Wpis z mikrobloga

Szukam zasilacza LED stałonapięciowego z niskim czasem startu (czy jakkolwiek startup time by się tłumaczył).

Jest w ogóle szansa na znalezienie czegoś co zadziała szybciej niż w 0.5s?

Meanwell serii LPV dla małych mocy (do 60W) ma podane w specyfikacji 500ms, ale przy 150W to już bodajże 2000ms. Teraz mam jakiś gownozasilacz i jak nic mam te 2-3s opóźnienia co przy każdym włączeniu mnie #!$%@?.

#led #elektronika #elektryka
  • 19
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: myślałem nad tym, są jakieś minusy poza pewnie minimalnym zużyciem prądu przez ciągle włączony zasilacz?

jak to najlepiej zrobić? jakieś przekaźniki?
  • Odpowiedz
myślałem nad tym, są jakieś minusy poza pewnie minimalnym zużyciem prądu przez ciągle włączony zasilacz?


@some_ONE: No to jedyny "minus"

Za starych czasow przy zasilaczach transformatorowych to bylo cos takiego jak "prad jalowy". Czyli mimo tego ze odbiornik nie byl podlaczony to i tak prad byl zuzywany.

Teraz przy zasilaczach impulsowych to sa smieszne wartosci. Ale zeby byla jasnosc - sa. Jak se jakis czas temu liczylem ile mi zezre ladowarka
  • Odpowiedz
  • 0
A co do rozwiazania technicznego to albo przekaznik albo zwykly wylaczcznik. Zalezy co chcesz uzyskac i jak tym sterowac.


@gorzki99: Na elektryce to #!$%@? się nie znam.

Teraz mam po prostu na ścianie włącznik i do szafy poprowadzony przewód do którego mam podłączony zasilacz. Żeby teraz tym włącznikiem ze ściany wyłączać zasilanie za zasilaczem, a nie przed, to co musiałbym zrobić? xD
  • Odpowiedz
Żeby teraz tym włącznikiem ze ściany wyłączać zasilanie za zasilaczem, a nie przed, to co musiałbym zrobić? xD


@some_ONE: Oj nie. Tak to nie zadziala :) Ten wylcznik ze sciany musisz miec caly czas wlaczony (tu za bardzo nie poczarujesz) a musisz pokombinowac cos za zasilaczem.

I teraz pytanie co chcesz. Jak chcesz wylacznik na scianie to musisz go zabudowac i pociagnac do niego kabelki.

Mozesz tez pokombinowac z bezprzewodowym ale
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: To może jednak dam radę żyć z opóźnieniem ~500ms i wezmę te meanwelle lpv ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W jednym miejscu potrzebuję 30W a w drugim coś w granicach ~100W, więc tak se pomyślałem, że może tam gdzie potrzebuję 100W to zamiast brać LPV o mocy 150W z 2000ms SETUP TIME (drogę długawo) wezmę 2x60W (mam tam kilka taśm led i przewody do każdej oddzielnie wyprowadzone).
  • Odpowiedz
  • 0
Oj nie. Tak to nie zadziala :) Ten wylcznik ze sciany musisz miec caly czas wlaczony (tu za bardzo nie poczarujesz) a musisz pokombinowac cos za zasilaczem.


@gorzki99: No w teorii mógłbym chyba tam gdzie mam włącznik połączyć przewody na sztywno z pominięciem włącznika. Do włącznika podłączyć jakiś bezprzewodowy przekaźnik, który z kolei komunikowałby się z przekaźnikiem za zasilaczem?
  • Odpowiedz
Chyba nie będzie problemu żeby z jednego przewodu 3x2.5mm 230V zasilić 2 zasilacze w ten sposób?

@some_ONE: 3g2,5 to jakies 19A przenosi. 19A to P=IxU czyli 4300W
  • Odpowiedz
No w teorii mógłbym chyba tam gdzie mam włącznik połączyć przewody na sztywno z pominięciem włącznika. Do włącznika podłączyć jakiś bezprzewodowy przekaźnik, który z kolei komunikowałby się z przekaźnikiem za zasilaczem?

