Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,

w jaki sposób zdalnie łączycie się z HA?
Generalnie mam postawiony proxmox z HA i teraz nie wiem w którym kierunku iść czy instalacje VPN na proxmoxie czy jakieś zewnętrzne usługi typu Cloudflare?

Jak to macie u siebie?

#smarthome #proxmox #homeassistant
  • 23
  • Odpowiedz
ja kupiłem domenę za kilkanaście złotych na rok i mam dostęp przez www.


@Kulczycki_Korporejszyn: w sumie to jest dobre rozwiązanie ponieważ te kilkanaście zł/rok za domenę jest bardziej korzystne cenowo niż byś miał kupić jakiś nawet tani komputerek/maline do HA. No i odpada koszt zużycia prądu który pewnie wynosił by ok 90zł/rok (zakładając 1kwh = 1zł i że urządzenie będzie pobierać ok 10W) a wydajność masz wiele większą niż własne urządzenie
  • Odpowiedz
@Kulczycki_Korporejszyn: właśnie teraz tak patrzę czy możliwe jest zainstalowanie HA na jakimś hostingu bo zwykle się mówi o mini PC. Taki hosting oferuje m.in domyślne IP więc nie trzeba by było kupować domeny i lepsze parametry niż mini PC. Odszedł by koszt "komputerka" i koszt zużycia prądu. Ale jeszcze się nie dokopałem do informacji jak to zrobić. Ewentualnie hosting dla proxmox a potem wirtualną maszynę dla HA
  • Odpowiedz
@woskrosenie: no ja myślałem, że cała frajda w tym całym HA to jest fakt, że wszystko jest lokalnie - nawet sobie nie wyobrażam podpinania urządzeń jakby to w chmurze było.

Już pomijając podpinanie urządzeń, ale HA nie będzie działało offline (jak neta braknie)
  • Odpowiedz
w sumie to jest dobre rozwiązanie ponieważ te kilkanaście zł/rok za domenę jest bardziej korzystne cenowo niż byś miał kupić jakiś nawet tani komputerek/maline do HA


@woskrosenie: wykupienie domeny to nie to samo, co wykupienie hostingu. Zresztą trzymanie HA na hostingu za cholere nie ma sensu, bo bardzo skomplikuje życie i dostęp do lokalnych urządzeń.
  • Odpowiedz
  • 2
@sirgorn: O ile zbieranie sensoryki jest jeszcze ok, ale sterowanie przez chmurę dla mnie jest nie akceptowalne. Sterowanie lokalne to jest lokalne i nie po dyskutować :D
  • Odpowiedz
@Androo: nie ma niczego prostszego i bezpieczniejsze go niż użycie tunelu w Cloudflare. W necie są poradniki, generujesz klucz API do Cloudflare, instalujesz addon w hassio i tyle, addon sam ogarnie resztę. Nie trzeba nawet portu otwierać na routerze i wszystko za friko. Addon nazywa się cloudflared
  • Odpowiedz
  • 0
@kutafonixor: Właśnie oglądałem materiały i w miarę spoko rozwiązanie. Zastanawia mnie czy jak posiadam proxmoxa to można coś przycudowac i zrobić własny VPN
  • Odpowiedz