Wpis z mikrobloga

MIrki sieciowe, specjaliści od Unifi, pytanie mam, bo właśnie zwróciłem uwagę na drobiazg w swojej sieci: o czym tak właściwie informuje parametr "AP/Client Signal Balance" we właściwościach widocznych przez system klientów? Stosunek poziomów sygnału po jednej i po drugiej stronie łącza? U mnie jest albo "poor" albo "good" i szczerze mówiąc nie bardzo widzę tu odniesienie do realnych warunków, czy poziomów sygnału. Poniżej skrajny przykład: urządzenie znajdujące się bardzo blisko AP, mające sygnał wręcz ogłuszający: -42dBm, w drugą stronę pewnie też słyszalne znakomicie i pomimo to ten balans określony jako poor, parę linijek niżej zaś cośtam na granicy stabilnej łączności, -76dBm, zaś balans: good.
Co to jest?

#siecikomputerowe #unifi #wifi
Jarek_P - MIrki sieciowe, specjaliści od Unifi, pytanie mam, bo właśnie zwróciłem uwa...

źródło: 2024-01-29_15h24_54

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Weź pod uwagę, że nowe urządzenia mają tryb pracy MIMO w której kluczowym elementem jest podzielenie sygnału na dwie polaryzacje. Signal Balance określa SNR pomiędzy poszczególnymi polaryzacjami - jeśli różnica pomiędzy nimi jest niska to balans jest słaby i nie można wynegocjować wyższych prędkości. Współczynnik Signal Balance określa nie tylko różnicę między polaryzacjami ale również pomiędzy odbieranym i wysyłanym sygnałem pomiędzy klientem a punktem dostępowym.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Dashboard Unifi to ma wiele rzeczy które mają definiowanie z dupy. Mam jakieś hińskie cuda które wyciąłem na DNSach i logika tego dashboardu twierdzi, że mam kiepską jakość wifi bo coś co zostało wycięte nie może rozwiązać nazwy :D Olałbym to :)
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: tylko sęk w tym, że oba przykłady, które podałem, dotyczą takich samych prostych urządzeń IOT, gdzie za łączność odpowiada ESP32, tyle, że jeden jest bardzo blisko AP, drugi przez parę ścian oraz w linii prostej jedną dużą lodówkę (stąd słaby sygnał, ale za to ten Signal Balance jest good).
I generalnie też raczej to oleję, sieć mi działa bardzo dobrze i stabilnie, ale zwyczajnie ciekaw jestem. Tłumacząc nazwę parametru na
  • Odpowiedz