Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem jeszcze młodym dawcą krwi. Byłem oddać zaledwie 3-4 razy, ale uznałem że chciałbym spróbować coś innego.
Po każdym oddaniu krwi pełnej czułem się dobrze, nie miałem zawrotów głowy ani nic w tym wypadku.
Koledzy i Koleżanki co warto spróbować pierwsze, płytki krwi czy osocze?
Proszę o konstruktywną odpowiedź, dziękuję! #krew #krwiodawstwo #pomoc #krwiodawcy
  • 4
  • Odpowiedz
@plakplak99: Samemu nie decydujesz że ot tak oddasz sobie płytki, bo żeby oddać płytki to nie jest tak łatwo - musisz mieć dobre wyniki badań i odpowiedni poziom płytek. Często jest tak, że nawet jak potrzebne są im płytki i chcieliby cię na nie skierować ale masz słabsze wyniki to nie da rady i biorą po prostu krew pełną. Dodatkowo żyły też musisz mieć odpowiednie do tego typu zabiegu. Maszynę ustawiają
  • Odpowiedz
@plakplak99: Z osoczem na pewno łatwiej. Ale nie oddawałem nigdy samego osocza to też do końca nie wiem (jak już brali ode mnie coś innego niż krew pełna to właśnie płytki krwi bo akurat miałem git wyniki) Sam fakt że osocze można oddawać co 15 dni daje do myślenia że nie jest to tak obciążające jak krew pełna czy wymagające jak płytki.
  • Odpowiedz
@plakplak99 nie wiem gdzie oddajesz, ale w rckik Gdańsk oddaje się już tylko płytki razem z osoczem. Samych płytek nie da rady. Mozna za to oddać samo osocze. Czas oddawania podobny.
  • Odpowiedz