Wpis z mikrobloga

#polska #jezykpolski #matura #edukacja #liceum #studia #polityka #pis #po
E mam pytanie czy ortografia ma jakies logiczne uzasadnienie? czemu nie mozemy sie pozbyc rz ch i urzywac samych ż h bedzie sie trzeba troche przestawic ale poprostu nie bedziemy wiecej sobie komplikowac życia xD
i mam pewien pomysl na eksperyment ze przez np miesiac bedzie mozna uzywac tylko h ż itd a jak jakis profesur rehabilitowany poljiackego cos burknie tylko to sie bedziemy rzucac na niego w 30 i jechac go od gory do dolu xD
jak myslicie jakie beda efekty? chyba wszechswiat sie rozpadnie xD
marlboro-gold - #polska #jezykpolski #matura #edukacja #liceum #studia #polityka #pis...

źródło: ff6

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@marlboro-gold: bo mam dosc napisze wypracowanie cale i jeden przycisk na klawiaturze wcisne go zbyt lekko i nie zalapie i przychodzi 10 takich nazi gramma i nie odniosa sie wogole do moich pogladow ani nie powiedza czy w czyms sie myle zebym sie nauczyl wiecej tylko zostawiaja taki komentarz na ktory poprostu nie ma sensu odpowiadac bedzie to strata czasu i czasami zostawie tego ortografa zeby zwiekszyc szanse skonfrontowania moich pogladow
  • Odpowiedz
gżeczna


@marlboro-gold: grzeczna

dostaniesz kosteczke w nagrode


@marlboro-gold: nie chce

poprawiac warto jak ktos robi blad ale niech tem kom zawiera tez jakiekolwiek odniesienie do tresci bo dla mnie ten komentarz jest tak merytoryczny jak "tu cuju" czyli wogole


@marlboro-gold: dlatego na wykopie mamy @paliwoda, on zbiera na siebie gniew ludzi którym zwraca uwagę ;p
  • Odpowiedz
@Plinius: ale to jest poprostu zwykla strata czasu jedyne popelniane bledy ortograficzne wynikaja z jakiegos niedopatrzenia i szybkiego pisania a nie z niewiedzy czy wy tego nie dostrzegacie? albo dyslekcji
  • Odpowiedz
Ma uzasadnienie historyczno etymologiczne.

Głoska "ʐ" pisana przez "rz" pochodzi z miękkiego "r", dlatego tak to się zapisuje. Zapisywanie jej jako "ż" to byłby trochę bałagan, bo ciągle jest mnóstwo słów, o ile nie większość, w których widać oboczność. Głoska "ʐ" pisana przez "ż" pochodzi, cóż, z "ż" albo "g".

Wiara, ale wierzę, kara ale karze i tak dalej, setki słów.

"H" oznacza zazwyczaj głoskę "x" (szczelinowa miękkopodniebienna bezdźwięczna) o pochodzeniu innym
  • Odpowiedz
@Wszebor: troche sobie bede musial przekminic ten tekst xD ale powiedzmy stan wiedzy moj na stan obecny to ortografia nie wynika z jakiegos logicznego rozumowania jak matematyka tylko jest jakimis dogmatami ktore masz zapamietac i nie jest to jakas wiedza wybitna xD i znajomosc tych dogmatow chyba wogole nic ci nie daje w zyciu xD
  • Odpowiedz
@marlboro-gold: Jest to jak najbardziej logiczne i matematyczne rozumowanie a przemiany fonetyczne jednych głosek w drugie na pewno językoznawcy rozkminiali też czasem ściśle matematycznie. Mnie to akurat aż tak nie interesuje.

Nie wiem, czego nie rozumiesz, ale w dużym skrócie jeszcze:

"u" pochodzące z "o" ----- ó

"ż" pochodzące z "r" ------- rz

"h" z pożyczonych słów ----- h

W dawnych wiekach, kiedy ten zapis się w bólach rodził, piszący zwyczajnie
  • Odpowiedz
@marlboro-gold: Większość reguł ortograficznych jest zbędna, być może nawet wszystkie. Jednak pisanie czystą polszczyzną pozwala zaprezentować siebie jako cywilizowanego, światłego człowieka. Krótko mówiąc: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Równie dobrze mógłbyś spytać "Po co prasować spodnie w kant skoro i tak się pogniotą albo Po co nosić ładne lakierki skoro gumofilce są wygodniejsze i praktyczniejsze? To element etykiety. Pozwala też odrobinę poznać z kim ma się do czynienia. Jeśli
  • Odpowiedz
@zbiff: ">Po co prasować spodnie w kant skoro i tak się pogniotą albo Po co nosić ładne lakierki skoro gumofilce są wygodniejsze i praktyczniejsze?
nie no te rzeczy normalnie widac i wplywaja obiektywnie na twoj odbior w oczach innych osob xD to porownanie nie bylo dosc trafne moim zdaniem xD
  • Odpowiedz