Wpis z mikrobloga

Witam.
W mieszkaniu operator Internetu zmodernizował łącze internetowe i teraz mam światłowód 1GB.
Dawniej korzystałem z leciwego już routera wifi TP-Link TL-WR841N podłączonego bezpośrednio do kabla internetowego.
Po modernizacji łącza mam nowe urządzenie Halny HL-1GE (modem światłowodowy?) podłączony do starego routera, który zamierzam wymienić.
Czy nowy router wifi zastąpi oba urządzenia? Mam na oku TP-Link Archer AX53, ale tam nie ma on chyba wejścia na światłowód. Ma ktoś doświadczenie z tym modelem routera?
Czy dostępne są routery wifi z wejściem światłowodowym w granicach ok. 300 - 400 zł? A może tylko wymienić stary router na nowy i korzystać z obu urządzeń?
#siecikomputerowe #internet #komputery #sieci #router #wifi
  • 28
Wszystkie awarie będą zganiać na Twój sprzęt.


@kidi1: jeśli wymieni sprzęt dostawcy na własny, to przy światłowodzie awaria będzie raczej totalna - sprzęt nie będzie działał.
@kidi1: prędkość to jedno, a co z prędkością routingu samego routera? teraz mam około 900 pps
co mi z routera który ma 2 rdzenie i 256 ramu? skoro teraz na chacie mam 6c/8gb ramu, to skąd mam pewność że ich sprzęt nie ograniczy mi tego?
możesz mieć w domu 2 kompy i 2 telefony ale co zrobi ich router z 2 telefonami kompem i kilkoma serwerami?
co mi z routera który ma 2 rdzenie i 256 ramu? skoro teraz na chacie mam 6c/8gb ramu, to skąd mam pewność że ich sprzęt nie ograniczy mi tego?


@mati1990: Ale wiesz mati że router z dedykowanym chipsetem może (i zazwyczaj to robi) osiągać lepsze prędkości niż x86?
@kidi1: ok podpinam wszystko odpalam to co chcę i po 2h niema internetu bo router od nich zapchany i się wiesza co godzinę. Czyli wogóle sie nie wywiązują z usługi bo mam przeważnie 0 a nie 1gbs
nie oczekuję takiego sprzętu od isp


@mati1990: Zależy, mój Funbox od Orange jeszcze nigdy się nie zawiesił. Po stronie sieci domowej często pomaga dodanie switcha i postawienie dodatkowego AP. Bo sam routero-modem jest ok tylko nie wytrzymuje obciążenia switchingiem / wifi.
@kidi1: @L3gion jakoś 2 lata temu się szarpnąłem na AX5400 za 5 stówek 3c 1,5ghz i 512mb ramu, nie wytrzymał 2 lat - co 2-3 dni się wieszał. pół roku temu przesiadłem się na cienki klient 4c i 8gb j5005 ale zaczyna coś odwalać i co tydzień restart ale to jak dodałem blog na serwerze znajomemu :/
@kidi1: ale ja wiem co za słaby sprzęt :) chyba bym gościa wyśmiał jakby mi przyszedł na chatę i powiedzial że mam za dużo sprzętu xD
ich granicą jest doprowadzenie kabla do mieszkania i puszczenie internetu do niego ale co ja dalej zrobię to moja sprawa
@mati1990: Ja bym postawił mikrotik albo jakiś starszy Cisco. DIY jest ciekawe do momentu gdy wadliwy, używany sprzęt albo bug w oprogramowaniu wykładają ci całą sieć.