Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Ronnie96: trenując wyłącznie hipertroficznie szybko utracisz adaptacje neurologiczne, bo one zdecydowanie najbardziej dynamicznie się zmieniają. W sumie na tym można by zakończyć dyskusję, bo można się nad tym porozwodzić trochę więcej i dojść do konkluzji, że przez cały rok warto trenować hipertroficznie i siłę robić typowo jako peak pod zawody, ale to jest tylko jedna z metod, która nie będzie działać, jak zaczniemy rozbijać się o genetykę plus odpowiednią suplementacje hormonami
@Saprofit: No właśnie i to jest powód dla którego zadałem to pytanie heh - dlaczego by po prostu nie trenować cały czas hipertroficznie i nie peakować tylko pod zawody skoro adaptacje neurologiczne następują tak dynamicznie, a głównym motorem siły jest masa mięśni? Pomijając kwestie poprawy techniki, załóżmy że mamy wypracowaną całkowitą powtarzalność ruchów w bojach
Czy to oznaczałoby że jedyny sposób na zwiększenie 1RM to hipertrofia?


@Ronnie96: No nie, najważniejsza zasada treningu to zasada specyficzności i to dotyczy nie tylko techniki/ruchu ale także intensywności. Wyciskanie na 10 repów(60%cm) będzie mniej specyficzne niż 1 rep(100%cm). Czyli siła jest specyficzna do ćwiczenia/boju który wykonujemy, im częściej go wykonujemy to stajemy się w nim lepsi i efektywniejsi, ale trzymanie się jedynie niskich repów cały rok bez wariacji też nie
@Ronnie96: ale chodzi właśnie o to, że nie wypracujesz tej powtarzalności ruchu trenując wyłącznie hipertroficznie, czyli zakładając ten zakres powyżej trzech ruchów. Tzn. wypracujesz, ale już nie w tym potrzebnym zakresie siły maksymalnej i nie będziesz mieć feedbacku nad czym popracować. Czy np. musisz poprawić stabilizację, wzmocnić dwójkę/pośladek/cokolwiek, aby przełamać słabe ogniwo. Wtedy to trenujesz ten element typowo hipertroficznie (cóż za niespodzianka). Szkopuł w tym, że zwykle to wymaga więcej czasu
@Darksed: Czyli to by oznaczało że siła to jest generalnie „wyuczona” umiejetność, którą doskonalimy całymi latami treningiem specyficznym (czyli dla trójboju niskie zakresy powtórzeń) ograniczana układem dźwigni i wielkością masy mięśniowej którą dysponujemy i dlatego robimy też okresy hipertroficzne? Tylko że to „wyuczenie” to też jest forma adaptacji neurologicznej więc te wszystkie wykresy byłyby błędne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tylko że to „wyuczenie” to też jest forma adaptacji neurologicznej więc te wszystkie wykresy byłyby błędne.


@Ronnie96: Powiedz to każdej technicznej dyscyplinie(golf, tenis, szermierka) które wymagają codziennego szlifowania przez lata xD
  • 0
@Saprofit: Dobra, a czy w takim razie mogę zrobić takiego pseudo-peaka na redukcji bez obaw o spadki masy? W sensie z 5x5 które robię przejść na 3x3 i 5/6 tygodni stopniowo dokładać żeby trochę nauczyć się targać większe obciążenie? Kusi mnie taki krótki blok siłowy ale nigdy tego nie robiłem na deficycie kcal. Chyba nie muszę się aż tak bać o spadki bo mam ok 27% bf i deficyt rzędu 500kcal