Wpis z mikrobloga

Mircy bo mnie to spedza "sen z powiek" :PP Moze ktos podac jakies "przepisy" czy argumenty dlaczego tak a nie inaczej?
Wprowadzenie:
Gralem w planszowke. Jak to planszowka: zbiera sie surowce, dobiera karty itp. I w instrukcji jest napisane ze w danej sytuacji:

"Dobierz drewno, zywice lub kamien"

I teraz pytanie - jak to szanowne mirki rozumieja? No bo sa rozne opcje:

1- "dobierz drewno, zywice, kamien"
2- "dobierz drewno lub zywice lub kamien"

Ad1- dobieramy 3 surowce (po kazdym z rodzaju)
Ad2- dobieramy 1 surowiec (z dowolnego rodzaju)

Ale w takim uladzie jak mamy? Dla mnie to jest dobranie drewna (obligatoryjnie) i jednego z 2 (albo zywice albo kamienia) . Czyli 2 surowcow. A znajomy twierdzi co innego :P

Jak wywiaze sie dyskusja i glosy beda podzielone to uzasadnie swoje zdanie (i zdanie znajomego :P).

Ale chcalbym po pierwsze dowiedziec sie jak mirki to odbieraja a po drugie dowiedziec sie jak widza to ludzie ktorzy sie na tym znaja (na jezyku polskim i budowaniu zdan zeby zdania byly precyzyjne)

Nawet nie wiem jak to otagowac :/ #semantyka #kiciochpyta #jezykpolski #pytanie

Wolam tez @paliwoda Bo moze sie wreszcie wykaze a nie ze sie tylko czepia literowek, przecinkow czy prostych bledow ortograficznych. Moze wniesie cos merytorycznego.
  • 8
Niestety większość osób nie umie w spójniki logiczne.


@Rasteris: To jest jeszcze pol biedy. Szkoda ze wiekszosc instrukcji nie jest pisana w jasny sposob. W sposob nie dajacy pola do interpretacji. Po to sa instrukcje.

Caly czas sie sie zastanawiam czy nie wysmarowac maila do producenta co mial na mysli :DD
a może kontekst? Do czego te surowce? Bo to może wyjaśnić.


@Rasteris: Nie ma kontekstu. Po prostu jak umieszczasz robotnika na polu X na planszy (czy tam wylosujesz karte na ktorej tak jest napisane) to masz wykonac taka akcje.

Nie jest to tak ze dana akcja jest wykonana pod konkretny surowiec (na przyklad wchodzisz do lasu czy kamieniolomu)
Wykonujesz akcje gdzie chcesz surowce - jakiekolwiek ktore akurat uznajesz za przydatne. I
gorzki99 - >a może kontekst? Do czego te surowce? Bo to może wyjaśnić.

@Rasteris: Ni...

źródło: Screenshot_125

Pobierz
jak dla mnie jest to jedno z trzech bo nie ma i po drewnie


@darek-jg: Tak jak dla mojego kumpla. On jeszcze argumentowal ze jak w jakims teleturnieju masz wybrac bramke 1, 2 albo 3 to wybierasz jedna.

Tylko ze tam jest z gory ustalone ze to "test jednokrotnego wyboru" :P

To pa tera :PP

Przecinka uzywa sie jak cos wymieniasz:
Ide kupic jablka, gruszki, mleko, sok, wode.

Czyli kupujesz wszystko.
nadal uważam że masz wziąć jedną z tych rzeczy ;-)


@darek-jg: No spoko. Pytalem co wykopki sadza i odpowiadasz. Dzieki

A jak to bedzie z moim przykladem ze sklepem?

Ide kupic jablka, gruszki, sok lub wode.


Kupisz tylko jablka?, tylko gruszki?, tylko sok?, tylko wode?

O to sie czepiam :PP Jak dla mnie to jest to bardzo nieprecyzyjnie napisane.