Wpis z mikrobloga

Trochę szkoda mu ludzi, którzy wypisali się z PPK za namową ignorantów, którzy straszyli, że będą na tym stratni, że piniondze zostaną rozkradzione, że mniej się zarabia.

Należę do funduszu zdefiniowanej daty 2060, które prowadzi NN i od 2019 roku do dzisiaj stopa zwrotu wynosi blisko 60 procent. Stopa zwrotu z twoich pieniędzy, PRACODAWCY i PAŃSTWA.

Według mnie to świetny program dla przeciętnych ludzi, bo jest pewny i nie trzeba się znać na inwestowaniu. Jedynie nie trzeba było się wypisywać.

Tak w ogóle to nie tylko NN prowadzi fundusz PPK, ale inne, które osiągały jeszcze wyższą stopę zwrotu.

Oprócz tego ludzie powinni korzystać z promocyjnego oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych.

Jeżeli ktoś dalej chce inwestować to niech zainwestuje w papiery dłużne takie jak obligacje skarbu państwa czy to o stałym oprocentowaniu, zmiennym czy indeksowany inflacją z różnym horyzontem czasowym.

Jak ktoś czuję się na siłach to niech spokojnie kupuje ETF na największe/najpopularniejsze indeksy giełdowe takie jak S&P500, WIG20 itd.

Jak ktoś jest szalony i może się pogodzić ze stopą zwrotu MINUS 100 procent to niech ładuje kasę w bitcoina.

Za kilkadziesiąt lat zobaczycie owoce swoich oszczędności. Jak ktoś bogatszy to niech kupi kawalerkę i ją wynajmuje komuś.

#ppk #inwestycje #pis #polityka #przegryw #nieruchomosci
Glimpse0fTheFuture - Trochę szkoda mu ludzi, którzy wypisali się z PPK za namową igno...

źródło: PPK

Pobierz
  • 15
@RandomowyTyp: Co masz na myśli? Emeryturę dostajesz osobno (będzie ona w przyszłości niewielka), ale do 60 roku życia zapisując się w młodym wieku można oczekiwać, że uzbierasz kilkaset tysięcy złotych.

Dodatkowo nie płacisz podatku belki od zysków kapitałowych w wysokości 19 procent.

Oczywiście możesz pieniądze wypłacić wcześniej na twoje żądanie i wciąż to się będzie opłacało chociaż już mniej.

Podsyłam kalkulator gdzie ustalasz sobie zmienne i policz sobie na co możesz
@Glimpse0fTheFuture: ja akurat należę do PPE, ale jest to coś bardzo podobnie działającego. Ja mogę dodatkowo obrać strategię oszczędzania (od bezpiecznej do odważnej). Cieszę się mocno, bo to kasa na starość, zwłaszcza że w perspektywie kiedy ja będę emerytem będzie mi z ZUS przysługiwać świadczenie wynoszące ok. 35% średniej zarobków z ostatniego roku pracy (polecam, aby każdy sobie sprawdził prognozę dla siebie w PUE ZUS). Poza tym myślę, aby po wybudowaniu
@Glimpse0fTheFuture: @DzonyDzony
Nie wiem czy wiecie, ale od 10 lat są w Polsce oferty odwrotnej hipoteki. Pewnie za frajer będzie plaga zwrotu mieszkań, które udało się spłacić świeżo upieczonym emerytom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak samo może ta zapowiadana polityka komunalna sprowadzi się do tego, że w 2060r. będą powszechne domy starości, mały pokoik z aneksem kuchennym oraz łazienką i zapewnioną opieką społeczną. Niestety model rodziny 2+1
@bdg-bro: Dlatego ja już od młodego wieku chce zacząć oszczędzać, inwestować żeby nie być w powszechnym domu starości gdzie emerytowi przypadnie niewygodna leżanka, jeden stół na 10 osobowy pokój i czajnik jak w jakimś schronisku dla bezdomnych.

Oferta odwróconej hipoteki istnieje, ale mało który emeryt się na to zdecyduje mając dzieci/wnuki.

EDIT: Lol, w Polsce żaden bank nie oferuje odwróconego kredytu hipotecznego, są jedynie renty dożywotnie proponowane często przez podrzędne firemki