odpowiedź. Znam temat od wielu lat, ale niestety tylko obszernie, bo wybrałem inne studia. Nie zaprzeczę temu co piszesz, bo zapewne znasz temat o wiele lepiej. Zawsze się czegoś nauczę dzięki takim wypowiedziom. Temat mnie bardzo interesuje, ale niestety czas i wybór nauczania zmusił mnie do pobieżnej znajomości. Jeszcze raz dziękuję za nakreślenie sprawy.
@Pshemeck: Poszukaj dwóch książek, Egipt cywilizacja miedzi i kamienia i Od Narmera do Kleopatry. Ja przy Egipcie wymiękam w momencie czytania o ich religii, 5 dusz u każdego człowieka to jednak dla mnie trochę za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. ja mam inny problem, z Grecją Mykeńską, tutaj za to jest bardzo mało informacji konkretnych.
@Pshemeck: Irygacja była wcześniej w Asyrii. A u nich domy robili z wysuszonego mułu ze słomą ( ͡° ͜ʖ ͡°) 20 lat deszczy i poza pałacami, świątyniami i nic by nie zostało. W ich klimacie to się sprawdza, ale w bardziej wilgotnym to już nie za bardzo. A co do kamiennych domostw to starszy jest np Lepensky Vir (Serbia).
@Rasteris: Najstarsza poza Sumerami chyba będzie Turcja? Mam nadzieję że dobrze pamiętam. Chodzi o cywilizację zdolną do osiedlenia się i przejścia z trybu koczowniczego na rolniczy.
@Pshemeck: teraz są jakieś nowe ustalenia dotyczące Lepenskiego Viru. I tam jakieś 6 tys. lat p.n.e. były domostwa z kamiennymi podłogami. Najstarsze w Turcji to budowle kultowe, dopiero Catalhoyuk to miasto, ale też wysuszone cegły. U nas odkryto budowlę z ok. 1750 roku p.n.e. w Maszkowicach. I za cholerę nie wiadomo skąd to się wzięło, wzorce śródziemnomorskie. Czy jakiś lud przywędrował czy zbudowano to na wzór budowli z południa przez miejscowych