@some_ONE: Dobrze kombinujesz. Obecny wylacznik musialbys "na sztywno" pominac (albo zostawic po prostu caly czas w pozycji ON)

Ale nie do wylacznika przekaznik. Przekaznik (lub wylacznik) w miejscu gdzie masz podpiety zasilacz. pomiedzy kablami z wylacznika a podpieciem zasilacza.
  • Odpowiedz
  • 0
Ale nie do wylacznika przekaznik. Przekaznik (lub wylacznik) w miejscu gdzie masz podpiety zasilacz. pomiedzy kablami z wylacznika a podpieciem zasilacza.

Odpowiedz


@gorzki99: Ale idealnie to ja chciałbym móc dalej sterować tymi ledami z tego samego miejsca gdzie mam teraz włącznik na ścianie.
Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do przewodu idącego z rozdzielnicy z pominięciem włącznika to zasilacz byłby cały czas włączony.

W takiej sytuacji
  • Odpowiedz
Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do przewodu idącego z rozdzielnicy z pominięciem włącznika to zasilacz byłby cały czas włączony.


@some_ONE: Tak

W takiej sytuacji żeby móc jednak wyłączyć zasilanie już na przewodach za zasilaczem nie potrzebuję wsadzić do puszki jakiegoś przekaźnika, który z kolei sterowałby drugim przekaźnikiem/sterownikiem (jak zwał tak zwał) podłączonym do wyjścia zasilacza?


W puszce nie. Zasilania zasilacza nie masz doprowadzonego do puszki.
gorzki99 - >Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do p...

źródło: Screenshot_130

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: No to chyba się rozumiemy.

Tylko właśnie szukam sposobu jak teraz tym włacznikiem (czy wyłącznikiem, jeden pies) na ścianie przerwać wyjście z zasilacza. Kabli z wyjścia zasilacza nijak do puszki doprowadzonych nie mam, dlatego zacząłem myśleć o jakimś bezprzewodowym przekaźniku, gdzie włącznikiem na ścianie zmieniam stan przekaźnika w puszce, a później jakaś automatyka (home assistant albo coś takiego) zmienia stan przekaźnika/sterownika na wyjściu zasilacza.
  • Odpowiedz
Tylko właśnie szukam sposobu jak teraz tym włacznikiem (czy wyłącznikiem, jeden pies) na ścianie przerwać wyjście z zasilacza


@some_ONE: Nie da sie.

Fizycznie niewykonalne. Chociaz... jakbys zmostkowal zasilanie zasilacza i wykorzystal wylacznik jako bezprzewodowy to jest do ogarniecia. Mam tak zrobione swiatlo w sypialni - bezprzewodowym wylacznikiem.

Czyli zamiast obecnego wylacznika montujesz bezprzewodowy - sterownik podpinasz pry zasilaczu - miedzy zasilaczem a kabekami ze zmostkowanego wylacznika i dziala :)
  • Odpowiedz
@some_ONE dobre zasilacze impulsówe mają pobor jałowy w mW, w zasadzie nic ci da się zmierzyć licznikiem czy watomierz em typowym - więc tym bym się nie przejmował
  • Odpowiedz
@some_ONE: A ile idzie żył z puszki w stronę zasilacza? Bo jak masz 3 to idzie ogarnąć to co chcesz, czyli użycie włącznika na ścianie do przełączania wyjścia zasilacza z użyciem przekaźnika sterowanego 230V AC, który by łączył wyjście zasilacza dalej do ledów. Wtedy łącznikiem byś puszczał fazę na idący w stronę zasilacza, a nieużywany, przewód PE. Tylko dobrze by było go z obu stron oznaczyć brązową taśmą żeby potomni wiedzieli
atehxx - @some_ONE: A ile idzie żył z puszki w stronę zasilacza? Bo jak masz 3 to idz...

źródło: łącznik ścienny jako za zasilaczem

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@masqu88: 30ms to ma hold up time przy pełnym obciążeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
setup ma 1000ms

pzoa tym coś wczoraj wieczorem źle patrzyłem i meanwell lpv 150w ma też 500ms setup a nie 2000, już dzisiaj go zamówiłem, zobaczę jak to będzie wyglądało i najwyżej zwrócę
  • Odpowiedz