Wpis z mikrobloga

#pracait #programowanie #korposwiat #naukaprogramowania #programista15k #java #pracbaza

W 2017 roku dostałem pracę w Javie nie wiedząc za bardzo co to Spring i Hibernate. Znałem tylko podstawy programowania w Javie i C++ z przedmiotu podstawy programowania (na zaliczenie semestru trzeba było napisać aplikację "wydawanie reszty" - biletomat ma x monet 5zł, y monet 2zł, z monet 1zł itd, bilet kosztuje 2,55zł wrzucam przykładowo monetę 5zł, konsola ma napisać jaką resztę wydała z dostępnych monet (2x1zł, 2x 20gr, 1x5gr).

Z przedmiotów algorytmy jakiś tam bubble sort i linked listę na wskaźnikach w C trzeba było napisać. Na przedmiocie bazy danych proste SQL selecty i inserty. Po dokładnie 4 semestrach na studiach wysłałem 3 CV i dostałem 2 oferty na juniora od buta i przeszedłem rozmowy rekrutacyjne które trwały 15 minut i w zasadzie jedyne pytania jakie miałem to czym się różni obiekt od klasy, klasa abstrakcyjna od interface oraz czym się różni tabela i rekord oraz insert, update, delete.
Przyjęto mnie wtedy do korporacji za stawkę 3500 netto a nawet nie wiedziałem czym się różni POST od PUT, a od razy miałem klepać endpointy w springu. Przez rok czasu senior lub mid poświęcali mi 30-60 minut dziennie i tłumaczyli każde zadanie od A do Z.

Mówię to tylko tak by pokazać jak wiele się zmieniło w przeciągu relatywnie tak krótkiego czasu bo tylko 7 lat. Inflacja skilla i umiejętności za to poszła mocno w górę.

Ostatnio senior lead przeprowadzał rozmowę rekrutacyjną na Junior Java Developera i był załamany, bo żaden na ponad 30 kandydatów najlepszych kandydatów z ponad 1000 CV nie wiedział jak:
- wyjść z VIMa
- napisać na kartce z pamięci (do wyboru) BFS i QuickSort/DFS i Merge Sort
- opisać jak rozwiązać problem n+1 w hibernate

(Do dyspozycji IDE + dokumentacja, bez google, stacka, GPT. Krótki czas by symulować pracę w sprintach oraz dwu-tygodniowe deadlines)
- zaprojektować cache L2 postresql + redis i napisać do proste apki testy integracyjne w WireMocku i unity w spocku
- napisać w cloudformation postawianie lambdy, SQS, SNS i dynamodb, S3. A następnie napisanie prostej apki która wyśle z lambdy wiadomość do sqs, kolejna lambda odczyta z sqs i zapisze do dynamo, a trzecia lambda użyje dynamoDB streams żeby wrzucić porównać parametry przed i po zmianie i zapisać do S3
- stworzyć sobie w K8S pliki yml do stworzenia uprawnień RBAC - ClusterRole, RoleBinding z uprawnieniami dla developera a następnie napisac deployment kilku apek - service z siecią publiczną (frontend uderzjący do load balancera backendu) oraz prywatną (load balancer, pody backendendowe podpięte pod niego razem z bazą danych, do tego obsługa volume)

No i co? Każdy w CV wpisane że zna javę, springa, hibernate i podstawy cloud/k8s i umieją pracować pod presją czasu, a żaden gówniarz roszczeniowy milenials nie był w stanie wykonać tych prostych zadanek bez dostępu do googla i chata GPT i podobno jeszcze pyskowali, że za trudne zadania jak dla juniora a na bootcampie mówili, że w pracy i tak senior będzie prowadizł za rączkę przez pierwszy rok, rozumiecie to? Zero samodzielności, myślą że ktoś w 2024 będzie ich prowadził za rączkę i tłumaczył zadania?
  • 26
  • Odpowiedz
@Icouldbeyourmom: no własnie umieją coraz mniej

Ale nawet nie chodzi na skill. Oni wprost mówią że oczekują jakiegoś "wdrożenia" nie tyle domena/produkt co frameworki i narzędzia, że ktoś przez pierwsze 6-12 miesięcy będzie prowadził za rączkę jak na bootcampie
  • Odpowiedz
@Icouldbeyourmom widziales kiedyś rozklad Gaussa?
Moge sie z Toba zalozyc ze wiele CV z tego 1000 to typowy smietnik typu, ze ktos obejrzał jeden tutorial i wyslal CV. Ale po drugiej stronie tego jest na 99% osoba z tzw. złotym gralem w branzy czyli jakimkolwiek doswiadczeniem komercyjnym, aby moc miec w ogole mozliwosc przystapienia do dalszego z 6 etapow rekrutacji na juniora czy tam stażyste
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek:

Ostatnio senior lead przeprowadzał rozmowę rekrutacyjną na Junior Java Developera i był załamany, bo żaden na ponad 30 kandydatów najlepszych kandydatów


Jaki exp mieli kandydaci? Bo zakładam, że nie junior bez doświadczenia.
  • Odpowiedz