Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jak się zabrać za podpisanie pierwszego kontraktu #b2b ? Do tej pory pracowałam na UoP, teraz przechodzę do innej firmy na kontrakt i nie wiem na co miałabym zwrócić uwagę. Są jakieś zapisy na które trzeba uważać? Nie wiem czy to istotne, ale mam mieć płatny urlop, a kontrakt będzie najpierw na 2 miesiące jako okres próbny, a potem na czas nieokreślony.
Druga kwestia - stawka. Przy widełkach z ogłoszenia 10-20k zaproponowali 18. Jest sens próbować negocjować wyższą, biorąc pod uwagę że od razu rzucili kwotę z górnej części widełek czy może wstrzymać się z tym do momentu podpisania kontraktu na czas nieokreślony?
Wybaczcie głupie pytania, ale nie chcę się władować na minę i potem żałować, że jednak nie zapytałam.

#programista15k #pracait #programowanie #pracbaza



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 22
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Czytasz 5 razy ze zrozumieniem.
- dni wolne, urlop bo to wpływa na stawkę
- co gdy zleceniodawca nie zleca Ci pracy tzw minimalne obłożenie pracą, żeby nie było że umowa będzie obowiązywać, zakazy konkurecnji itp też a Ty nie bedziesz dostawał roboty przez co nie będziesz mógł za nią wystawić faktury

Jak coś Ci śmierdzi to pytasz druga stronę dlaczego taki zapis i po co, albo tutaj
Do kseigowości
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:
- negocjować zawsze warto - najwyżej więcej nie dadzą, a często kolejna negocjacja nie jest przy przejściu na czas nieokreślony, a dopiero po roku (a czasami nawet wtedy nie, bo mogą powiedzieć, że niestety, ale budżet się nie spina i podwyżek nie będzie),
- zwróć uwagę jak masz w kontrakcie zapisany urlop, bo warto, by nie był to dosłownie urlop, bo kontrakt może nosić znamiona umowy o pracę,
- jeśli
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: Nie chodzi o bycie elitą, tylko o ryzyko i konsekwencje jakie się wiążą z prowadzeniem swojej firmy i pracą jako kontraktor dla zagranicznych podmiotów (terminowe płatności, nagłe wypowiedzenie umowy, zakazy konkurencji, kary umowne, itd). Niemniej zgadzam się, że nie jest to rocket science.
  • Odpowiedz
Nie chodzi o bycie elitą, tylko o ryzyko i konsekwencje jakie się wiążą z prowadzeniem swojej firmy i pracą jako kontraktor dla zagranicznych podmiotów. Niemniej zgadzam się, że nie jest to rocket science.


@markaron: op nigdzie nie napisał o zagranicznej firmie, zresztą jakie to ma znaczenie. Nigdy nie słyszałem o kimś kto by miał jakieś problemy przez b2b. Ale oczywiście umowę trzeba sprawdzać.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jak planujesz B2B to mogę dać Ci namiar na swoją księgowość - szczególnie jeśli siedzisz w IT, bo się w tym specjalizują. Odpowiedzą na pytania, podpowiedzą za friko, a jak Ci się spodoba to pogadasz o poprowadzeniu księgowości. Jak nie ogarniasz za bardzo tematu to polecam. Odezwij się na priv jakbyś chciała kontakt.
  • Odpowiedz
żeby nie było że umowa będzie obowiązywać, zakazy konkurecnji itp też a Ty nie bedziesz dostawał roboty przez co nie będziesz mógł za nią wystawić faktury


@zibizz1: takie cos nie ma mocy prawnej
  • Odpowiedz
@Oskariat

>żeby nie było że umowa będzie obowiązywać, zakazy konkurecnji itp też a Ty nie bedziesz dostawał roboty przez co nie będziesz mógł za nią wystawić faktury


@zibizz1: takie cos nie ma mocy prawnej


Zależy od szczegółów. Jesli zakaz jest wąski a np 3 dnia miesiąca dostaniesz informacje że ucinają Twój projekt to okazuje się 30 dyniowy okres wypowiedzenia działa tylko w jedną stronę, nawet jeśli uznasz zakaz konkurencji jest gówno
  • Odpowiedz
@odysjestem

@mirko_anonim: Weź odżałuj te 200-300 zł i pogadaj z prawnikiem

No i wydamy kasę prawnik zasugeruje jakieś punkty do zmian, a potem usłyszymy od drugiej strony:

"To jest standardowy szablon i nie zmieniamy go bo wtedy obsługa jest zbyt trudna takich umów"

Ja ostatnio 2 razy prosilem o zmianę terminu płatności na 2 tygodnie a za 3 razem odmówiłem podpisania i nagle okazało się że WYJĄTKOWO tylko dla mnie są
  • Odpowiedz
@odysjestem wszystko zależy od pozycji negocjacyjnej ;) Czasem jak w pokerze można blefować. Mały człowieczek myśli że w takim pojedynku jest słabszy i taki duży podmiot będzie robił wszystko aby podtrzymać to wrażenie, ale nie zawsze tak jest w rzeczywistości.
Najbardziej świński sposób jaki znam to umowie się na stawkę a tuż przed podpisaniem jak już wszystko dopięte prośba o jej zwiększenie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ale zawsze
  • Odpowiedz
@zibizz1: Ulegając jakimś dziwnym wymysłom klientów to jakaś abstrakcja - jeszcze pomyślą, że ja jestem dla nich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak serio, to wydaje mi się, że w Polsce wielu wannabe biznesmenów na jdg ma mentalność etatowca, któremu po prostu opłaca się ubrać zatrudnienie w umowę b2b.
  • Odpowiedz
"To jest standardowy szablon i nie zmieniamy go bo wtedy obsługa jest zbyt trudna takich umów"


@zibizz1: nigdy nie dostalem takiej odpowiedzi, zawsze albo zmieniaja umowe albo dodaja aneks – albo w ogole umowa jest z mojej strony a ich prawnik tylko sprawdza

w Polsce wielu wannabe biznesmenów na jdg ma mentalność etatowca


@odysjestem: bo to w wiekszosci sa etatowcy bez pojecia o byznesach
  • Odpowiedz
@odysjestem: @Oskariat Bo zazwyczaj kontrakty polegają na wynajeciu pana XYZ na czas nieokreślony, to jak taki ktoś ma nie mieć mentalności etatowca? To bardziej przypomina kontrakt piłkarza. Czy taki piłkasz jest etatowcem czy biznesmanem? To nie jest tak że zawsze można sobie dyktowac warunki. Zależy jaki klub i jaki piłkarz. Neymar przy zmianie klubu sobie zażyczy samochód i dostanie a Paweł Wszołek nie. Wiekszość programistów ten kontrakt podpisuje z fabryką gdzie
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Proogramista: Nawet nie skomentuję xD

@buntowniczaczupakabra: Dzięki. Kontrakt jest bezpośrednio z "pracodawcą". Co do urlopu, właśnie też się trochę obawiam znamion UoP - będę musiała podpytać.

@Piotrek__B: Biuro rachunkowe już mam, ale dzięki :)

@FedoraTyrone: Nic na razie nie planuję. Poza tym, macierzyński też jest płatny

@zibizz1: stawkę mam stałą za każdy miesiąc, nie ma godzinówki. Urlop jest już wliczony


  • Odpowiedz