Wpis z mikrobloga

@mrukamani:

Ten wywiad to jedno wielkie XD. Jeszcze gdyby w trakcie wywiadu Putin czymś autentycznie zaskoczył np. powiedział by otwarcie że jest dyktatorem, w Rosji nie ma żadnej demokracji, że on osobiście trzyma wszystkich za mordę i będzie robił co mu się k... podoba, toczył wojny z kim mu się podoba i w ogóle reszta świata może go pocałować w dupę - no to tak, to by było interesujące, ciekawe i
@ObserwatorZamieszania: nie mógł przepuścić takiej okazji żeby spróbować zasiać jakieś kłótnie w sojuszu tylko to totalnie nie działa bo argument: "a bo 80lat temu podczas ww2 coś się stało" działa tylko na ruskich debili (w kraju i za granicą) i nikt nie będzie się strzelać o pomniejsze zatargi z czasów naszych pradziadków xd

Szczególnie kiedy dziesiątki przypadków ruskiej agresji mamy z ostatniej dekady.
@lublinmk:

Czechosłowacja była sojusznikiem ZSRR. Tylko dlatego Putin się tym przejmuje

Nie byli, ale zaoferowali im pomoc wiedząc, że ani tego CZ nie przyjmie, ani nie dojdzie to do skutku, bo od CZ oddzielają ich wrogie obu stronom kraje. To była zaledwie polityczna zagrywka bez negatywnych konsekwencji i jakiegokolwiek wysiłku.
@Emes91: @eeehhh
Pogodzę was bardzo skutecznie.

1. Jedynym spisem powszechnym z tamtego okresu, który badał bezpośrednie deklaracje narodowościowe (a nie np. język domowy na podstawie wiedzy lingwistycznej rachmistrza) na Śląsku Cieszyńskim, był spis w warunkach wojennych. Wtedy na ziemiach Śląska Cieszyńskiego, które przed wojną należały do polski, zdecydowana większość określiła narodowość śląską (chyba nawet ok. 70%). W miastach dominowali Niemcy. Notabene według mojej wiedzy był to pierwszy i ostatni spis gdzie
@Tytanowy: Daj spokój, wystarczająco długo tu siedzisz by wiedzieć że temat narodowości śląskiej i praw Ślązaków najlepiej jakby nie istniał, podobnie jak w temacie Gdańska i Kaszub oraz reszty mniejszości, nagle i totalnie wymieszanych z innymi, przez wojenne i powstańcze zawieruchy.... a co dopiero włożyć czyjeś buty i zrozumieć czemu inna nacja ma z Polską jakiś spór. Nie ma. Pałą zdzielić, przymusić i zagarnąć dla siebie jak najwięcej. Bez dyskusji.

Potem
@Tytanowy Ad 1. Tylko że kwestii "plebiscytowych" nie można rozpatrywać w izolacji jako jednoznacznej deklaracji mieszkańców odnośnie ich tożsamości narodowej. Ogromne znaczenie miały też czynniki geopolityczne. W tamtym okresie ogromna część ludzi uważało, że Polska jest państwem chwilowym i nie ma szans na utrzymanie swojego istnienia, szczególnie w obliczu naporu wojsk bolszewickich. To jest po części znaczny powód, dla którego Polska nie była "popularna" w tego rodzaju plebiscytach, a nie dlatego, że
@mrukamani: @ObserwatorZamieszania Myślałem, że ten dziennikarz to jakiś odosobniony przypadek (nie interesowałem się zbytnio nim wcześniej). Jednak jak zobaczyłem komentarze pod jego postem na Twitterze, to się załamałem. Chciałbym wierzyć, że te konta to po prostu ruskie trolle, ale to raczej po prostu idioci ( ͡° ʖ̯ ͡°) I najgorsze, że nie mamy na Zachodzie zbytnio nikogo, kto mógłby te kłamstwa Fjutina sprostować i miałby taką samą
Wiem że wykopki nie lubią Komorowskiego - bo przekonała ich do tego propaganda PISu (nie był porywającym prezydentem, ale nie był też szkodnikiem) - ale jak pojechał do Czech to raz temat Zaolzia podjął. Co zaskoczyło nawet Czechów. Po prostu chciał historyczne zaszłości rozwiązać.

Swoją drogą wykopowa pseudoprawica nie zna historii swojego kraju. Znajomość historii ogranicza się to do żołnierzy wyklętych.
@Emes91: Tak, słuszna uwaga, ale moją intencją nie było odniesienie przynależności narodowej do plebiscytu, bo rozumiem, że głosowało się nad chęcią odłączenia/przyłączenia do państwa, a nie narodu. Pisałem o tym w kontekście tego, że największe śląskie organizacje na Śląsku Cieszyńskim lobbowały za tym, żeby przyłączyć się do Czechosłowacji, a w polskiej argumentacji oni wszyscy są Polakami (czyli chcieli do Polski). Czyli jest/był podnoszony dokładnie ten argument narodowościowy który tutaj krytykujesz, a